szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kétszer ötéves önkormányzati ciklust javasol a Települési Önkormányzatok Szövetsége (TÖOSZ) − közölte Molnár Gyula elnök, a főváros XI. kerületének szocialista polgármestere.

A TÖOSZ javaslata szerint az idén októberben, majd 2015-ben ötéves ciklusra lehetne önkormányzati képviselőket és polgármestereket választani, 2020-tól pedig vissza lehetne állni a négyéves ciklusokra. Így lehetne elérni, hogy a helyi választások a kormányzati ciklus félidejében legyenek.

A csaknem 1700 települést, köztük a fővárost képviselő TÖOSZ elnöke bejelentette azt is: javasolják az új kormánynak, hogy állítsa vissza az iparűzési adók beszedésének korábbi rendjét, azaz ez a jogosultság kerüljön vissza az adóhivataltól az önkormányzatokhoz.

Molnár Gyula elmondta azt is, hogy az "önkormányzati rendszerváltoztatást", tehát az önkormányzati reformot "jó szívvel támogatják". A Fidesz-KDNP választási eredményével kétharmados többség jött létre a parlamentben, ami politikai értelemben új helyzetet jelent. A "politika centruma máshová kerül", ezért a TÖOSZ-nak mint a legnagyobb önkormányzati érdekvédelmi szervezetnek is más politikai feladatai lesznek, mint eddig: sokkal gyorsabb, hatékonyabb és erősebb érdekérvényesítésre van szükség − fogalmazott Molnár Gyula.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Rogán felére csökkentené az önkormányzati képviselők számát

Az idei őszi önkormányzati választáson még biztosan elindul az V. kerületi polgármesteri posztért Rogán Antal, aki szerint az önkormányzati képviselők számát érdemes lenne a felére csökkenteni. A fideszes politikus erről a Népszavában szombaton megjelent interjúban beszélt.

Itthon

Önkormányzati politikusokkal bővülhet az új Fidesz-frakció

Elsősorban az önkormányzatokból bővítheti új frakcióját a Fidesz-KDNP. Az MTI összeállítása szerint megyei jogú városok polgármesterei, megyei önkormányzati képviselők, budapesti polgármesterek, fővárosi közgyűlési tagok bízhatnak a jelenlegi közvélemény-kutatások adatok alapján abban, hogy bekerülnek az új parlamentbe.