szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országgyűlés házbizottságának valamennyi tagja egyetértett abban, hogy nincs helyük a parlamentben olyan jellegű kifejezéseknek, amelyet a Jobbik frakció néhány tagja használt az Európai Unió és Izrael közötti társulás létrehozásáról szóló megállapodás hétfői általános vitájában - közölte az Országgyűlés sajtóirodája a testület késő esti zárt ülése után.

A házbizottság összehívását Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője kezdeményezte azt követően, hogy Pörzse Sándor - Bárándy Gergely MSZP-s politikus felszólalása alatti - bekiabálásában "szarháziaknak" nevezte a szocialista képviselőcsoport tagjait. Pörzse Sándor ezt követően úgy fogalmazott, hogy elragadtatta magát, és elnézést kért az Országgyűléstől, illetve azoktól, akik - mint mondta - nem értenek egyet kijelentésével.

A jobbikos politikus bocsánatkérését azonban Mesterházy Attila, az MSZP és Schiffer András, az LMP frakcióvezetője sem tartotta elegendőnek a házbizottság zárt ülését követő, újságíróknak adott nyilatkozatukban. Az LMP frakcióvezetője szerint Pörzse Sándor "féloldalas" bocsánatkérése is a parlament tekintélyét rombolta azzal, hogy abban "szinte ismét megerősítette korábbi sértését". Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezetője ezzel szemben úgy fogalmazott, hogy a házbizottsági ülés után lezártnak tekinti az ügyet.

Pörzse Sándor bekiabálása alatt Bárándy Gergely a Jobbik elnökének arra a felszólalására reagált, amelyben Vona Gábor arról beszélt, hogy egyesek a "holokausztipar" részeként igazságtalanul antiszemitizmussal vádolják pártját. Vona Gábor újságíróknak elmondta: a szocialisták félreértették a "holokausztiparra" vonatkozó kijelentését, azzal ugyanis senkinek sem szerette volna megsérteni az emberi méltóságát, csak arra kívánta felhívni a figyelmet, hogy többen politikai előnyt remélnek a holokauszt szó használatától.

Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője ugyanakkor úgy foglalt állást, hogy a "holokausztipar" kifejezés akár bűncselekményt kimerítően is jelentéktelen színben tüntetheti fel a második világháború alatt történteket. Ezzel azonban egyetlen parlamenti frakció sem értett egyet - fűzte hozzá. Schiffer András, az LMP frakcióvezetője aláhúzta: Vona Gábor kijelentésével nem követett el bűncselekményt, a szocialisták részéről pedig "rendkívül szerencsétlen" volt az antiszemitizmus vádját megfogalmazni a Jobbik Izrael államot érintő kritikájára. Vona Gábor megjegyezte: nem tartja törvénytelennek kijelentését, így nyugodt lelkiismerettel áll egy esetleges feljelentés elé.

Az MSZP a házbizottság ülésén egy nyilatkozattervezetet is a testület elé terjesztett, amelyben azt szerették volna leszögezni, hogy a parlamenti pártok elutasítják az egyetemes emberi jogokat, a nemzeti érdeket és a nemzetek közötti együttműködést sértő kezdeményezéseket. Kezdeményezésüket azonban kizárólag az LMP tudta volna feltételesen támogatni. Schiffer András szerint ugyanis akkor lenne értelme a szocialisták által írt, "evidenciákat tartalmazó" nyilatkozatnak, ha ahhoz az öt parlamenti frakcióból legalább négy csatlakozott volna. Vona Gábor "pótcselekvésnek" nevezte az MSZP által fogalmazott nyilatkozatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!