szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gazdasági szempontból is megéri a nők kihasználatlan tehetségét számításba venni, el kell érni, hogy több nő építsen tudományos karriert az unióban - mondta Neelie Kroes digitális politikáért felelős EU-biztos, az Európai Bizottság alelnöke hétfőn Budapesten. A biztos egy újságírói kérdésre elárulta, várhatóan elmegy a médiatörvény módosításának hétfő délutáni parlamenti vitájára.

A magyar EU-elnökség keretében Nők a tudományban, innovációban és technológiában a digitális korszak idején címmel rendeznek háromnapos konferenciát a Magyar Tudományos Akadémián (MTA). Az esemény második napján Cséfalvay Zoltánnal, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárával  közösen tartott sajtótájékoztatóján a biztos hangsúlyozta: a nők tudományos karrierje kapcsán itt az ideje a múltat hátrahagyva továbblépni, felmérve a jelenlegi állapotot, a kihívásokra, megoldandó problémákra összpontosítani. A bizottság és a magyar soros elnökség ezért is kezeli kiemelten ezt a témát - fűzte hozzá. 

Kifejtette: a nők felhasználóként igénybe veszik a különböző infokommunikációs eszközöket, de a fejlesztésükbe is be kell vonni őket. Több országban nagyon korán, már az óvoda előtt megismertetik a gyermekeket ezekkel az eszközökkel - a szülőknek és az iskoláknak fel kell ismerniük, hogy minden gyermeket segíteni kell ebben, mert ez a tudás nagyon fontos a jövőjük szempontjából - fogalmazott. 

Cséfalvay Zoltán, aki az elnökség alatt a Versenyképességi Tanács elnöke is, elmondta: az elmúlt két hétben már a második kutatás-fejlesztéssel foglalkozó konferenciát rendezi meg az elnökség. Nagy különbség figyelhető meg a kérdésben az EU és több más ország között - tette hozzá, kifejtve: az unió GDP-jét tekintve évente 0,8 százalékkal kevesebbet fordít kutatás-fejlesztésre, mint az Egyesült Államok, és 1,5 százalékkal kevesebbet, mint Japán. A cél az lenne, hogy az unió a GDP-jének legalább három százalékát fordítsa erre a célra, de ez még messze van - jegyezte meg. 

Az államtitkár szerint az EU új tagállamai kevésbé innovatívak, és kevesebb uniós támogatáshoz férnek hozzá a kutatás-fejlesztés kapcsán. Neelie Kroes hozzátette: az új tagállamok valóban kevesebb támogatást kapnak erre a célra, ami csak azért van így, mert a javaslataik elbírálásakor kevésbé sikeresek. 

Cséfalvay Zoltán kijelentette: míg az egyetemi hallgatók mintegy fele nő, a kutatók között már csak 30 százalék az arányuk. Igaz, más közép-kelet-európai államokhoz hasonlóan Magyarországon egy kicsit jobb a helyzet: itt a nők aránya a kutatók között 34 százalék. Gyakran tapasztalható, hogy a nők a tudományban egy adott szintnél nem juthatnak feljebb - mutatott rá. Neelie Kroes egyetértett az államtitkárral, egyúttal megjegyezte: ez nemcsak a tudományban van így, hanem több más szektorban is, holott minden tehetségre szükség van az országok közötti éles versenyben. Az államtitkár közölte: a Versenyképességi Tanács szerdán megtárgyalja a konferencia tapasztalatait. 

Neelie Kroes kérdésre válaszolva elmondta: a tudomány, az információs technológiák kapcsán a tagállamoknak egységesen kell cselekedniük, nem lehet szó többsebességes Európáról, hiszen az infokommunikációs eszközök nem ismerik az országhatárokat. A biztos ugyancsak kérdésre úgy nyilatkozott: délután várhatóan ellátogat a médiatörvény vitájára a parlamentbe. A témában hosszú, konstruktív egyeztetést folytattak a kormánnyal - fogalmazott. Hozzátette: az a fontos, hogy a gyakorlatban hogyan valósulnak meg a jogszabály rendelkezései.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!