szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikában köthetett ki a Capital Partners (CP) által az ügyfeleiktől kicsalt hárommilliárd forint – tudta meg a hvg.hu. Az ügyben egy lengyel ruhaipari cég befektetései körüli vizsgálat indította el azt a lavinát, amelynek révén kiderült, hogy a CP nem igazi brókercégként végzi a tevékenységét.

A csehországi központú, de hazánkban és a környező országokban is tevékenykedő Capital Partners ellen a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) tett feljelentést tavaly decemberben, miután egy felügyeleti eljárás szabálytalanságokat tárt fel a csehországi bejegyzésű, de budapesti székhelyű értékpapír-kereskedelemmel foglalkozó cégnél.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Gazdaságvédelmi Főosztálya – mint azt a hvg.hu-val közölték – a nyomozást megindította, mert alaposnak találta a gyanút arra, hogy a brókercég kereskedelmi tevékenység látszatát keltve tévesztett meg embereket és vállalkozásokat. A Capital Partners a náluk befektetni kívánó embereknek azt ígérte, hogy 150 ezer dollár befizetésével tulajdonrészt szerezhetnek a világ tőzsdéin jegyzett cégekben, és a részvények adás-vételével extra profitra tehetnek szert.

A PSZÁF megállapításai
A felügyelet szerint a CP ügynökei, az Afin Kft. és az Oceangate Kft. megsérthette a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvényt. Az ügynökök ugyanis telefonon, telefaxon és e-mailben sürgették a befektetőket az újabb és újabb tranzakciók megkötésére, ami azt szolgálta, hogy ők a tranzakciók után járó magas jutalékokat leemeljék a befizetésekből. Az ügyfelek törvénysértő tájékoztatása miatt a PSZÁF a CP magyarországi ügynökeit törölte is a nyilvántartásából.

Az álbrókerek célja valójában az volt, hogy az emberek minél több tőzsdei tranzakcióra adjanak nekik megbízást, mert ők minden egyes tranzakció után magas jutalékokat vontak le. Egy idő után a jutalékok felemésztették a befektetők 150 ezer dollárját, ami miatt nem extra profitot zsebelhettek be, hanem mínuszba kerültek, vagyis anyagi kár érte őket. Összességében hárommilliárd forintra károsították meg a CP dolgozói az ügyfeleiket.

A BRFK munkatársai idén február 23-án tartottak házkutatást a Capital Partners Bajcsy-Zsilinszky úti irodájában. Tájékoztatásuk szerint lefoglaltak egy szervert, amelyen az elkövetők a cég teljes üzleti tevékenységét rögzítették, valamint a cég mintegy 100 mobiltelefonját, amelyen a 150 álbróker a munkáját bonyolította. A rendőrség megállapította azt is, hogy a dolgozók többsége semmilyen pénzügyi végzettséggel nem rendelkezett, feladatuk pedig nem állt másból, mint az ügyfelek felhajtásából. Ehhez egyszerű merítési bázist alkalmaztak: a telefonkönyvet és az Aranyoldalakat.

A CP irodájából a nyomozók 15 embert állítottak elő és gyanúsítottak meg üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett csalással. Közülük 7 ember előzetes letartóztatását rendelte el a Budai Központi Kerületi Bíróság. A BRFK kommunikációs osztályának közlése szerint a nyomozás kiterjed Csehországban és Szlovákiában vezetett céges számlák vizsgálatára, és azok lehetőség szerinti zárolására. Az eljárás további feladata annak tisztázása, hogy történtek-e valós részvényvásárlások, vagy csak fiktív tranzakciók köttettek, és ha mind a kettőre van példa, akkor azok milyen arányban álltak egymással.

 

Hadnagy József
Stiller Ákos

Az egyik előzetes letartóztatásban lévő gyanúsított ügyvédje, Hadnagy József szerint nincs nagy esély arra, hogy a kicsalt pénzek meglesznek. A hvg.hu-nak elmondta, védence, aki a CP egyik vezető munkatársaként irányítói tevékenységet végzett, és ügyletek kötésében nem működött közre, ugyanúgy nem látott sokat az ügyfelek pénzéből, mint a többi „bróker”. „A pénz tudomásom szerint egy USA-beli számlán lehet. A hatósági eljárás ugyanis egy lengyel ruhaipari cég befektetéseivel kapcsolatos vizsgálat eredményeként vette kezdetét. Ennek a lengyel vállalkozásnak az amerikai tőzsdére való bevezetésében pedig egy amerikai brókercég működött közre. Az ügyletek során azonban alapvetően nem történt részvényértékesítés.”

Cs. B.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Előzetesben a Capital Partners álbrókerei

Elrendelte a Capital Partners-ügy hét gyanúsítottjának előzetes letartóztatását a Budai Központi Kerületi Bíróság csütörtökön - közölte a döntést követően egyikük ügyvédje.

Csikász Brigitta Itthon

Agresszív megtévesztésben utaznak a Capital Partners ügynökei

Agresszív kereskedelmi gyakorlatot folytatnak, s kiemelkedő hozamok ígéretével veszik rá az embereket a szerződéskötésre a Capital Partners a.s. ügynökei. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szerint átláthatatlanul működő Afin Hu Kft. és az Oceangate Securities Kft. kapcsán tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt vizsgálódnak, amelybe a Gazdasági Versenyhivatalt is bevonták. Van, aki szerint a felügyelet eljárása nem elég erőteljes.

MTI Itthon

Rendőrségi rajtaütés a Capital Partners irodájában

A rendőrség gyanúja szerint mintegy hárommilliárd forintnyi kárt okozott "álbróker tevékenységgel" az a cég, amelynek budapesti, Bajcsy-Zsilinszky úti irodájában kedden házkutatást tartottak és öt embert őrizetbe vettek. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) közölte, hogy azonnali hatállyal törölte a felügyeleti nyilvántartásból a Capital Partners nevű befektetőcéget. A legfrissebb hírek szerint tizenöt embert gyanúsít a rendőrség.