szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Debreceni filozófusok pénteken közleményben tiltakoztak a pályázatuk tudományosságát és szakmaiságát ért sajtótámadások ellen; egyben tiltakoztak a magyar filozófia nemzetközileg is elismert szaktekintélyeinek bemocskolása ellen.

Az európai szellem és a totalitarizmus című tudományos projekt a Debreceni Egyetem Filozófia Intézete és az MTA TKI Vulgo Kutatócsoportja konzorciumában működött 2004 és 2007 között. A kutatás 90 millió forint összegű vissza nem térítendő támogatásban részesült, amelyből három éven keresztül összesen több mint száz kutató munkáját finanszírozták az elvégzett munka után kifizetett honoráriumokkal, álláshelyek létesítésével. Az összegből fedezték a könyvkiadás és a konferenciarendezés dologi költségeit, továbbá számítógépet vásároltak, valamint rezsit fizettek az egyetemnek - közölték a debreceniek.

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) pályázati projektje tette lehetővé azt az elmélyült kutatómunkát, amelynek eredményeképpen magyar és idegen nyelvű kötetek születtek, különféle folyóiratokban tanulmányok és fordítások jelentek meg. A nemzetközi filozófiai diskurzus legújabb eredményeit tudományos tanácskozásokon és konferenciákon vitatták meg. Kutatási programjuk célja az európai szellem és a totalitarizmus kapcsolatának vizsgálata volt, amelynek során az európai identitásban a totalitárius rendszerek hatására bekövetkező változásokat elemezték, valamint azokat az európai szellem tradíciójából következő elméleti előfeltevéseket, amelyek végül elvezettek a modernkori politikai terrorhoz - írták.

Részletes vizsgálat tárgyává tették a totalitarizmus recepcióját a magyar filozófiai gondolkodásban, feltérképezték a totalitárius rendszerek hivatalos művészi stílusának differenciáit, valamint kiemelt figyelmet fordítottak a hatalom, a jog, az igazság és az erőszak kérdéseinek kritikai reflexiójára. Tíz könyvet jelentettek meg, négy nemzetközi konferenciát és két tudományos tanácskozást tartottak. Elkészült kilenc folyóiratblokk 26 magyar szerző tanulmányával és 27 idegen nyelvű értekezés fordításával, továbbá 23 egyéb publikáció is - közölték.

Mindezek okán a Debreceni Egyetem Filozófia Intézetének a kutatásban részt vevő oktatói kiállnak Vajda Mihály akadémikus magas színvonalon végzett, eredményes projektvezetői munkája mellett. Egyben tiltakoznak a pályázatuk tudományosságát és szakmaiságát ért sajtótámadások ellen. Tiltakoznak továbbá a magyar filozófia nemzetközileg is elismert szaktekintélyeinek "bemocskolása és a politikai szempontból motivált gyűlöletkeltés ellen", amely nemcsak az egyes filozófusok, hanem az egész magyar filozófiai tudományosság lejáratását célozza - írták közleményben.

A tiltakozás előzménye, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság eljárást folytat hűtlen kezelés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen az elszámoltatási kormánybiztos által tett feljelentéssel, a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai Kutatóintézetének nyújtott támogatással összefüggésben.

A rendőrség közlése szerint már tavaly ősszel eljárást indítottak az ügyben, de vizsgálják az ezzel kapcsolatos, azóta érkezett feljelentés tartalmát. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos múlt szombati sajtótájékoztatóján erősítette meg a Magyar Hírlap aznapi számában megjelenteket. A cikk szerint a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal egy tanulmány elkészítésére három év alatt 70,5 millió forint, vissza nem térítendő támogatást nyújtott a filozófiai kutatóintézetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Budai sikere: filozófusok után nyomoz a rendőrség

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Gazdaságvédelmi Főosztálya eljárást folytat hűtlen kezelés bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen - közölte a rendőrség pénteken az MTI megkeresésére az elszámoltatási kormánybiztos által tett feljelentéssel, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Filozófiai Kutatóintézetének nyújtott támogatással összefüggésben.