szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem létezik az a DPE Kft., amely a Főtáv közleménye szerint szerződésben állt a fővárosi vállalattal és amelynek a körözés alatt álló Joó Tibor volt az alvállalkozója. A valóságban egy „nevesincs” társaság volt a szerződő fél, de a cég azóta fantomizálódott.

„Társaságunk (Főtáv – a szerk.) 2008 márciusa elején a sajtótól értesült megdöbbenten arról, hogy a számára korábban munkát végző cég (DPE Kft.) egyik megbízott munkatársa (Joó Tibor) körözés alatt áll. A FŐTÁV azonnal vizsgálatot folytatott le, amely azt mutatta, hogy sem a fogyasztókat, sem a társaságot nem érhette kár azért, mert egy szerződött partner hamis papírokkal rendelkező, körözött személyt foglalkoztatott. Ebben a helyzetben és annak kialakulásában vállalatunk vétlen volt. A FŐTÁV Zrt. szerződéses kapcsolata a DPE Kft-vel 2008. január 11-én szűnt meg” – írta minapi közleményében Kovács Lajos, a FŐTÁV Zrt. vezérigazgatója. Kovács a Hír TV Célpont című műsorában elhangzottakra reagált. A műsorban leadtak egy interjút, amelyben a körözés alatt álló Joó Tibor azt állította: titkosszolgálati közreműködéssel lett 2007 decemberében a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló Főtáv Zrt. munka-és tűzbiztonsági igazgatója. Joó Tibor soha nem volt benne a Főtáv menedzsmentjében – reagált azonnal a Főtáv, egyben jelezte: jogi lépéseket tesz az ügyben, mert a műsorban elhangzottak „alaptalan, légből kapott” vádak. A közleményben egyúttal jelezték azt is, hogy Joó a Főtávval szerződésben álló DPE Kft. alvállalkozója volt.

Nem létezik a DPE Kft.

Ám a hvg.hu hiába próbálta meg felkutatni a DPE Kft.-t, ilyen cég ugyanis nem létezik. A cégadatbázisban ugyan szerepel egy DPE nevű cég, de az egy betéti társaság. Amikor a Főtávnál erre rákérdeztünk, Balog Róbert szóvivő először arról tájékoztatott minket, hogy a DPE a cég rövidített neve és igenis van ilyen nevű kft. Ám amikor további kutatás után sem bukkantunk a nyomára, a szóvivő átküldte a cégjegyzékszámot. Ez alapján világossá vált, hogy a Főtávval valójában egy ma már felszámolás alatt álló Dark-Portal Entertainment Rendezvényszervező Kft. állt szerződésben, azaz ez a cég végezte a Főtávnál a munka-és tűzbiztonsági feladatokat. (A cég rövidített neve nem DPE Kft., hanem Dark-Portal Entertainment Kft.)

Felszívódott cégvezetés

A Dark-Portal Entertainment Kft. múltja nemcsak azért érdekes, mert ennek az alvállalkozója volt Joó Tibor, hanem azért is, mert a 2006 márciusában alakult társaságnak a jelek szerint semmi köze nem volt a munka-és tűzbiztonsághoz. Igaz, a Molnár Andrea és Bódis Péter tulajdonában álló cég múltjáról hiába is érdeklődnénk a társaság tulajdonosainál, azok ugyanis felszívódtak. A hvg.hu információi szerint még a felszámoló sem tudott kapcsolatba lépni az ügyvezetéssel, a kiküldött leveleket a címzettek nem vették át. Úgy tudjuk, a felszámoló ezt jelezte is a VPOP felé, amely ilyen esetekben nyomozásba kezd. Csakhogy az esetek többségében – ha a cégvezetés nem veszi át a leveleket – a hatóságok meg is szüntetik a nyomozást.  A hvg.hu úgy tudja, a Dark-Portal Entertainment adótartozást halmozott fel.

"50  millió Hagyónak"

A Hír TV a Joó Gáborral készített interjút a Tomcat néven ismert Polgár Tamástól szerezte meg, utóbbi több mint egy éve pihentette az anyagot. Polgár állítása szerint a körözött férfi a polóboltjában kereste fel, ahol közölte: ő egy Top 100-as körözött személy, és szeretne kitálalni arról, amit a Főtávnál látott.  „Az elkövetkező néhány hónapban a legváltozatosabb helyeken forgattunk és interjúztunk, gengsztertanyától kezdve, ahol a szemünk előtt folyt kilós kokaincsomagok adásvétele, a Főtáv irodáin át belvárosi zugkuplerájokig, igazolva azt a hollywoodi alaptételt, miszerint egy nyomozás során okvetlenül el kell látogatni egy sztriptízbárba. És Tibi elmondta, mi hogy volt, kinek a kezén folytak át a százmilliók, és hogyan húzták le Budapest lakóit immár ki tudja, hányadszor. Az anyagot azonban dobozba raktuk akkor, igen egyszerű okból: senki sem hitte volna el nekünk” – írta cikkében Tomcat. Bár Polgár azt állította, hogy interjúalanya a Főtáv igazgatótanácsi tagja volt, ez nem igaz.

Joó a Tomcatnek adott interjújában azt állította, hogy egy magát a Nemzetbiztonsági Hivatal alkalmazottjának kiadó ember megkeresésére vállalta el a Főtáv munka-és tűzbiztonsági átvilágítását hatmillió forint plusz áfáért, amelyből négymilliót tovább kellett adnia az titkosszolgálati kapcsolatának. Állítása szerint a feladat elvégzése után a fővárosi cég teljes átvilágítására is megbízást kapott, ami szerinte azzal járt, hogy a Főtáv összes szerződését és az összes Főtávval kapcsolatos üzleti dokumentációt át kellett adni neki. Azt állítja, hogy a Főtáv vezérigazgatója, Kovács Lajos társaságában találkozott Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettessel, s Hagyó havi ötvenmillió forint készpénzt várt tőle, míg Kovácsnak további kétmillió járt volna.

Zavaros történet

A Főtáv „felháborítónak tartja és teljes mértékben visszautasítja” Joó vádjait. „Elképesztőnek tartjuk azt az állítást, amivel az úr vádol bennünket, ilyen vagy hasonló szerződéseink nincsenek. Megjegyzést érdemel az a tény is, hogy a FŐTÁV a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozik, és így valamennyi, szolgáltatás megrendelése kapcsán az említett összeg olyan mértékű, melyhez közbeszerzési eljárás lefolytatása lett volna szükséges a szerződéskötést megelőzően. Objektív tények, jogszabályok támasztják tehát alá annak az ellenkezőjét, amelyet Joó Tibor állít. A FŐTÁV Zrt. a beszerzéseknél és számlák kifizetésénél minden esetben a hatályos jogszabályok szerint járt és jár el, ezért nyugodtan állunk mindenfajta vizsgálat elé, és segítjük azokat a szerveket, amelyek a beszerzésekkel kapcsolatos információk részleteit kívánják megismerni” – írta a fővárosi cég közleményében, hozzátéve: Kovács Lajos soha nem mutatta be Joó Tibort Hagyó Miklósnak, és soha nem fogadott el pénzt semmiért, semmilyen szerződéssel kapcsolatban.

Az ügy tehát meglehetősen zavaros. Egyrészt a Tomcatnek nyilatkozó Joó történeteiben vannak olyan elemek, amelyeket cáfolnak a tények. Ilyen például az az állítása, hogy ő igazgatósági tag volt a vállalatnál. De legalább ennyire érdekes az is, hogy a körözött férfi állításaira reagáló Főtáv miért nem adta meg a  szerződő cég pontos nevét, s egyáltalán: miért szerződött a fővárosi vállalat egy "nevesincs" kft.-vel tűz-és munkavédelmi feladatokra?   

Dezső András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Szökésben lévő bűnöző lett a Főtáv igazgatója?

A Hír TV Célpont műsorának legutóbbi adása körbejárta a fővárosi tulajdonban lévő Főtáv - állítása szerint - fölöttébb gyanús ügyleteit és nyilvánosságra hozta egy kőrözött bűnöző, Joó Tibor vallomását, aki rövid ideig állítólag igazgató is volt a cégnél, NBH-s kapcsolata révén. A Célpontban ismertetett interjú szerint nemcsak Hagyó Miklós követelt havi 50 milliós visszaosztást a Főtávtól, de fizetnie kellett NBH-s kapcsolatának, sőt, a Főtáv vezérigazgatójának is. A Célpont állításait az érintettek cáfolják, az NBH vizsgálódik..