szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Jobbik két éve megválasztott elnöksége azt a célt fogalmazta meg, hogy "irány a parlament", így a párt legfontosabb törekvése teljesült - összegzett beszámolójában Vona Gábor, a párt hetedik, tisztújító kongresszusán.

Az országgyűlési választást értékelve azt mondta: a Fidesz retorikájával ellentétben nem történt forradalom, de ha valaki mindenáron használni akarja a kifejezést, a Jobbikkal kapcsolatban tegye, mert pártja hatalmas ellenszélben ért el jó eredményt. Hozzátette, a parlamentbe jutás nem öncél volt, hanem annak eszköze, hogy bebizonyítsák szimpatizánsaiknak, "a politika lehet tisztességes, hiteles és magyar".

Vona Gábor kijelentette: büszke a Jobbik teljesítményére, noha a választások után hiányérzete volt. De nem pártja szereplése miatt - folytatta -, hanem azért, mert az összes többi parlamenti erő elvett tőlük egy lehetőséget. A Fidesz annak lehetőségét, hogy megakadályozzák törvényjavaslatok elfogadását, az MSZP azét, hogy övék legyen a legerősebb ellenzéki frakció, az LMP pedig annak a felhajtó erejét, hogy a Jobbik egyedül áll szemben az elmúlt húsz év politikai elitjével. Sikeresnek nevezte a Jobbik szervezetépítését, megemlítve az országos és a megyei választmányok létrejöttét, illetve hogy a Jobbiknak saját hetilapja és az interneten is szerveződő támogatói bázisa van. "Ha nem lenne internet, nem biztos hogy itt lennénk, vagy ilyen erővel lennénk itt" - fogalmazott.

A parlamenti frakció munkájáról szólva elmondta, hogy a Jobbiké a legaktívabb képviselőcsoport, "számtalanszor előfordul", hogy több képviselőjük van az ülésteremben, mint ahányan a többi frakció tagjai közül összesen. Kijelentette, hogy a kormánypártok számos olyan döntést kezdeményeztek, amely eredetileg a Jobbik programjának részét képezte. Arra is kitért, hogy az elmúlt két évben erősödtek a párt nemzetközi kapcsolatai, és ma a Jobbik "az európai nemzeti pártok" között a legerősebb, legtöbb lehetőséget magában rejtő politikai erő.

Vona Gábor beszédét kétszer szakította meg taps: először, amikor köszönetet mondott a betiltott Magyar Gárda tagjainak, másodszor pedig akkor, amikor megismételte a kongresszus előtti sajtótájékoztatóján ismertetett véleményét, amely szerint a Jobbik a parlamenti arányánál lényegesen nagyobb hatással volt a hazai közéletre. Példaként említette és a Jobbik megerősödésének tulajdonította, hogy az MSZP június 4-én Trianon-emléknapot tartott; mint mondta, ez olyan érzés lehetett a szocialisták számára, mintha a Jobbik képviselőinek Károlyi Mihály szobrát kellene megkoszorúzniuk.

A pártelnök beszédével a kongresszus nyilvános része véget ért. A testület ezután zárt ülésen hallgatja meg az elnöki tisztségre egyedüliként jelölt Vona Gábor programbeszédét, majd szót kapnak az alelnökjelöltek is. Az elnökség tagjait megválasztó titkos szavazást követően várhatóan módosítják a Jobbik alapszabályát. A kétharmados többséget igénylő változtatás alapján a párt úgynevezett baráti köröket hozna létre, elsősorban a határon túl.

A kongresszuson több, határon túli szervezet képviselői mellett megjelent az az ötgyermekes budafoki családanya is, akinek kilakoltatása ellen a párt országgyűlési képviselői tiltakoztak. A Budapesti Kongresszusi Központban tartott rendezvényre többen a betiltott Magyar Gárda egyenruhájában érkeztek.

A Jobbik kitart bizottsági jelöltjei mellett

Vona Gábor fenntartja jelölését, és továbbra is azt a négy politikust kívánja delegálni az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti, illetve nemzetbiztonsági bizottságába, akik az Alkotmányvédelmi Hivatal szakvéleménye szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. Közölte: a nemzetbiztonsági bizottságnak kell döntenie arról, hogy Balla Gergő, Endrésik Zsolt, Schön Péter és Staudt Gábor megkezdheti-e a munkáját.

Staudt Gábor elmondta: mivel az átvilágítási folyamat lezárultáig is részt akarnak venni a nemzetbiztonsági bizottság munkájában, elutasító döntés esetén kezdeményezik, hogy egy C típusú átvilágításon már átesett képviselőjük, várhatóan Rubi Gergely tanácskozási joggal jelen lehessen a testület ülésein.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Jobbik feljelenti az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjét

A Jobbik feljelenti Balajti Lászlót, az Alkotmányvédelmi Hivatal vezetőjét, és kezdeményezi annak a szakvéleménynek a nyilvánosságra hozatalát, amely szerint a párt négy országgyűlési képviselője nemzetbiztonsági kockázatot jelent.

MTI Itthon

Nézőpont Intézet: a Jobbik most csak 10 százalékot kapna

A Fidesz lendülete a választások után is töretlen, sőt május óta kissé még növekedett is a kormánypárt népszerűsége. Az MSZP támogatottsága pedig lassan az LMP szintjére kerül - olvasható a Nézőpont Intézet legfrissebb, szerdán az MTI-hez is eljuttatott kutatásában.

MTI Itthon

A Jobbik Morvait látná Sólyom helyén

A parlamenti frakciókhoz fordult levélben a Jobbik, hogy támogassák Morvai Krisztinát, a párt államfőjelöltjét - közölte Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője szerdán az MTI-vel.