szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felháborodást váltott ki felsőzsolcai árvízkárosultakból a helyi Önkormányzat határozata, amely szerint félmillió forintos büntetést kaphat az a tulajdonos, aki nem kezdi meg haladéktalanul összedőlt háza bontását.

Az MTI birtokába került dokumentum szerint "ismételten kiszabható" 500 ezer forintig terjedő eljárási bírsággal sújtható az, aki haladéktalanul nem kezdi meg a bontást a már összedőlt, vagy életveszélyessé vált ingatlanánál. Egy neve elhallgatását kérő felsőzsolcai lakos az MTI-nek hétfőn azt mondta: kaotikus állapotok uralkodnak a városban, ahol nemhogy segítenének a bajbajutott embereken, hanem még taszítanak is rajtuk egyet. A polgármesteri hivatalban senki nincs, aki kommunikálna az emberekkel. Inkább kiküldenek egy határozatot, amelyet - a hivatal szerint - nem úgy kell értelmezni, ahogy teszik. 

A levélben olvasható kitétel szerint, ha valaki nem ért egyet a határozattal, fellebbezhet harmincezer forint ellenében - bár annak nincs halasztó hatálya -, vagyis akinek egy váltás ruhája sem maradt, még fizethet az önkormányzatnak - tette hozzá a helyi lakos. Mint fogalmazott: a településen az emberek semmiről sem tudnak. Az egyetlen dolog, ami működik, hogy a lakók összefognak, és együtt segítenek egymáson, így oldják meg az élelmezést, az ivóvízellátást. 

A számos gond mellett kiemelte, hogy a bankok és a szolgáltatók folyamatosan küldik a számlákat. Van olyan család, akinek összedőlt a háza, volt biztosítása, de még hitel volt az ingatlanon, így a biztosítási összeget a pénzintézet kapja. Nem tudják, mi lesz velük, hiszen a törlesztő részletet kérik tőlük, miközben az otthonukat elvitte az ár. A szolgáltatók - telefon, interneten - küldik a fizetési felszólításokat, a hűségnyilatkozatra hivatkoznak, holott ház sincs, nem telefon - kesergett a felsőzsolcai károsult.

A lakók azt fontolgatják, feljelentik az illetékes hatóságnál az önkormányzatot - ugyanolyan alapon, mint ahogy az önkormányzat is kötelezi őket -, hogy az a fertőzött és szennyezett homokkal telített több tonnányi zsákot haladéktalanul távolítsa el - fűzte hozzá. 

Sáhó Zoltánné jegyző a kiadott határozat kapcsán az MTI-nek azt mondta: a statikusok - akiket az önkormányzat bízott meg, hogy a lakók számára térítésmentesen végezzék el a kárfelmérést -, megjelölték azokat a házakat, amelyek életveszélyessé váltak, vagy már összedőltek. Ahol pedig életveszély áll fenn, ott életveszélyessé kell nyilvánítani az ingatlant, tehát a hivatal törvényi kötelezettségének tett eleget. Ennek érdekében határozatot kell hozni, erre a tulajdonosoknak egyébként bontási engedélyt kellene kérniük, és illetéket is kellene fizetniük, és hogy mindezt ne kelljen tenniük, ez alól mentesülnek, a hivatal így könnyít az állampolgár problémáján - magyarázta.

Úgy fogalmazott: az életveszélyes állapotot ki kell mondania a hivatalnak, s összesen három ilyen határozatot küldtek ki. A határozatnak vannak tartalmi és formai követelményei, de semmilyen időkorlát nincs abban. Egy határidő szerepel, mégpedig az: ha a házat elbontotta, tíz napon belül jelentse be. Az egyik határozatot kifejezetten egy érintett tulajdonos kérésére adták ki, azért, hogy a biztosítónál el tudjon járni - közölte a jegyző. 

A Miskolc melletti, hétezer lakosú város nagy részét június elején öntötte el az ár. A városban több mint 160 ház dőlt össze, a település 2200 lakóingatlanából 1800 sérült meg, az árvíz több mint ötezer embernek okozott kárt. Csupán az önkormányzati intézmények ingatlanjaiban legkevesebb 1,2 milliárd forintra becsülik a kárösszeget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bálint Csaba Itthon

Magukra maradtak az árvízkárosultak – videó

Nemcsak az árvízi, de az árvíz utáni védekezésben is főként saját magukra számíthatnak Felsőzsolca lakosai. Megrogyott házaik mellett sátorban alszanak, akiknek nincs hová menniük, saját portájukon hajléktalanok. Mások napok óta várják a szakembereket, hogy eldöntsék, életveszélyes-e az otthonuk. Az ép házak minden szegletében gyomorforgató szag terjeng. Felsőzsolca alacsonyabban fekvő utcái percek alatt víz alá kerültek, minden elázott. Szerencsés, akinek egy hűtőszekrényt vagy egy fotelt sikerült megmentenie.

Bálint Csaba Itthon

Kilátástalan a helyzet Felsőzsolcán – videó

Felsőzsolcán, bár apad a víz, az utcák lehangoló látványt nyújtanak. Néhány városrészben még mindig a csónak az egyetlen megfelelő közlekedési eszköz. A településen élelmet, vizet osztanak, ipari búvárok dolgoznak naphosszat az elárasztott kertekben. Az összedőlt házakba vezető csöveket zárják le, nehogy az egész ivóvízrendszert megfertőzze a cseppet sem bizalomgerjesztő zavaros víz.

hvg.hu Itthon

Felsőzsolca összedől - videó

Két hete jártunk utoljára a városban, de azóta szinte semmi sem változott Felsőzsolcán. Víz már csak az árkokban és a pincékben van, a település mégis rettenetes látványt nyújt. Sár, fertőző iszap, roskadozó és összedőlt házak maradtak az árvíz után. Kommentár nélkül.

hvg.hu Itthon

Árvízhelyzet képekben

Vízben áll a Bódva völgye, házak dőlnek össze Edelényben, Szendrőn és a vízzel teljesen elborított Felsőzsolcán. A videómegosztó oldalakon is egyre több felvétel található az árvízről. Válogatás.