szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Narancs az alkotmányozásról, az MSZP-ről, és a kormány politikájáról kérdezte Schiffer Andrást, az LMP elnökét interjújában.

Október 26-án, Lázár János Alkotmánybíróságról szóló törvénymódosításának bejelentése után az LMP kivonult az alkotmány-előkészítő bizottságból. Schiffer András azt mondja, egyértelmű jelzést kellett adni: "Annyira elemi volt a felháborodás, hogy erről nem volt vita. Október 26-án nyilvánvalóvá vált, a kormány mennyire veszi komolyan az Alkotmányt, és így már nem volt értelme benn maradni".

"Felháborító, hogy egy pillanatnyi kétharmados többség az örökkévalóságnak próbálja bebetonozni az Alkotmányt azzal, hogy csak két egymást követő kétharmados felhatalmazással bíró többség számára teszi lehetővé annak módosítását" - fejtette ki az LMP elnöke. "Ez egyszerűen aljasság, ez egy alkotmányos puccs - és ez ellen kőkeményen tiltakoznunk kell" - tette hozzá.

Schiffer a Magyar Narancsnak az LMP MSZP-hez fűződő viszonyáról is beszélt, szerinte a két párt között - ugyanúgy mint az LMP és a Fidesz között - politikai filozófiai szakadék tátong, mégis volt egy közös sajtótájékoztatójuk, ahol kiálltak az antidemokratikus intézkedésekkel szemben. Schiffer szerint pártjuk célja maghaladni a kettéosztottságot, amely "foglyul ejtette a magyar politikát az elmúlt húsz évben".

"Ma sokak számára épp a szocialista kormányok tevékenysége teszi - mondjuk így - elfogadhatóvá a Fidesz antidemokratikus intézkedéseit, és fordítva: a fideszesek alkotmányjogi ámokfutása néhányak szemében relativizálja 2006 őszét." Schiffer azt mondja, vannak olyan helyzetek, amikor a demokratikusan működő pártoknak fel kell lépniük a nyílt antidemokratikus intézkedésekkel szemben. "Ez egy ilyen pillanat volt, és elképzelhető, hogy lesz még ilyen" - nyilatkozta.

Az alkotmányozás körüli problémákkal kapcsolatban azonban Schiffer felhívta a figyelmet arra, hogy az alkotmányos rend semmibevétele nem most kezdődött, az LMP pedig "épp abból az elemi kétségbeesésből jött létre, hogy sem politikai kultúrájában, sem felfogásában nincs olyan politikai erő Magyarországon, amelyre ezt az országot rá lehetne bízni."

"Az igazi felelősségünk éppen az, hogy ha mi felolvadunk, akkor nincs több demokratikus ellenpólus a Fidesszel szemben. Lehet, hogy mi belebukunk, de akkor valóban legalább három cikluson keresztül fogjuk nézni Orbán Viktor fejét." Schiffer ugyanakkor önkritikus hangon is szólt pártjáról: "Elismerem, lehetne határozottabb kommunikációnk", ugyanakkor hozzátette: "mégsem szeretném, ha valaha is a csomagolás uralná az LMP politikai gondolkodását. Nekünk mindenekelőtt kompetenciát kell felmutatnunk, ami viszont csak hosszútávon térül meg".

A Fidesszel kapcsolatban a pártelnök elmondta: "hiába lehet esetenként kitapintani az elégedetlenséget a kormánypártokon belül is - lásd oktatáspolitika - még potenciális belső hatalmi ellenpólus sincsen. A hiperlojalitás mellett minden országos döntés egyetlen emberen múlik, és ez az igazi veszély, nem a kétharmad".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!