szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mesterházy Attila szerint míg a parlamenti választások első fordulója arról szólt, ki kormányozza Magyarországot, addig a második forduló inkább az ellenzékről szól, és arról, hogy milyen erős kontrollt gyakorolhatnak a leendő ellenzéki pártok a kormány és a miniszterelnök felett.

Az MSZP kormányfőjelöltje a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában szerdán úgy vélekedett, sok bizonytalan, aki április 11-én otthon maradt, az eredményeket ismerve a második körben, 25-én elmegy voksolni.

Az MSZP-s politikus a kétharmados többséggel összefüggésben emlékeztetett: az 1994-1998 közötti Horn-kormány időszakában a koalícióban kormányzó MSZP-nek és SZDSZ-nek együtt 72 százalékos többsége volt az akkori Országgyűlésben. Horn Gyula mégis azt mondta: négyötödös többséggel hajlandó csak alkotmányt módosítani, mert az ellenzéknek kell beleszólást biztosítani abba, hogy milyen legyen Magyarországon a közjogi berendezkedés - tette hozzá Mesterházy Attila.

A politikus szólt arról is, hogy pártjának változtatnia kell politikáján, függetlenül a választási vereségtől. Különösen ha a Fidesznek kétharmada lesz, az MSZP-nek bizonyítania kell majd, hogy van más út is – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A Fidesz felé billennek a le nem tarolt választókerületek

A Fidesz-KDNP-nek a már megszerzett 206 parlamenti mandátum mellé még 48-at kell besöpörnie ahhoz, hogy kétharmados többsége legyen a törvényhozásban - állítja a Political Capital elemzésében. A fennmaradó 57 egyéni választókerületben tehát éppen ezért tartogat külön izgalmakat a második forduló. Már ha tartogat.

Dezső András (hvg.hu) Itthon

A kétharmad sem ad sérthetetlenséget Orbánnak

Csapdákat és támadási felületeket is rejteget a Fidesz számára a kétharmados többség, egyes törvényeknél saját képviselőivel is konfliktusba kerülhet az Orbán Viktor vezette kormány. A Political Capital kutatási igazgatóját, Krekó Pétert faggattuk arról, milyen előnye és hátránya származhat a Fidesznek a várható kétharmados többségből.

hvg.hu Itthon

Őry: nem szorul koalícióra a Fidesz

Őry András, a Fidesz európai parlamenti képviselője a hvg.hu-nak elmondta, hogy a Fidesznek most el kell kezdenie a munkát, a tennivalóknak se szeri, se száma. Ez azt jelenti, hogy a két forduló között már el lehet kezdeni a kormányzati munkára való felkészülést.

hvg.hu Itthon

Forsense: a relatív többség örülne a kétharmadnak

A választópolgárok relatív többsége szerint jót tenne az országnak, ha egy párt kétharmados többséget szerezne a parlamentben és így nagyobb mozgástere lenne a törvényalkotásban - derült ki a Forsense januári kutatásából, amelynek eredményét pénteken közölte.

hvg.hu Itthon

Még negyvennyolc mandátum kell a Fidesz-kétharmadhoz

A 2010-es parlameti választások első fordulójában 119 egyéni mandátum sorsa dőlt el, mindet a Fidesz söpörte be. 57 kerületben lesz második forduló a jelek szerint, kettő kivételével mindenhol a Fidesz-KDNP jelöltje vezet. Ha 48-at megnyer a Fidesz, kétharmados többséget szerez a törvényhozásban.

hvg.hu Pro és Kontra

Babarczy Eszter és Bauer Tamás vitája a Fidesz kétharmadáról

Bauer Tamás hozzászólásában fölöttébb károsnak tartja a Fidesz kétharmados többségét a következő Parlamentben, ellentétben Babarczy Eszterrel, aki korábban a kétharmad előnyeiről írt. Babarczy válaszol Bauernek, kitartva előző cikkének állításai mellett. Mindkét írást az alábbiakban közöljük.