szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A környezetvédelmi törvény előírja, hogy a környezetre veszélyes tevékenységet végző vállalkozásoknak környezetvédelmi biztosítékot kell letenniük, illetve ilyen biztosítást kell kötniük, de a részleteket tartalmazó kormányrendelet nem készült el - közölte Nádasdy Zoltán, a Noerr és Társai Ügyvédi Iroda vezetője.

Jelenleg a cégeket jogszabály nem kötelezi - megfelelő kockázati összegre kiterjedő - felelősségbiztosítás megkötésére. Erre hívta fel a figyelmet korábban az MTI megkeresésére Kisbenedek Péter, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) elnöke is.

A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. egységes környezethasználati engedélye - amelyet a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség adott ki 2006 februárjában, a következőket (is) tartalmazza: a cég "biztosítani tudja a hulladék kezelés azon személyi és tárgyi feltételeit, amelyek biztosítják a környezetvédelmi és közegészségügyi szempontoknak maradéktalanul megfelelő ellátását. A pénzügyi feltételek rendelkezésre állását igazolta, e szerint általános felelősségbiztosítással és környezetszennyezési felelősségbiztosítással rendelkezik. Ezen túl a környezetvédelmi kötelezettségek teljesítésére évente céltartalékot képez."

A határozat nem közli sem a biztosító nevét, sem a biztosítási összeget, sem pedig a céltartalék összegét. A környezet védelmének általános szabályait tartalmazó, 1995-ben hozott törvény 2005 óta tartalmazza azt a szabályt, hogy a környezeti információk közérdekű adatok. Így az engedélyt adó hatóság nem csak a határozatot, hanem annak mellékleteit - így a biztosítás adatait is - köteles közzé tenni elektronikusan, de csak tavaly óta. A MAL esetében ez nyílván azért nem történt meg, mivel a korábbi határozatot és a mellékleteit még nem elektronizálták. A veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezésről szóló, 2006-ban hozott kormányrendelet a veszélyes ipari üzemeket két kategóriába sorolja a tárolt anyagok mennyisége alapján.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a határérték alatti csoportot két évente, az e felettit évente ellenőrzi. Példaként: felső küszöbérték arzén-trioxid esetén 100 kilogramm, nikkel vegyületekből és arzén-trihidridből 1 tonna. Mindkét üzem-típusnak belső és külső védelmi tervet kell készítenie. A belső - értelemszerűen - az üzem alkalmazottait érinti, viszont a külső a környék lakosságához szól. Ez utóbbi megvalósíthatóságát az érintett települések polgármesterei  rendszeresen ellenőrzik, sőt gyakorlatokat is elrendelnek. Évente a terv egyes részeit, míg három évente az egészét gyakorolják a település lakosai.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kijelöli a veszélyes üzemek körüli veszélyességi övezetet. Erről tájékoztatja a polgármestereket, és az övezet határát berajzolják a településrendezési tervekbe is. A kormány 2007-ben hozott rendeletet a környezetkárosodás megelőzéséről és elhárításáról. Ez megadja az üzemi kárelhárítási terv tartalmát is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.

Nagyítás

Így néz ki a vörösiszap után Devecser és környéke – Nagyítás-fotógaléria

Négyen meghaltak, több mint százan megsérültek és többen eltűntek, amikor hétfőn az Ajka melletti timföldgyár zagytározójának gátja leomlott, és egymillió köbméter vörösiszap és lúgos víz árasztotta el a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településeket. A vörösiszap – a timföldgyártás mellékterméke – maró hatású anyag, nehézfémet tartalmaz, amely a légutakba, emésztőrendszerbe jutva mérgező. Ez a veszély elsősorban akkor fenyeget, ha a lerakódott vörösiszap megszárad és porlani kezd. Híreinket és Nagyítás-galériánkat folyamatosan frissítjük.