szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Arraiolos-csoportot, a "nyolcakat" Ausztria, Finnország, Lengyelország, Lettország, Magyarország, Németország, Olaszország és Portugália elnökei alkotják, de Schmitt Pál köztársasági elnök kezdeményezésére ez alkalommal meghívták Szlovénia államfőjét is.

Az uniós gazdasági együttműködésről, a kulturális sokszínűségről, továbbá az EU versenyképességet és foglakoztatást ösztönző stratégiájáról cserélnek eszmét pénteken és szombaton Budapesten a nyolc tagból álló, úgynevezett Arraiolos-csoport államfői, vendégként részt vesz a találkozón a szlovén elnök is.

Az Arraiolos-csoportot, a "nyolcakat" Ausztria, Finnország, Lengyelország, Lettország, Magyarország, Németország, Olaszország és Portugália elnökei alkotják, de Schmitt Pál köztársasági elnök kezdeményezésére ez alkalommal meghívták Szlovénia államfőjét is. 

Vajna Márton, a Köztársasági Elnöki Hivatal külügyi hivatalvezetője csütörtökön az MTI-nek elmondta: az informális elnöki találkozón rendszerint időszerű európai jelentőségű témákat vitatnak meg az államfők, a budapesti tanácskozást ennek megfelelően az európai uniós makroregionális gazdasági együttműködésnek, a multikulturalizmusnak és a versenyképességet és foglalkoztatást ösztönző EU2020 stratégiának szentelik.

Elmondta: a Köztársasági Elnöki Hivatal felkérte a Corvinus Egyetemet, az Eötvös Loránd Tudományegyetemet, a Budapesti Gazdasági Főiskolát, valamint az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemet, hogy a konferencia témáit a szakirányú tanulmányokat folyatató hallgatóik dolgozzák fel. A három témában a legsikeresebb pályázatot benyújtó egy-egy diák ezt majd a péntek és szombati plenáris üléseken mutathatja be.

A KEH azt ajánlotta fel, hogy a három legjobb pályázatot benyújtó diák egy-egy hónapos gyakorlatot végezhet a Sándor-palotában - tette hozzá. A külügyi hivatalvezető kiemelte: a találkozón az államfők megismerhetik egymás véleményét fontos európai témákban, a megbeszélés lehetőséget ad az információcserére. Hangsúlyozta, hogy a találkozón részt vevő kilenc országból három aktív részese volt a Balti-tengeri stratégiának, Magyarország, Ausztria, Szlovénia, Németország és Lengyelország pedig a Duna-stratégiában vállal szerepet.

Mindig a házigazda, jelen esetben Magyarország javasolja a témákat, amelyek az EU összes tagállamát közvetlenül érintik, a mostani találkozó mindhárom napirendi pontja szorosan kötődik a magyar uniós elnökséghez - mondta. Vajna Márton közölte: a meghívott nyolc államfő visszaigazolta részvételi szándékát, ez azt bizonyítja, hogy Magyarország témaválasztása elnyerte a tetszésüket. Schmitt Pál házigazdaként és levezető elnökként vesz részt a konzultációkon, amelyeken a három témához kötődően Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai ügyekért felelős államtitkára is beszámol a magyar elnökség elképzeléseiről.

Az Arraiolos-csoport nevét arról a portugál városról kapta, ahol az első találkozót tartották 2003-ban, az akkori portugál köztársasági elnök kezdeményezésére. Hat ország vett részt az első találkozón: Portugália, Németország, Lettország, Magyarország, Lengyelország és Finnország; Olaszország és Ausztria később csatlakozott. Az eredeti elképzelés szerint a végrehajtói hatalommal nem rendelkező elnökök fórumát kívánták létrehozni. 

A megbeszélések 2005-ben finn fővárosban, Helsinkiben, majd 2006-ban a németországi Drezdában folytatódtak. 2007-ben Rigában, a lett fővárosban találkoztak az államfők, 2008-ban pedig az ausztriai Grazban tartott ülést az időközben nyolc tagúra bővült csoport. Legutóbb, 2009-ben az olaszországi Nápoly adott otthont a konzultációknak, akkor egyebek között az európai parlamenti választások hatásairól, a szélsőséges pártok korábbinál sikeresebb szerepléséről és a gazdasági válság lehetséges következményeiről váltottak szót a közjogi méltóságok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!