szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Belügyminisztérium szerint teljes összhangban van az ENSZ Gyermekjogi Egyezményével a magyar szabályozás, hogy 14 év a büntethetőség alsó korhatára.

Szabó Máté ombudsman vasárnap közleményben tudatta, hogy vizsgálata során megállapította, több alkotmányos joggal ellentétes a szabálysértési törvénynek az a rendelkezése, amely nem tekinti gyermeknek a fiatalkorút, és megengedi, hogy a fiatalkorúra kiszabott pénzbírságot elzárásra változtassák. Az ombudsman szerint a jogalkotó figyelmen kívül hagyta, hogy csak büntetőjogi szempontból bír jelentőséggel az, hogy az elkövető gyermekkorú vagy fiatalkorú, gyermekvédelmi szempontból ugyanis tizennyolc év alatt gyermek a gyermek, és amennyiben bármilyen veszélyeztető körülmény - ilyen a szabálysértés elkövetése is - adódik, akkor a gyermekvédelmi rendszernek kell fellépnie.

A Belügyminisztérium sajtóosztálya közleményben reagált a biztos megállapításaira, ebben azt írták: "a társadalomnak, és így a fiatalkorúaknak is tisztában kell lenniük azzal, hogy lopni nem szabad, a lopás bűn" és senki nem bújhat a fiatalkorúsága mögé. A jogszabály-szigorítás így egyfajta preventív célzattal is született - szögezték le. Hozzátették: a cél az, hogy ennél a korosztálynál se váljon szokássá a lopás, hogy tisztában legyenek a tetteik következményeivel.

A BM közleményében azt írta, "vissza kell adni az állampolgároknak a közbiztonságba vetett hitüket", a kormány ezért akart változtatni a korábbi évek gyakorlatán. Az intézkedések azért születtek, mert az országban felborult a rend, kis falvak sokaságában szűnt meg a békés életmód lehetősége - írták. "A jelenlegi magyar szabályozás (azaz, hogy 14 év a büntethetőség alsó korhatára) az ENSZ Gyermekjogi Egyezményével is teljes összhangban van, azaz garantálja az egyezményben foglalt követelmények maradéktalan érvényesülését" - szögezte le a belügyi tárca.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!