szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Színház társulatának csütörtök délutáni közleményében az áll: a színészek általában a színpadon, szerepeiken keresztül szólnak a közönséghez, a társulat tagjai azonban mégis úgy érezik, az alábbi sorokkal a nyilvánosság elé kell lépniük.

A társulat tagjai csütörtök délutáni közleményükben azt írják: tudomásul veszik, hogy Magyarországon a Nemzeti Színház sajátos politikai erőtérben létezik. "De a politikus – jó esetben – néző, aki nézőként alakíthatja ki véleményét egy-egy színházi előadásról, és az előadás megszületéséhez vezető alkotófolyamatban nem vesz, nem vehet részt, hiszen nem ez a hivatása" - olvasható a szinhaz.hu-n.

A színészek azt írják, manapság azzal szembesülnek, hogy színházi tárgyú interpellációk születnek a Parlamentben, tüntetés szerveződik egy művészi intézmény és annak vezetője ellen, amin éppen azok a szónokok a leghangosabbak, "akikről lépten-nyomon kiderül, nem járnak a Nemzeti Színházba, nem nézik az előadásaikat, nem ismerik az ott folyó munkát". "A szélsőséges, alpári, légből kapott érvrendszeren alapuló támadásokra nem reagáltunk, hiszen nem ez a dolgunk, hanem az, hogy játsszunk: a színpadon keressünk válaszokat azokra a társadalmi és egyéni (sors)kérdésekre, amik a XXI. századi Magyarországon minket is foglalkoztatnak" - írják.

A közleményben az áll: "az utóbbi időben több lapban is megjelent, hogy a kialakult „polemikus, szenvedélyes, gyűlölködő légkör" nem tesz jót a társulatnak, sőt, gátolja a Nemzeti Színházban folyó művészi munkát. Ezt az áldatlan állapotot szüntethetné meg a jelenlegi főigazgató menesztése".

"Ezúton kívánjuk deklarálni, hogy a Nemzeti Színház körül kialakult közhangulat nem akadályozza a művészi munkát. Ezt támasztja alá az is, hogy a Nemzeti Színház három előadása is bekerült hazánk legrangosabb színházi fesztiválja, a Pécsi Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába" - szögezi le a társulat hozzátéve: továbbra is azért dolgoznak, hogy az előadások valódi élményt jelentsenek a közönségnek. "Hogy a színház az együttgondolkodás, a szabad, művészi alkotómunka műhelye maradjon".

Az aláírók névsorát ide kattintva olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!