szerző:
Kovács Andrea (hvg.hu)
Tetszett a cikk?

Húsz év után egészen biztosan új főpolgármestere lesz Budapestnek. A legesélyesebb és már másodszor nekifutó fideszes Tarlós István kihívói között ott lesz a Lehet Más a Politika (LMP) jelöltje is. A pártot sokszor illetik a "fővárosi" jelzővel, amit eddig cáfolni igyekeztek, most viszont megerősíthetnek.

Miközben az MSZP szívesen állítana az LMP-vel közös főpolgármester-jelöltet – a sajtóhírek most Vágó Istvánról és Ráday Mihályról szólnak –, s arra is hajlandó lenne, hogy a jelenlegi aspiráns, az ingyenes BKV-val kampányoló Horváth Csabát visszaléptesse, az LMP nyilatkozataiban leszögezi: nem akar közösködni, sőt, „háttértárgyalni” sem. Nem lenne ellenükre ugyanakkor, ha – egyelőre még nem ismert – jelöltjük mögé majdan felsorakoznának a szocialisták, akik viszont ezt a lehetőséget vetik el.

Az LMP budapesti tagsága a július 5-iki kongresszuson dönthet először arról, hogy szeretnének-e együttműködni valamely párttal, s arról is, hogy kit jelölnek főpolgármesternek. Amennyiben az országos választmány nem ért egyet, ajánlhat alternatív fővárosi jelöltet, de erre kevés esélyt látnak a pártban. (Végső esetben összeül a párt országos politikai tanácsa és az hoz döntést.) „Ha konszenzusos személyt talál a tagság, akkor másfél hét múlva már előrukkolhatunk a nevével” – magyarázta a hvg.hu-nak Csiba Katalin.

Stiller Ákos

Fővároshoz kötődő, nem tekintélyelvű, nem biztos, hogy a leghangosabb, de karizmatikus és a párt értékeit hitelesen képviselő személy – sorolta a Ertsey Katalin, az LMP országgyűlési képviselője, milyen szempontokat vesznek figyelembe a jelölt ki-, és megválasztásakor. „Az elveket rögzítettük, de a döntési folyamatot – ami egyáltalán nem annyira misztikus – szeretnénk óvni” – erősítette meg lapunknak egy LMP-s forrásunk, hozzátéve: tuti befutó egyelőre nincs. Az LMP Csiba szerint azért "óvja" a jelöltválasztás érzékeny folyamatát, mert demokratikus döntést akarnak, ahol mindenki javasolhat, jelölhet, érvelhet, indokolhat.

LMP - Budapest: mi az állás?

Bár Tarlós Istvánt még a népszerűségét vesztett Demszky Gábor is meg tudta verni négy éve, egy alig ismert baloldali jelöltnek alighanem nehezebb dolga lesz. Kérdés, hogy az LMP embere mennyire eredményesen tudja megszólítani a fővárosiakat. Volt néhány Budapesthez köthető ügy, melyben aktivizálták magukat: biciklis kampányolás, a BKV átalakításához szükséges lépések kommunikálása, „lehet más a Moszkva tér”-projekt, szemétgyűjtés a Gellért-hegyen, növényültetés a zöldebb Budapestért, s fellépés egy észak-csepeli beruházás ellen. Már az országgyűlési választások idején bemutatták Budapest-programjukat, melynek részletes kidolgozása éppen folyamatban van. Élhetőbb várost, több zöldterületet, dugódíjat, a parkolási rend felülvizsgálatát, a közösségi közlekedés fejlesztését, több kerékpárutat, belvárosi villamostengelyt vizionáltak. Vitairatban kritizálták a fővárosi kerületek együttműködésének hiányát, átalakítanák az ingatlanvagyon kezelésének módját, s szétválasztanák az építésügyben a jogszabályalkotó és a végrehajtó-ellenőrző ágat, vagyis az építési hatóságokat egzisztenciálisan függetlenítenék az önkormányzatoktól.

MTI - Szigetváry Zsolt

Nem kaptunk ugyanakkor választ a megkérdezettektől, hogy a fővárosi kampánynak mi lesz a fő üzenete, s arra sem vehetnek mérget, hogy a civil közösségek gerillamódszerei eredményt hozhatnak a kampányokban. „Lejtős pálya” alakult ki a kormány kispártokat sújtó választásitörvény-módosítása nyomán: csak 15 nap áll rendelkezésre a kopogtatócédulák összegyűjtésére. „Brutális lesz, s iszonyatos erőfeszítésbe kerül majd, mert elképesztően igazságtalan rendszer jött létre, így nagyon fontos lesz, hogy a választók valóban fegyelmezetten éljenek a jogukkal és együttműködjenek a kopogtatócédulák összegyűjtésében” – utalt arra Ertsey, hogy a rövid határidő miatt a halogatott leadás könnyen elvesztegetett esély lesz.

Import, export

Az LMP eddig azt hangsúlyozta, nem személyekben, hanem közösségben gondolkodik. A választásig azonban kevés az idő, így felmerül a kérdés: szempont lesz-e a főpolgármester-jelölt esetében, hogy mennyire ismert? Korábban Schiffer András úgy fogalmazott lapunknak: nem importált arc lesz, s aki ismeri a párt budapesti listáját, s tudja, ki szokott megszólalni a Budapestet érintő ügyekben, az kitalálhatja. Ilyen például Jávor Benedek, aki most azt mondta lapunknak: „alaposan átgondoltam és ha mellettem dönt a kongresszus, örömmel vállalom a jelölést, de több más alkalmas jelölt is van”. Saját ismertségével kapcsolatban úgy fogalmazott: „szakmai politizálást folytatunk, nem ez lesz a döntő érv”. Pár napja Karácsony Gergely, a párt frakcióvezető-helyettese egy reggeli műsorban adott interjújában azt sem tartotta kizártnak, hogy „külső” jelöltet állítanak, ugyanakkor forrásaink szerint ez nem kizárható, de nem is valószínű forgatókönyv.

MTI

Több LMP-s nyilatkozó fejtegette lapunknak, hogy bár a parlamentbe kerülést követően érezték a párt megerősödését, némiképp meglepte őket, hogy ilyen intenzív médiaérdeklődés övezi jelöltjük megnevezését. Mindamellett, fogalmazott egyikük, mindez érthető annak fényében, hogy nem nagyon látni olyan pártot, aki Tarlóssal szemben ki tudna állítani egy hiteles jelöltet.

A Tarlóssal szembeni esélyeket csak találgatni lehet. „Külön-külön aligha tudják a jelöltek befolyásolni a fideszes győzelmet, de a közös jelöltállítás sem garancia semmire, miközben általa nem túl előremutató együttműködésbe is belecsúszhat az LMP. Fontos viszont, hogy olyan meghatározó jelenlétünk legyen a budapesti közgyűlésben, amellyel megszorítható a Fidesz” – magyarázta Jávor Benedek. A kérdésre, hogy a döntésükben a főváros vagy a párt érdeke az elsődleges, azt mondja: ez mesterséges szembeállítás. „Budapest érdeke az, hogy a fenntarthatósági programunk erőteljesen jelenjen meg a fővárosi politikában” – szólt a politikus válasza. Ertsey Katalin pedig úgy fogalmazott: sok múlik majd azon, hogy a fővárosiak még mindig az elmúlt 8 év elleni protesztszavazatokat adnak-e majd le, vagy addigra végképp elkopik a Fidesz vonzereje, és „a korrupcióval átszőtt Budapesti városvezetésben tiszta embert, embereket szeretnének látni”.

Helyzetjelentés
Nagy várakozásokkal és reményekkel mentek a parlamentbe az LMP képviselői. Tapasztalatok és élmények most már vannak. Ertsey Katalin például ezt írta blogjában nemrég: „Az értelmes, normális, morális fideszeseknek ég az arcuk a szégyentől. Mimikával és szemkontaktussal jelzik a parlamenti patkóban, kint a folyosón, az utcán, négyszemközt pedig szavakban is elmondják: borzalmasnak tartják azt a stílust, tempót és irányt, amit most megtestesít a Fidesz. Van, amiben sikerül jobb belátásra bírniuk a főnököt, és van, amiben reménytelen”. De az igazi illúzióvesztés számára egyelőre nem a politikustársakhoz, inkább a médiához kapcsolódik: „Egykori újságíróként nehezen értem, hogy nagyon fontos, rengeteg embert, céget érintő témák kapcsán miért olyan kevés szó esik a részletekről, a lényegről” – mondja.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Napi merítés

Török Gábor: belemegy-e az LMP egy széles baloldali egységfrontba?

Ha az LMP önállóan indít főpolgármester-jelöltet Budapesten, a fideszes Tarlós István esélye a városvezetői posztra igencsak megnő. Ha azonban az LMP hajlandó belemenni egy széles baloldali egységfrontba, könnyen lehet, hogy a Fidesz továbbra sem tudja bevenni a fővárost - írja Török Gábor politológus. Utóbbi esetben viszont véget érhet az LMP sem-sem típusú, középen állós korszaka: a döntéssel a párt egyértelművé tenné, hogy hol keresi a helyét és ebből adódóan politikai ellenfelét a magyar politikában.

MTI Itthon

Önálló főpolgármester-jelöltet állít az LMP

Önálló főpolgármester-jelöltet indít az októberi önkormányzati választáson a Lehet Más a Politika (LMP), de nevekről hivatalosan még nem beszéltek a párt szombati rendkívüli kongresszusán – mondta a budapesti tanácskozáson tartott szimpátiaszavazás eredményét ismertetve Csiba Katalin választmányi szóvivő.