szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem éppen makulátlan előéletűek a legnagyobb adótartozást felhalmozó magyar cég nyugdíjas tulajdonosai, akiket a hvg.hu munkatársai korábban a Vajdaságban kutattak fel, és akik azt állították, soha nem hallottak a több mint négymilliárd foritnyi adótartozást felhalmozó kft.-ről.

Korábbi cikkünkben és videóriportunkban elsőként számoltunk be arról a szerbiai Palicson élő nyugdíjas házaspárról, akik a legnagyobb adótartozást felhalmozó KLK63 Kft. tulajdonosai. Ez a cég szerepel az első helyen az APEH feketelistáján, mivel a társaság – büntetésekkel együtt – több mint négymilliárd forint adóval tartozik a magyar adóhivatalnak. Emlékezetes, miután a hvg.hu felkutatta őket, Dudásék azt állították: fogalmuk sincs, miként szerepelhet az ő nevük és aláírásuk a cégpapírok között, a KLK63 Kft.-ről pedig sosem hallottak, a céghez semmi közük nincs. Szavaikat azonban más megvilágításba helyezik azok az információk, amelyeket utóbb derítettünk ki róluk.

A KLK63 nyomában
A KLK63 Kft. tulajdonosainak felkutatásáról szóló cikkünket és az ahhoz kapcsolódó videóriportunkat itt tekintheti meg!

A topolyai születésű, pályáját labdarúgóként kezdő Dudás Károly a hetvenes évek végén egy zobnaticai birtokon dolgozott, ahonnan sikkasztás miatt küldték el. Hasonló okok miatt rúgták ki később a zentagunarasi Róna étteremből is, ahol egy időben felszolgáló volt. 1985-ben egy Meteor nevű, háztartási gépeket és építőipari cikkeket áruló nagykereskedésben dolgozott. A Meteor pályája azonban csúfos véget ért, mikor kiderült, a cég vezetője sikkasztott. Jóllehet a meteoros ügyben nem Dudás Károlyé volt a főszerep, a bűncselekményben ő is benne volt, ezért eljárás alá vonták. Ekkor Magyarországra szökött, aztán mégis visszatért és leülte a rá kiszabott börtönbüntetést - tudta meg a hvg.hu.

Régi idők focija

Szabadulása után szülővárosában, Topolyán talált munkát: a városi AIK labdarúgócsapat menedzsmentjének környezetében bukkant fel, labdarúgók átigazolásánál, adásvételénél segédkezett. A szerb focivilágot ismerők szerint ez elég rázós terep volt, mivel Szerbiában a labdarúgás összefonódott a maffiával és ez az üzlet a kilencvenes években a virágkorát élte. A gengszterek hatalmas pénzeket szedtek ki a fociból, piszkos módszerekkel: zsarolással, emberrablással, esetenként gyilkossággal érték el, hogy egy-egy olcsó és középszerű játékos egyre feljebb és feljebb jusson, majd a „csúcson” eladták külföldre, hatalmas haszonnal. Az alvilág uralta labdarúgás „játékszabályai” alól természetesen az AIK sem tudta kivonni magát, ahogy más kis csapat sem.

De nemcsak Dudás Károlynak, hanem nejének, a KLK63 Kft. másik tulajdonosának a múltja sem teljesen hófehér. Dudás Aranka 1999-ig a zentagunarasi általános iskola titkárságát vezette, de miután kiderült, hogy az iskolapénzből több ezer eurót sikkasztott, felmondtak neki. A bírósági eljárást végül azért úszta meg, mert az elsikkasztott pénzt visszafizette. Az iskolára egyébként abban az időben különösen rájárt a rúd: még abban az évben, amikor Dudás sikkasztott, nagy értékben loptak el onnan számítógépeket.

A hvg.hu-nak több, a házaspárt közelről ismerő forrásunk is megerősítette, hogy a ma már nyugdíjukból élő Dudásék a kilencvenes években kifejezetten jól éltek, köszönhetően annak, hogy a feleség tehetős családból származott. A házaspár anyagi gondjai akkor kezdődtek, amikor a családi vagyont felélték és kölcsönöket vettek fel. Súlyos adósságokba keveredtek, s ez vezetett végül oda, hogy a zentagunarasi házukból is kilakoltatták őket.

Egy cég útja

Dudás Károly - pályafutása során - számos „másként vállalkozó” személlyel állhatott kapcsolatban; gyanítható, hogy a KLK63 Kft. esetében a házaspárra valaki vagy valakik a stróman szerepét osztották. De hogy ki vagy kik, az továbbra is rejtély. Ahogy a társaság múltja is. Nem tudni, a papíron elektromos háztartási cikkek nagykereskedelmével foglalkozó cég mit is csinált valójában és miként sikerült a rekordösszegű adótartozást felhalmozni, felkerülve így az APEH-feketelista első helyére.

Annyi bizonyos, hogy a céget 3 millió forintos törzstőkével eredetileg a zsámbéki Pfendert Tibor alapította nyolc évvel ezelőtt, a KLK63 székhelye akkor még Zsámbékon volt. Mint kiderítettük, Pfendert ebben az időben Bicskén élt és az Autópálya Mérnökségen dolgozott, a mérnökség egyik szolgálati lakásában volt a bejelentett lakcíme. Hat éve hagyta ott a bicskei mérnökséget.

A cégalapító édesanyját telefonon sikerült utolérnünk, ő azonban nem adott fiához elérhetőséget, mondván: Pfendertnek már semmi köze nincs a céghez. Ez igaz is. A legnagyobb adótartozó cégből két éve az addigi tulajdonosok, Pfendert Tibor és Pfendertné Pajor Katalin kiszálltak, a KLK63 Kft. pedig a budapesti Szalai Krisztinához került. Utóbbi tulajdonában csak néhány hónapig volt a KLK63, majd az ügyvezetői-tulajdonosi poszt "átszállt" a céget állításuk szerint nem is ismerő Dudásékra. Jelenleg Szalai Krisztina a társaság, pontosabban a Dudás-házaspár kézbesítési megbízottja, a KLK63 székhelye és Szalai lakcíme is megegyezik. Az viszont kétséges, hogy a kézbesítési megbízott valóban eljuttatja-e a tulajdonosoknak a KLK63 nevére érkezett postai küldeményeket, mivel a hvg.hu-nak Dudásék azt állították: nincs Szalai nevű ismerősük.

Az APEH legfrissebb, január végén közzétett feketelistájára több mint száz cég és 69 magánszemély került fel. A listavezető KLK63-nak a 2,4 milliárdos adóhiányhoz az adóhivatal hozzácsapott még másfél millió forint híján 2 milliárd – egészen pontosan 1 998 966 000 – forintnyi, pótlékokból és bírságokból összeálló úgynevezett jogkövetkezményt, a társaság így összesen több mint 4,4 milliárd forinttal adós az államnak. A feketelistán nagyrészt korlátolt felelősségű társaságok vannak, de akad néhány részvénytársaság és betéti társaság is. Sok építőipari és kereskedelmi profilú, illetve ingatlanközvetítő cég is a listára került.

Dezső András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!