szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szekeres Imre honvédelmi miniszter szerint csak olyan korszerű, önkéntes alapon szerveződő haderőt lehet és érdemes tovább fejleszteni, amilyenné a Magyar Honvédség vált az elmúlt négy évben lezajlott átalakítás során. Szekeres Imre szerint a honvédség elavult tömeghadseregből professzionális haderővé vált, és jelenleg mintegy kilencezren várnak arra, hogy katonák lehessenek.

A tárcavezető éves értékelő és feladatszabó vezetői értekezletén, Szolnokon úgy fogalmazott: az elmúlt négy év a honvédség területén a megújulásról szólt. Elavult tömeghadseregből önkéntes, professzionális, társadalmilag, szakmailag és nemzetközileg is elismert haderő jött létre, méghozzá a honi politikában egyedülálló módon nemzeti konszenzussal támogatott döntések eredményeként. A tárcavezető méltatta a magyar katonák missziós tevékenységét. Elmondta: a honvédség szárazföldi erőinek mintegy 12 százaléka teljesít Magyarország határain túl békefenntartói szolgálatot. Ezt a szerepvállalást a jövőben is szeretné megőrizni, sőt erősíteni a tárca - közölte Szekeres Imre, aki szerint az afganisztáni jelenlét idén várhatóan tovább bővül, míg a koszovói, illetve boszniai békefenntartásában változatlan erőkkel vesznek részt katonáink.

A miniszter kitért arra is: az elmúlt időszakban a szervezeti átalakulás mellett komoly technikai fejlesztés is megvalósult a Magyar Honvédségnél, mely ennek köszönhetően ma már talán a volt szocialista blokk legmodernebb hadereje. A korszerűsítési folyamat ráadásul egy tíz éves fejlesztési koncepció szellemében folytatódik, melynek legfontosabb elemei közé tartozik a gépjárműpark, a személyes védelmet szolgáló- és a harci eszközök, valamint az informatikai és a híradástechnikai arzenál bővítése, illetve modernizációja.

Új típus váltja majd a Mi-8-as típusú szállító helikoptereket és a tárca 2014-től az An-26-os szállító-repülőgépek fokozatos cseréjét is tervezi. Kiemelt cél továbbá, hogy - alkalmazkodva a kor követelményeihez és a NATO igényeihez is - négy év múlva a Magyar Honvédség telepíthető erőinek aránya elérje a negyven, 2016-ra pedig meghaladja az ötven százalékot.

A rendelkezésre álló anyagi források nem bőségesek ugyan, de hatékonyan felhasználva elegendők - vélekedett a tárcavezető, aki példaként említette, hogy Magyarország 2007-ben és tavaly a nemzeti össztermék (GDP) 1,3 százalékát, azaz mintegy 350 milliárd forintot fordított honvédelemre. E kiadások ötödét a fejlesztések tették ki. "A Magyar Honvédségre költött minden egyes adóforint mögött valós munka és teljesítmény áll" - tette hozzá Szekeres Imre.

Szekeres Imre arról is szólt, hogy a haderő 68 százalékos társadalmi elfogadottsága hazai összehasonlításban dobogós helyezést ér és e mutató folyamatosan erősödik. Mint ahogyan egyre nagyobb a katonai hivatás népszerűsége is. Jelenleg mintegy kilencezren várnak arra, hogy beléphessenek a honvédség kötelékébe - közölte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Cs. István önként távozott a Honvédségtől

Önként szerelt le a Magyar Honvédségtől Cs. István volt szerződéses katona, akit a romagyilkosságok kapcsán vasárnap helyeztek előzetes letartóztatásba - tudta meg az MTI megbízható forrásból hétfőn.

hvg.hu Itthon

Helikoptereket küld Afganisztánba a magyar honvédség

Két Mi-17-es típusú helikoptert küld Afganisztánba a magyar honvédség 2011-ben; a gépekkel 30 főnyi kezelőszemélyzet is érkezik a közép-ázsiai országba - jelentette be Szekeres Imre honvédelmi miniszter kedden az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottsága előtt tartott beszámolójában.

Itthon

Honvédségi cégek: a HM nem akar közösködni

Nem látszik a világgazdasági válság a honvédelmi tárca felügyelete alatt működő cégek tavalyi eredményén. A hét rt nyereséggel zárt, és volt, amelyik megnégyszerezte a profitját.