szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A parlamenti pártok képviselői aláírták az Országgyűlés alakuló ülésével összefüggő politikai megállapodást pénteken, a bizottságokat érintően azonban nem született konszenzus. A képviselők a házelnöknek a frakcióvezetők indítványát összegző javaslata alapján szavaznak majd a bizottsági tisztségviselőkről.

 A Ház alakuló üléséről szóló frakcióközi egyeztetésen két bizottság - a nemzetbiztonsági és a költségvetési - tekintetében volt vita; a végül aláírt szövegben az szerepel, hogy a "bizottsági rendszerről nem született megállapodás". A frakciók egyetértettek a Fidesz-KDNP azon javaslatával, hogy valamennyi bizottságban biztosítani kell az ellenzéki képviselők egyharmados arányát. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője az egyeztetésen azt javasolta: a szocialisták 14 óráig tegyék meg végső javaslatukat a bizottsági tisztségviselőkre. 

Az egyeztetésen elhangzott: a házszabály szerint az új házelnök a bizottsági tisztségviselőkre a politikai megállapodás szerint tesz javaslatot, ha ez nincs, akkor figyelembe veszi a képviselőcsoportok vezetőinek indítványát, majd ezt összegezve teszi meg javaslatát, amiről a Ház szavaz. Tehát a Fidesz által házelnöknek javasolt Schmitt Pál azokból a nevekből választhat majd, melyeket a képviselőcsoportok indítványoznak. Ha mind a két párt, az MSZP és a Jobbik is tesz javaslatot a két vitás bizottságra, akkor a házelnök javaslata alapján szavaz majd az Országgyűlés a bizottsági tisztségviselőkről. 

A péntek reggel kilenc órakor kezdődött egyeztetésen a vita azon robbant ki, hogy Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője közölte: módosító indítványt nyújtott be az Országgyűlés alakuló üléséhez kapcsolódó politikai megállapodáshoz, melynek lényege, hogy a függelék tartalmát csak azzal a kitétellel fogadják el, hogy ha a parlament nemzetbiztonsági bizottságában a Jobbik sem elnöki, sem alelnöki, sem bizottsági tagsági helyet nem kap. 

Lázár János minderre azt mondta: az MSZP különvéleménye és az LMP által benyújtott záradék miatt így nincs értelme a bizottsági struktúrában való megállapodásnak. Kiemelte azonban, hogy a Fidesz-KDNP frakciószövetség nem fogja megengedni, hogy bármely politikai erő obstrukcióval kezdje a parlamenti munkát, és azt sem, hogy bármely politikai erő megakadályozza az Országgyűlés munkáját. 

Vona Gábor, a Jobbik elnöke közölte: ragaszkodnak a nemzetbiztonsági bizottság elnöki tisztségéhez. Jelezte, hogy a legutóbbi, május 11-i egyeztetésen az MSZP döntött úgy, hogy a számvevőszéki bizottság elnöki tisztségét választja. Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője arra hívta fel a figyelmet: a házszabállyal és az alkotmánnyal is ellentétes az, hogy bármely képviselőt kizárjanak bármely bizottságból. 

Lázár János közölte azt is: ha a szocialista párt nem tesz személyi javaslatot a bizottsági tisztségekre, akkor azt nem fogják kormánypárti képviselőkkel feltölteni. Azonban megjegyezte: a szocialista párt péntek délelőttig nem tett javaslatot az elnöki és az alelnöki posztokra, "esze ágában" sem volt megegyezni. Szerinte törvénytelenség lenne, ha a Jobbik nem kapna helyet a nemzetbiztonsági bizottságban. 

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője azt hangsúlyozta: pártja bízik abban, hogy a házelnök felelősségteljesen fog majd javaslatot tenni. 

Mesterházy Attila az ülés végén azt is mondta: az MSZP frakció döntése értelmében a számvevőszéki és költségvetési, valamint a nemzetbiztonsági bizottság vezetése is a legnagyobb ellenzéki párt vezetése alatt kell, hogy működjön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Ma alakul meg az új parlament

Ma alakul meg az új összetételű Országgyűlés, amelynek ülését Sólyom László köztársasági elnök nyitja meg.

MTI Itthon

Az MSZP már nem akar jobbikos bizottsági elnököt

Mesterházy Attila módosító indítványt nyújtott be a pénteken aláírandó, az Országgyűlés alakuló üléséhez kapcsolódó politikai megállapodáshoz. A módosítás lényege: a függelék tartalmát azzal a kitétellel fogadják csak el, hogy ha a parlament nemzetbiztonsági bizottságában a Jobbik sem elnöki, sem alelnöki, sem bizottsági tagsági helyet nem kap.

MTI Itthon

Délelőtt aláírhatják a parlament megalakulásához kapcsolódó politikai nyilatkozatot

Péntek délelőtt a parlamenti pártok várhatóan aláírják az Országgyűlés megalakulásához kapcsolódó politikai nyilatkozatot, amelyhez az MSZP hárompontos különvéleményt csatolt, Mesterházy Attila frakcióvezető pedig módosító indítványt nyújtott be. Az LMP egy olyan záradékot csatolna a parlamenti struktúráról szóló megállapodáshoz, amely rögzíti: a Nemzetbiztonsági Bizottság Jobbikhoz kerüléséért az MSZP-t terheli a felelősség.

MTI Itthon

Az MSZP négypárti egyeztetést javasol a Jobbik miatt

Az MSZP négypárti egyeztetést javasol annak érdekében, hogy megakadályozza a Jobbik az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában való jelenlétét és "a nyitó ülésén történő jogsértés megalázó elviselését".