szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc nem kíván új pártot alapítani, de a jelenleginél erősebb és egységesebb ellenzéket szeretne, amelyben a Magyar Szocialista Párt kulcsszerepet játszik. A volt kormányfő erről Kismaroson beszélt csütörtök délután.

  A politikust az MSZP Pest megyei egyes számú választókörzetének tagsága látta vendégül. A rendezvény idején egy mintegy huszonöt fős csoport - köztük jobbikosok - demonstráltak.

A párt tagsága számára rendezett beszélgetést megelőző sajtótájékoztatón Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: "nem új pártot kell alapítani (...) hanem annyi változást kell előidézni, hogy az átalakulásokkal létrejövő párt egy megújult, újként ható pártként állhasson a választók elé." Saját szerepét illetően úgy fogalmazott: "ezért dolgozom."

A miniszterelnök hozzátette: ezek nem hatalmi kérdések a párton belül, hanem tartalompolitikaiak elsősorban. Gyurcsány Ferenc szerint Magyarországnak erős ellenzékre van szüksége, amely megvédi a harmadik köztársaságot, az emberek érdekeit és a jövőt, s ehhez egy nagy, balközép gyűjtőpártot kell a Fidesszel szemben álló demokratikus oldalon szervezni.

A Frankfurter Allgemeine Zeitungban szerdán megjelent, Orbán Viktorral készült interjúval kapcsolatban úgy vélekedett: tegnap óta tudja, hogy a miniszterelnök elismeri a válságkezelés kormányait, azon kormányokat, amelyek - mint fogalmazott - "egy év alatt, a válság első egy évében biztosították, hogy az a költségvetési stabilitás, amelyet 2008-ban elértek, fennmaradjon."

Már csak arra van szükség - tette hozzá -, hogy a miniszterelnök merje elmondani itthon is, hogy 2010-ben olyan országot vettek át, amely a válság közepette is megőrizte az egyensúly közeli pályát, és ennek érdekében rendkívül nehéz intézkedésekről volt képes dönteni és azokat végrehajtani. Mint mondta, ez a két kormány 2008 őszétől 2009 tavaszáig a Gyurcsány-kormány volt, 2009 tavaszától 2010 tavaszáig pedig Bajnai Gordon kormánya.

"A miniszterelnök úrnak nem azzal kellene dicsekednie, amit mi tettünk meg, hanem amit ő tesz, bár azzal sok dicsekedni való egyelőre nincs." Az ország gazdaságpolitikájáról szólva a volt miniszterelnök kijelentette: a kormány a stabilitást nem okos, felelős gazdaságpolitikával akarja megteremteni, hanem a magánnyugdíj-pénztári megtakarítások felélésével. Mint fogalmazott: "zaciba adják a családi ezüstöt."

Gyurcsány Ferencet távozásakor az épület előtt várakozó tüntetők hazaárulónak nevezték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Péter Itthon

Mesterházynak szánt oldalvágás Gyurcsány azonnali kérdése?

Hétfő délután – a mostani ciklus során először – Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök fölszólalt a Parlamentben. Az ellenzéki politikus azonnali kérdést kívánt föltenni a miniszterelnöknek, aki azonban „halaszthatatlan közfeladatának ellátása” végett nem vett részt az ülésen. Gyurcsány nem fogadta el válaszadásra Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettest, így két hét múlva Orbán-Gyurcsány csörte várható.

Elek István Vélemény

Elek István: Gyurcsány megőrjíti pártját - jön vagy megy?

A választások óta nincs ennél az MSZP-ben és környékén izgalmasabb kérdés. De egyelőre lehetetlen megválaszolni. A párt identitása zavaros, perspektívája bizonytalan. És e zavarosság, bizonytalanság a legszembeötlőbben épp a Gyurcsány Ferenchez való viszonyában mutatkozik meg.

hvg.hu Napi merítés

Gyurcsány: Orbán fejet hajtott előttünk

Orbán csak azokról a válságintézkedésekről beszél egészen konkrétan megnevezve, amelyeket a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok hoztak 2008 ősze és 2009 ősze között, és amelyekhez neki az égadta világon semmi köze nem volt - olvasható Gyurcsány Ferenc blogján.

MTI/Népszabadság Itthon

Elvennék Gyurcsánytól a Táncsics Alapítványt?

Egyesek „kihúznák” Gyurcsány Ferenc kuratóriumi elnök alól a szervezetet, mások csak a Kapcsolat.hu finanszírozásának átalakítását tartanák indokoltnak - írta a Népszabadság.