szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Index szerint Mesterházy Ernő, a főpolgármester volt politikai tanácsadója Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettesi felhatalmazásával beleszólhatott a fővárosi cégek üzleti és személyi döntéseibe.

"Az Index birtokába került +menlevél+ szövegezése homályos, így általában minden városházi ügy belefért az előzetesben ülő tanácsadó tevékenységi körébe" - olvasható a hírportálon kedden közölt cikkben. Az Index szerint a volt tanácsadónak "a főpolgármester által érzékeltetettnél jóval szélesebb körű befolyása volt a városházi ügyekre". A 2007 februárjában kiadott, Ikvai-Szabó Imre által aláírt megbízás lényegében minden fontosabb önkormányzati területre beleszólást engedett a Főpolgármesteri Iroda Kormányzati Koordinációs Irodájának vagy Mesterházy Ernőnek.

Ikvai-Szabó "menlevele" felkérte Mesterházyt, hogy a "Fővárosi Önkormányzat gazdasági társaságaival kapcsolatos tanácsadói tevékenységével álljon rendelkezésére", valamint hogy "nyújtson segítséget egyes stratégiai kérdésekben, döntések előkészítésében". A levél tételesen fel is sorolta, hogy a főpolgármester-helyettes szerint mi számít a stratégiai kérdések közé: "privatizált gazdasági társaságok ügyei, üzleti tervek és beszámolók előzetes véleményezése, személyi kérdések, kiemelt beruházások, illetve a kormányzati egyeztetéseket igénylő ügyek" - olvasható a hírportálon.

Az Index emlékeztetett arra, hogy Demszky Gábor főpolgármester a BKV ügyeit vizsgáló fővárosi eseti bizottság előtt arról beszélt: Mesterházy Ernő tanácsadóként szabályos megbízással rendelkezett, ingyen dolgozott a Városházán, kormányzati koordinációs feladatai voltak. Ikvai-Szabó Imrét a tervek szerint szerdán délután ismét meghallgatja a Fővárosi Közgyűlés BKV ügyeit vizsgáló eseti bizottsága.

Mesterházy Ernő a rendőrség gyanúja szerint rábírta a BKV vezetőit arra, hogy vagyonkezelési kötelezettségüket megszegve indokolatlan és szükségtelen szolgáltatások igénybevételére szerződéseket kössenek. A volt tanácsadó előzetes letartóztatását március elején hosszabbította meg a bíróság három hónappal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

BKV-ügy: a magyar jog nem ismeri a vádalku intézményét

A magyar büntetőjog nem ismeri az (amerikai típusú) vádalku intézményét; a "nyomozási alku" megkötésének pedig az kellene, hogy legyen a következménye, hogy a nyomozóhatóság megszünteti az eljárást a terhelttel szemben - közölte a Fővárosi Főügyészség annak kapcsán, hogy a BKV-ügyben gyanúsított Balogh Zsolttal kapcsolatban több helyen is megjelent egy esetleges "vádalku" lehetősége.

MTI Itthon

BKV-ügy: ismét házi őrizetben Regőczi

Megszüntette Regőczi Miklós, volt BKV-vezető előzetes letartóztatását a Budai Központi Kerületi Bíróság (BKKB) nem jogerősen kedden, és ezzel egyidejűleg ismét házi őrizetbe helyezte őt április 16-ig - közölte a Fővárosi Bíróság.

MTI Itthon

BKV-ügy: vallomást akar tenni Fuzik Zsolt

Ártatlannak vallja magát a BKV előzetes letartóztatásban lévő volt informatikai igazgatója, aki egyúttal időpontot is kért az ügyben eljáró ügyésztől, hogy teljes körű vallomást tehessen – közölte Fuzik Zsolt ügyvédje vasárnap.

MTI Itthon

BKV-ügy: két ügyvédet is meggyanúsítottak

Két ügyvédet is meggyanúsított a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) a BKV és Budapest Airport Zrt. (BA) jogi igazgatójának ügyével kapcsolatban - közölte a rendőrség pénteken az MTI-vel.