szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogadta a megyei jogú város közgyűlése pénteken Győr idei költségvetését. A büdzsé a tavalyinál mintegy kétmilliárddal kisebb, mintegy 41,6 milliárd forintos bevételi és kiadási főösszeggel számol. Az előterjesztést 16-an támogatták, ami megegyezik a Fidesz-KDNP frakció létszámával, hatan voksoltak ellene.

A vitában több szocialista képviselő is a Dunakapu téri rendezvénytér- és mélygarázs-projekt, valamint a tervezett multifunkcionáliscsarnok-építés elhalasztását javasolta, Hofbauer Sándor (Jobbik) ehhez azt tette hozzá: négyzetméterenként 700-ról ezer forintra lehetne emelni az építményadót, hiszen az jellemzően a multinacionális cégeket sújtja, amelyek azt ki tudják fizetni.    

A két beruházás "igenis időszerű" válaszolta Borkai Zsolt polgármester (Fidesz-KDNP), hozzátéve, a projekteknek "sok győri örül, és örülni is fog". Hangsúlyozta, az idei büdzsé tervezetében szereplő tételek nem az építkezésekre, hanem azok tervezési, előkészületei munkálataira szolgálnak. Az építményadó emelése kapcsán megjegyezte: mivel nem lehet köztük különbséget tenni, ezért a cégek mellett a helyi lakosok terheit is növelné a változtatás.

Február közepén beszélt arról Simon Róbert Balázs gazdasági ügyekért felelős alpolgármester, hogy a tervezetben 22 milliárd forint szerepel az önkormányzati intézmények működtetésére, míg a tavaly átadott Jedlik-hídra felvezető utakra, körforgalmakra 1,5 milliárdot különítenek el. A városi multifunkcionális csarnok terveire és - ha választanak a három lehetséges helyszín közül - telkére 350 millió forintot, a Dunakapu tér felújításának előkészületeire 125 milliót állít be erre az évre az önkormányzat, míg a kiemelt útfelújítások költségeire 776 millió forintot  közölte Simon Róbert Balázs.    

A januári gázrobbanás által megrongált Szarvas utcai bérház 350 milliós ráfordítással részben új funkciót kap, míg a Mobilis interaktív kiállítási központ másfél milliárdos, pályázati pénzből fedezett költségeihez tízszázalékos önrésszel járul hozzá a város. A Móra Ferenc Iskola és a Szivárvány Óvoda felújítására 200 milliót nyertek el, ehhez 60 millió forintot tesz hozzá a város.    

Az autóbusz-közlekedés informatikai rendszerének 267 milliós költségét is zömében pályázati pénzekből fedezik - mondta az alpolgármester, megemlítve, hogy a költségvetés tervezetében 100 millió forintot különítettek el elbírálás előtt álló, illetve az idén benyújtandó pályázatok önrészére. "Ez azt jelenti, hogy minden hetedik elköltött forintot fejlesztésre fordítunk az idén Győrben" - fogalmazott akkor Simon Róbert Balázs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!