szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A BKV kiírásain győztes cégek utólag emelték az árat, majd az elnyert összeg egy részét visszajuttatták Hagyó Miklóshoz. Egyedül Balogh Zsolton, a 2007 áprilisában megbízott BKV vezérigazgatón keresztül 70 millió jutott a szocialisták volt főpolgármester-helyetteséhez. Hagyó tagadta Balogh Zsolt állításait.

Minderről a BKV Zrt. volt megbízott vezérigazgatója beszélt a Magyar Nemzetnek adott interjújában, amelyben arra is kitért, hogy azóta tudja, hogy 15 millió forint fér el egy Nokia-dobozban, mert egyszer abban adta át az összeget. Arra a kérdésre, hogy honnan szerzett ennyi pénzt, azt mondta: a BKV-nál adták össze a Hagyóhoz közel álló vezetők, akik a BKV körüli cégektől szerezték a pénzt. Balogh Zsolt azzal indokolta, hogy a nyilvánosság elé tárja "mindazt, ami a cégnél folyt", hogy könnyítsen a lelkiismeretén, és hogy így hatástalanítsa az őt ért - állítása szerint - halálos fenyegetéseket. Mint elmondta, az volt a gyakorlat, hogy a kiírásokon győztes cégek az elnyert összeg 40 százalékát adták vissza készpénzben.  

Balogh Zsolt
MTI

Baloghot 2007. szeptember végén, október elején Hagyó Miklós berendelte az irodájába, és azt mondta: „legyen kemény, mert itt végre kell hajtani a dolgokat, és aki nem teszi, annak nincs kegyelem, annak el kell vágni a torkát".

A rendőrség reagálása
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) nem kommentálja a Balogh Zsolttal, a BKV volt megbízott vezérigazgatójával készült interjúban elhangzottakat. A rendőrség honlapjára szombaton felkerült közlemény szerint a BRFK eddig is és ezután is a hatályos büntető eljárásjog szabályai szerint folytatja a nyomozást a Budapesti Közlekedési Vállalattal (BKV) összefüggésben.

2007 novemberében Hatvani Szabó János telefonált Baloghnak és közölte: "a győztes cég majd jelentősen árat fog emelni, és a vállalt határidőt is kitolja", [ezért Baloghnak a szerződésmódosítást alá kell írnia]. Hatvani mutatta őt be Hagyó Miklósnak. Eleinte nemet mondott a kérésre, ekkor Hagyóhoz kellett mennie. Úgy fogalmazott: "Hagyónak van egy bosszantó eljárása. Szokása, hogy nyakon ragadja az embereket, mintha barátkozna, de ezt elviselni igazi fizikai tehertétel". Elmondása szerint Hagyó neki is elkapta a nyakát, így sétált vele az irodája előtti folyosón, s közben  figyelmeztette, "a szerződésmódosítást márpedig meg kell csinálni, és a többletpénz teljes összegét ki kell fizetni még karácsony előtt, azaz napokon belül".  Balogh Zsolt végül is a módosított szerződést továbbengedte, a teljesítést elismerte, mert úgy gondolta, nem tehet mást, és féltette az állását. 

Balogh beszámolt egy olyan találkozóról is, amelyen állítólag ott volt Hagyó, Mesterházy Ernő korábbi főpolgármesteri tanácsadó és Tóthfalusi György, a BKV igazgatóságának akkori elnöke. Ekkor Balogh szerint Hagyó azt mondta: ezentúl teljesítenie kell azt is, amit Tóthfalusi kér. Balogh szerint Mesterházy egy szót sem szólt, csak a tévét nézte, Tóthfalusinak pedig később ingatlanokkal kapcsolatos kérései voltak.

Balogh Zsolt elmondta, ő írta alá Szalainé Szilágyi Eleonóra visszafoglalkoztató szerződését.Felidézte: Szalainé odament hozzá, hogy elmenjen-e, mert lejárt a szerződése, ő meg kérte, hogy maradjon, segítsen, szükség van a tudására a sztrájk miatt, de állítása szerint nem tudta, hogy akkor már Szalainé „csillagászati összegű” végkielégítést kapott. Szólt arról is, hogy, Hagyó Miklóssal minden apró szervezeti és személyi döntésről egyeztetnie kellett. Hagyó meghívta őt Gödöllőre, ahol közölte vele, ezentúl konkrét utasításokat fog adni, és éves tagdíjat kell fizetnie, tizenötmilliót készpénzben. 

Arra a kérdésre, hogy miért nem fordult a rendőrséghez, Balogh Zsolt azt mondta: ekkor már félt, és tudta, hogy az első eset miatt zsarolható.  A volt BKV-s vezető elmondta: ő soha egy forintot sem kapott a pénzből, a cégtől is végkielégítés nélkül távozott.

A Magyar Nemzetnek adott interjújában Balogh Zsolt beszélt arról is, hogy mindenhol Hagyó Miklós embereibe ütközött a cégnél, a 2008-as sztrájk után felhívták irodájába és „pár szakszervezeti vezető, egy-két igazgató” jelenlétében azt mondták neki: „szokás szerint vissza kell juttatni valamennyi pénzt a szakszervezeteknek, és küldeni kell egy csomaggal Hagyónak is.”

Az MTI BKV-s forrásból úgy értesült, hogy a közlekedési vállalat buszos (gumikerekes) szakszervezetei vettek részt ezen a megbeszélésen. A megkérdezett buszos szakszervezetek azonban cáfolták, hogy ott lettek volna a beszélgetésen. Földényi György, a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetségének elnöke szombaton azt mondta: a 2008-as sztrájk lezárását követően semmilyen „kiscsoportos” beszélgetésről nem tud, ha volt is ilyen, ő ezen nem vett részt és tudomása szerint egyetlen szakszervezeti vezető sem volt ilyen beszélgetésen.

Nemes Gábor, a Tömegközlekedési Dolgozók Független Szakszervezeti Szövetségének alelnöke úgy nyilatkozott: nem tud ilyen megbeszélésről, és arról sem tud, hogy a sztrájkolóknak vissza kellett volna juttatniuk pénzt. Arra a kérdésre, hogy kapcsolatban álltak-e Hagyó Miklóssal, Nemes Gábor úgy válaszolt: munkakapcsolatban voltak, a BKV helyzetével kapcsolatban levél útján kommunikáltak. Mint mondta: Hagyó a szakszervezetekkel nem nagyon szerette tartani a kapcsolatot.

Gulyás Attila, a metrósokat összefogó Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke elmondta: nem hallott arról, hogy a 2008-as sztrájk után Balogh Zsolttól ilyet kértek volna, és ő nem volt ott ezen a beszélgetésen. Hozzátette: ugyanakkor kíváncsi lenne arra, hogy kik voltak ott ezen a találkozón, és reméli, Balogh Zsolt ezt el fogja mondani a rendőrségen.

[[ Oldaltörés (Hagyó: tiszta a lelkiismeretem) ]]

Hagyó Miklós szerint minden, a Magyar Nemzet szombati számában megjelent, a BKV volt megbízott vezérigazgatója, Balogh Zsolt által rá vonatkozó „rágalmazó kijelentés” valótlan; a szocialista politikus azt mondta, minden, a tevékenységét vizsgáló fórum elé tiszta lelkiismerettel áll.

A volt főpolgármester-helyettes szombaton azt mondta, hogy e miatt Balogh Zsolttal, és mindenkivel szemben, akik „a hamis állításokat megismétlik”, jogai megóvásáért megteszi a szükséges törvényes lépéseket. A szocialista politikus hozzátette: tiszta lelkiismerettel áll bármely, a tevékenységét vizsgáló fórum elé; „munkáját mindig a képviselői esküjéhez híven végezte”.

Hagyó Miklós szerint a napilapban megjelent cikk személyét érintően annyi valós tényt tartalmaz, miszerint „szereti a párizsit, és tényleg nem pontos”. Utóbbi miatt elnézést kér azoktól, akiket az elmúlt 42 évben megvárakoztatott – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!