szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Zala Megyei Munkaügyi Bírósághoz fordult Nagykanizsa polgármestere, kérve, hogy az semmisítse meg a város közgyűlésének múlt heti határozatát, amellyel a testület azonnali szabadságra küldte őt.

A 2006-ban még a Fidesz támogatásával megválasztott, de azóta a frakciótól eltávolodott Marton István keddi, a polgármesteri irodájában tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: jogtalan volt a múlt csütörtöki határozat és a döntés kapcsán több "jogtiprás" is tetten érhető. Ezek közé sorolta, hogy a jegyző és az alpolgármester másnap levélben közölte a hivatal összes dolgozójával, hogy a polgármestertől "utasítást semmilyen formában nem fogadhat el". Szerinte ezzel az eljárással nemcsak felügyelni nem tudja a készülő dokumentumokat, de tudomást sem szerezhet az esetleges visszásságokról. Abszurdnak nevezte azt, hogy a levél szerint írásban jelentést kell tennie a hivatal azon dolgozójának, akitől mégis tájékozódni szeretne.

Marton István közölte: a nyilvánosságon keresztül kéri a közalkalmazottaktól, hogy készítsenek feljegyzést vagy kérjenek írásban megerősítést, ha olyan utasítást kapnának, amely jogszerűtlen vagy szakszerűtlen. Kitért arra: a jegyző és az alpolgármester utasítása alapján "elvették" a titkárnőjét és a sofőrjét, de a hivatali autót sem használhatja. Szerdán a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács zalaegerszegi ülésére ezért saját gépkocsijával utazik majd.

A város polgármesterétől hangos szóváltás kíséretében a közgyűlés többsége múlt csütörtökön vonta meg a rendkívüli ülés vezetésének jogát, amelyet Cseresnyés Péter (Fidesz) alpolgármesternek adott át. Marton Istvánt azonnali szabadságra küldték. A polgármester, aki szerint puccsot hajtottak végre ellene, törvénytelennek nyilvánította az ülést.

Nagykanizsán május 31-e óta tart a közgyűlési patthelyzet, akkor a soros közgyűlést sem tudták elkezdeni, mert a polgármester nem akarta napirendre venni a szabadságának kiadásáról szóló fideszes előterjesztést. Szőlősi Márta azt indítványozta, hogy a közgyűlés a polgármester munkáltatójaként adja ki a városvezető 78 napnyi felhalmozott szabadságát. A polgármester számára a ciklus után így nem kellett volna kifizetni mintegy 2,5 millió forintot a szabadság megváltásaként, bár ennek kapcsán ő felajánlotta, hogy a pénzt jótékony célra fordítja majd. A napirend előtti vita után a városvezető berekesztette a közgyűlést, ezért nem tudtak tárgyalni egyetlen előterjesztésről sem.

Marton István a múlt keddre ismét soron kívüli közgyűlést hívott össze, de kétszeri próbálkozásra sem volt meg a határozatképes többség, így az ülés elmaradt. A közgyűlési huzavona okával, a polgármester szabadságra küldésével kapcsolatban időközben a Nyugat-dunántúli Regionális Államigazgatási Hivatal vezetőjéhez fordult Nagykanizsa jegyzője.

Németh Éva hivatalvezető a közgyűlési anyagokhoz is csatolt írásbeli válaszában általánosságban megállapítja: "a polgármester és a munkáltatói jogkört gyakorló képviselő-testület köteles jóhiszeműen együttműködni, és a szabadság kiadásáról, illetve igénybevételéről kölcsönösen megállapodni". A polgármester egyoldalúan nem dönthet a szabadsága igénybevételéről, annak engedélyezése - az Alkotmánybíróság egy 2007-es határozatával megerősítetten - a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Botrányba fulladt a nagykanizsai közgyűlés

Félbeszakadt hétfőn a nagykanizsai közgyűlés ülése, miután a polgármester nem akarta tárgyalásra bocsátani azt az előterjesztést, amellyel csaknem négyhónapos szabadságra küldték volna. A városvezető törvénytelennek tartott eljárása miatt a közgyűlés tagjai bírósághoz fordulnak.