szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pokorni Zoltán közlése szerint várhatóan mintegy kétszáz főre csökkenhet az országgyűlési képviselők száma. A Fidesz-alelnöke erről csütörtökön az ATV Jam című műsorában beszélt, a létszámcsökkentés megvalósításának részleteiről pedig egy nappal korábbi tévéinterjújában azt mondta: reméli, az lesz az elfogadott verzió, hogy megmarad a jelenlegi választási rendszer, azaz a jövőben is lesznek egyéni választókerületek és listák is.

A Fidesz alelnöke az ATV-ben arra a kérdésre, hogy a tervezett átalakítás kapcsán nem lesz-e "berzenkedés", azt válaszolta: az egyéni képviselőjelöltek kiválasztásakor az egyik szempont volt, hogy ki hogyan viszonyul a kisebb parlamenthez. Senkit nem fog meglepetés érni − mondta Pokorni Zoltán.

A fideszes politikus a részletekről korábban a TV2 Mokka című műsorában kifejtette: méltányos megoldásra kell törekedni. Mint mondta, a legegyszerűbbnek az tűnhet, és reméli, ez lesz az elfogadott verzió, hogy a jelenlegi rendszert megőrzik, azaz van lista és egyéni képviselő is, de megfelezik a számokat. Pokorni Zoltán a lista megmaradását pártolja, mert szerinte nem lenne helyes a kispártok helyzetét lehetetlenné tenni, vagy megakadályozni új formációk létrejöttét. Hozzátette: technikailag ez egyszerű javaslat. 

A Fidesz alelnöke igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy ez az első javaslat lenne-e, amit a kétharmad megszerzése esetén benyújtanának. Az önkormányzati képviselők számáról azt mondta, hogy azt a jelenlegi közel 35 ezerről szintén a felére csökkentenék. Közlése szerint aránylag egyszerű javaslatot terveznek itt is, megtartanák a listás és az egyéni jelöltek rendszerét is. Pokorni Zoltán szerint mindez a bürokráciát csökkentené. Jelenleg 3,5 millióan dolgoznak Magyarországon, nagyrészük közalkalmazott, köztisztviselő; ez így biztosan nem tartható fenn − indokolta a terveket a politikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Orbán kétszáz fősnél kisebb parlamentet akar

Orbán Viktor ragaszkodik ahhoz, hogy kétszáz főnél kisebb létszámú legyen a parlament; a Fidesz elnöke erről a tv2 Napló című műsorában vasárnap sugárzott riportban beszélt. A tévéstáb Orbán Viktor felcsúti házában csütörtökön forgatott, amikor a pártelnök mások mellett Lázár Jánost, Hódmezővásárhely polgármesterét látta vendégül a kamerák előtt.

MTI Itthon

A Fidesz és a kormány egyet akar: kisebb parlamentet

Egyfordulós, tisztán listás választási rendszert és a parlament létszámának 200 főben való maximálását javasolja a következő választásoktól a kormány az alkotmány módosításáról szóló törvényjavaslatban - mondta Avarkeszi Dezső, az igazságügyi tárca államtitkára expozéjában, kedden a parlamentben. Az új rendszer négyévente 4,1 milliárdos megtakarítást jelenthetne, s jelentősen csökkennének a kampányköltségek is. A Fidesz a 200 fős parlamentre gondol, de vegyes választási rendszert preferál.

Babarczy Eszter Vélemény

Babarczy Eszter: Miért nem kell a kisebb Parlament?

Volt a kormánynak egy előterjesztése. Csöndben bukott el 2009. június 22-én. Csöndben, de nem a megszokott módon, ugyanis ezúttal az Igazságügyi Minisztérium által benyújtott tervezetre a Fidesz és a KDNP képviselői, valamint az MDF Dávid Ibolya-ellenes szárnya nyomott IGEN-t, míg a szocialisták többsége tartózkodott, az SZDSZ pedig egy elszánt NEM-mel erősítette meg a demokrácia melletti elkötelezettségét. (Cikkünk szerzője utóbb több ponton kiigazította cikkét, így a változatlanul hagyott eredeti szöveg mellett keretes írásban ezt is közöljük - a szerk.)

MTI Itthon

Az alkotmányügyi bizottság támogatta a kisebb parlamentet

Az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén kormánypárti és ellenzéki képviselők egyaránt, nagy többséggel támogatták a kisebb, legfeljebb kétszáz tagú parlamentre irányuló alkotmánymódosítást, az egyfordulós listás választási rendszerre irányuló, a választási törvényt módosító javaslat azonban csak a bizottság szocialista-szabad demokrata többségének támogatását kapta meg.