szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendészeti jogszabályok módosításáról szóló jogszabályok módosítása heves vitát váltott ki a Parlamentben. A Jobbik csengőfrásztól fél, az MSZP titkosszolgálatokra épülő államot emleget.

A fideszes Fülöp István az egyes rendészeti tárgyú törvények folytatódó általános vitájában elmondott felszólalásában üdvözölte, hogy a javaslat "megköveteli a rendőrök kifogástalan életvitelét és kiszűri a korrupt elemeket". Kitért arra is, hogy az indítvány hozzájárul az utak biztonságossá tételéhez, mivel lehetővé teszi a külföldi autósokra kiszabott közúti bírságok behajtását, ami jelenleg rendkívül rossz hatékonysággal zajlik.

Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) a rendészeti tárgyú törvénymódosítások vitájában ismételten az emberi jogokat súlyosan sértő, tarthatatlan és diktatórikus tervnek nevezte, hogy az indítvány bírói engedély nélkül is lehetővé tenné a terrorizmussal összefüggésbe hozható személyek lehallgatását, illetve a házkutatást. Azt mondta: ez példátlan lehetőséget adna a kormánynak arra, hogy az általa terrorizmussal összefüggésbe hozott embereket folyamatosan megfigyelje, és ezzel lényegében megsemmisítse a magánszférájukat.

Gaudi-Nagy hozzátette: a javaslat a Rákosi-rendszer csengőfrászos időszakát idézi. Beszélt arról is, hogy Magyarországon nincs valódi terrorfenyegetés, hazánk számára legfeljebb az jelent kockázatot, ha a magyar katonák Afganisztánban maradnak.

Répássy: indokolatlan a világvége-hangulat

A Gaudi-Nagy Tamás felszólalására reagáló igazságügyi államtitkár szerint indokolatlan az a világvége-hangulat, amelyet a jobbikos politikus lefestett. Répássy Róbert elmondta: a terrorelhárítás eddig is létező tevékenysége volt a rendészeti szerveknek, a fenyegetések pedig esetenként szükségessé teszik a magánszféra részbeni korlátozását a terrorizmussal összefüggésbe hozhatók esetében. Kitért arra: a véleménynyilvánítás szabadsága ott végződik, ahol az erőszak kezdődik.

Jobbik: egyetlen demokrata sem szavazhatja meg a tervezetet

A jobbikos Volner János felszólalásában úgy fogalmazott, hogy egyetlen demokrata sem szavazhatja meg az egyes rendészeti tárgyú törvények módosítását célzó javaslatot. Az ellenzéki képviselő felháborítónak nevezte, hogy az indítvány alapján egy terrorgyanúba került személy minden ismerősének telefonját lehallgathatják és akár magánlakásaikat is megfigyelhetik.

Volner János aláhúzta továbbá, hogy a kormány belső elhárításra vonatkozó elképzelései sem érhetik el céljaikat, így a korrupció a "szegfű" idejéhez hasonlóan a "narancs" korszakában is az "eget verdesi" majd.

MSZP: titkosszolgálatokra épülő államot épít a kormány

A szocialista Vadai Ágnes szerint a kormány egy titkosszolgálatokra épülő államot épít a rendészeti tárgyú törvények módosításával. Az ellenzéki képviselő azt kérdezte a kormánytöbbségtől, hogy miért félnek annyira az állampolgároktól, hogy mindenkit titkoszszolgálati eszközökkel akarnak megfigyelni.

Szerinte a kabinet a Terrorelhárítási Központ útján kívánja korlátozni az állampolgárok jogait, és miközben 13 milliárdot fordít ezen szervezet működésére, addig nem biztosítja a rendőrség felszereltségének javítását. Az elnöklő Balczó Zoltán ezt követően lezárta az általános vitát, a képviselők várhatóan az Országgyűlés következő ülésén döntenek a javaslat részletes vitára bocsátásáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Igazságszolgáltatás

Morvai: itt a Fidesz csengőfrásztörvénye

A kormány olyan törvényjavaslatot készül elfogadtatni, amely bírói engedély nélkül is lehetővé teszi a terrorizmussal összefüggésbe hozható személyek telefonbeszélgetéseinek lehallgatását, valamint a házkutatást - mondta a Jobbik EP-képviselője 80 fős hallgatóság előtt.