szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Négy héttel ezelőtt nyílt levélben kérte az LMP Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztertől a Mal Rt. privatizációs szerződéseinek nyilvánosságra hozatalát. Erre eddig nem került sor.

"A Lehet Más a Politika négy héttel ezelőtt nyílt levélben kérte Fellegi Tamás minisztertől a Mal Rt. privatizációs szerződéseinek nyilvánosságra hozatalát. Erre a mai napig - többszöri, egyebek közt parlamenti rákérdezésünk dacára - sem került sor. Bizonyára nyomós oka van annak, hogy ez a lépés nem történt meg, hiszen a Nemzeti Együttműködés Programja (vagyis a kormányprogram) még azt tartalmazta: 'vissza kell állítani a demokratikus intézményrendszerbe vetett bizalmat: azonnal véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy a kormány közérdekű adatok nyilvánosságra hozatalát akadályozza saját hatalmi ambícióitól vezérelve'" - áll Jávor Benedek közleményében.

Jávor Benedek azt írja: "mivel a Mal Rt.-t és csatolt részeit még a Horn-kabinet adta el, nehezen tudjuk elképzelni, milyen érdeke fűződhet a jelenlegi kormánynak a titkolózáshoz - hacsak nem egy olyan személyt akarnak védeni vele, aki rendszereken és kormányokon átívelő szereplője a magyarországi közpénzköltésnek, és - bár gyakran szerepel a neve vitatható ügyek szereplői között - sosem veszíti el a politika jóindulatát".

A párt volt főpolgármester-jelöltje szerint arról, hogy mit tartalmaz a privatizációs szerződés, csak indirekt információk vannak, de "azok kellőképpen tanulságosak".

"A magyar alumíniumipari privatizációs piramis csúcsán az állami vagyonkezelő jóváhagyó határozatát is aláíró vezérigazgató-helyettes, Kocsis István állt, aki példátlan, kormányokon átívelő karriert futott be. Az ÁPV vezérigazgató-helyetteseként kézjegye látható a Tocsik-szerződéseken. Ő volt a Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója a 2003-as súlyos üzemzavar idején, amikor a balesetet bekövetkezte után sem szakította meg a vadászatot, majd két hétig nem állt szóba a sajtóval. MVM-vezérigazgatóságának ideje alatt tízmilliárdos vitatott szerződések születtek offshore hátterű vállalkozásokkal a cégnél, amelyekkel kapcsolatban még mindig folynak a vizsgálatok – többek közt 1 milliárd forintért adott bérbe a villamosenergia-vállalatnak egy horvátországi szállodát egy bizonyos Mrs. Istvan Kocsis. A BKV vezérigazgatójaként úgy vélte, hogy a cég jogszerűen fizetett 130 millió forint végkielégítést a továbbfoglalkoztatott Szalainé Szilágyi Eleonórának" - írja.

Az LMP "kíváncsian várja, hogy a kormány mikor fogja nyilvánosságra hozni a privatizációs szerződést, és mikor kívánja meghallgatni az érintetteket az eladás körülményeiről, különösen tekintettel a végső szót kimondó Kocsis Istvánra".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!