szerző:
Szegő Péter
Tetszett a cikk?

A főváros a tulajdonában lévő cégek auditálását végzi – ez volt a mondanivalója György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes keddi sajtótájékoztatójának. Szerinte a főváros új pénzügyi és gazdaságpolitikája több milliárdos megtakarítást eredményezhet. A Szigetnek pedig ingyen többé nem adnak területet.

Mint a sajtótájékoztató bevezetőjében a várospolitikus hangsúlyozta: a főváros vezetése időről időre tájékoztatást ad a jövőben arról, hogy a főváros cégeinél milyen állapotokat találtak. A fideszes főpolgármester-helyettes közölte: amikor a BKV körüli botrányok elindultak, pártja – még ellenzékből – elemzőmunkát indított a fővárosi viszonyok átláthatóvá tételére és a közpénzekkel való felelőtlen gazdálkodás megnehezítésére.

„A feltáró munka folyik” – fogalmazott György István, hozzátéve, hogy október 27-én, az új összetételű Fővárosi Közgyűlés első ülésén a fővárosi cégek döntő többségénél megtörtént a vezetőcsere. Azt mondta: március végéig szeretnének az átvilágításokkal végezni, „de lehet, hogy optimisták vagyunk”. A főváros cégeit egyebek mellett a cégen belül elvégezhető feladatok kiszervezése, az ár-érték aránytalanság és a közbeszerzési eljárások hiánya jellemzi – mondta.

A Budapesti Gyógyfürdő és Hévíz Zrt-nél (BGYH) például olyan szerződést találtak, amely a teljes üzemeltetést kiszervezte havi százhúsz-százhuszonötmillió forintért, holott ez havi nyolcvan-nyolcvanötmillió forintból megoldható. Ez tehát havi negyven-, másfél év alatt hétszázhúszmillió forintos kárt okozott Budapestnek. Az ügyben büntetőeljárás van folyamatban – tette hozzá.

A Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. (BTI) – két-három eset kivételével – 2003 óta közbeszerzési eljárás nélkül kötött szerződéseket, az alvállalkozók munkáját pedig senki sem ellenőrizte. György István szerint az, hogy a közelmúltban 9,6 százalékkal kellett emelni a kegyeleti szolgáltatások díját, a BTI eddigi felelőtlen gazdálkodásának köszönhető.

Egy, a Főtáv Zrt.-vel kapcsolatos ügyben egy csepeli közszolgáltató cég ügye rendőrségi szakaszban van – folytatta a főpolgármester-helyettes. Ebben az ügyben egy félmillió forintos kft százhúszmillió forintért cserélt gazdát. „Rendkívül magas vállalási árakkal találkoztunk” – tette hozzá György István. A cég volt vezérigazgatója előzetes letartóztatásban van – mondta.

Úgy folytatta: a törvény szerint megállítható közbeszerzési eljárásokat a városvezetés megállította. „Mindenhol a főváros érdekének legkedvezőbb megoldást keressük” – összegzett Kőbánya volt polgármestere. A fővárosvezetés a Budapestre nézve kedvezőtlen szerződéseket felmondja vagy módosítja. A Városháza emellett büntető-, polgár-, esetleg munkajogi eljárásokat indított, ahol ennek szükségét látta – közölte György István.

A főváros december 22-ei, rendkívüli közgyűlésén a Városháza hétszáztízmillió forint plusz ÁFA tulajdonosi beavatkozást szavazott meg a BGYH-nak – mondta a főpolgármester-helyettes. Úgy folytatta: a BTI egyik temetőjével kapcsolatban a főváros egy tulajdonosi vita résztvevője. Az még bizonytalan, hogy az ügyben mekkora a főváros kára; a legkedvezőtlenebb verzió szerint nyolcszáznyolcvanmillió forint.

A fideszes városvezető szerint az új városgazdálkodásnak köszönhetően október 27-e óta több mint hárommilliárd forint egyszeri megtakarítást könyvelhet el a főváros. Emellett eddig több mint évi egymilliárd forint, illetve várhatóan még további évi egy-kétmilliárd lesz a megtakarítás.

„Igen súlyos örökség után kezdtük meg a munkát” – összegzett György István, aki szerint a városvezetés célja a közszolgáltatások biztonságának, ugyanakkor megfizethetőségének garantálása. „Várhatóan fognak még előbukkanni olyan tételek, amikről eddig nem volt tudomásunk” – tette hozzá.

Újságírói kérdésre György István úgy felelt: a főváros pénzügyi-gazdasági helyzete „rendkívül kritikus”. Az átadás-átvételkor Demszky Gábor leköszönő főpolgármester hatvanmilliárd forint körüli hiányt jelzett, holott a mostani számítások szerint az százmilliárd fölött van.

Szintén újságírói kérdésre azt mondta: a főváros többet nem adja ingyen a Hajógyári-szigetet a Sziget Fesztiválnak; a részletekről tárgyalni fognak. A bejelentésre reagálva a Sziget fesztivál sajtófőnöke jelezte: bízik abban, hogy a főpolgármester korábbi ígérete ellenére nem akarja ellehetetleníteni a Sziget fesztivált, az ország számára komoly gazdasági és turisztikai hasznot hozó multikulturális rendezvényt .Vevő Viktória jelezte, hogy Gerendai Károly, a Sziget fesztivál ügyvezetője találkozót kért az ügyben Tarlós István főpolgármestertől, hiszen a gyakorlat azt mutatja, a nemzetközi hírű nagyrendezvényeket - így például a Forma 1-es futam megrendezését - támogatja az állam annak érdekében, hogy minél több értékes eseményen lehessen az országot megmutatni a világban, jelentős számú turistát vonzva. Bízunk abban, hogy a Sziget fesztivál, amely egyébként évek óta semmilyen támogatást nem kap az államtól, is érdemes arra, hogy ne kerüljön méltánytalan helyzetbe - közölte a fesztivál sajtófőnöke.

A hvg.hu arra volt kíváncsi, hogy melyik temetővel kapcsolatban van a fővárosnak tulajdonosi vitája, illetve, hogy melyik cég a BTI-vel vitázó fél. György István nem kívánt a kérdésre válaszolni, mint fogalmazott, erről később tájékoztatják a nyilvánosságot.

Arra is rákérdeztünk, hogy milyen együttműködés van a fideszes városvezetés és fővárosi cégek felügyelőbizottságai között. A főpolgármester-helyettes úgy felelt: január második felében a városvezetés egyeztetni fog a felügyelőbizottsági tagokkal, „tekintet nélkül arra, hogy mely pártok delegáltjai”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!