szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Miközben Zala megye székhelyén a kilakoltatások végrehajtása került napirendre, addig a kormány éppen meghosszabbította a lakásárverési moratóriumot.

Jogerős bírósági ítélettel tizennyolc, önkormányzati bérlakásban élő család kilakoltatása válik péntektől végrehajthatóvá Zalaegerszegen; a bérlők lakásonként több mint 150 ezer forint lakbérrel és közüzemi díjjal tartoznak a város bérlakásait kezelő társaságnak - közölte Czudor Léna sajtóreferens hétfőn az MTI-vel.

A Lakáskezelő Építőipari és Szolgáltató (LÉSZ) Kft. szerint a kilakoltatási moratórium meghosszabbítása a lakáshiteleseket védi, és nem vonatkozik a lakbérrel és közüzemi díjjal tartozókra. Czudor Léna kijelentette: a kft.-nek "nem célja, hogy utcára kerüljenek a bérlők, de sok esetben nincs más lehetőség, mint a kilakoltatással járó eljárás". Mint hozzátette, a jelenlegi 18 jogerős bírósági ítélet végrehajtására az előleget már kifizették az intézkedéssel megbízott végrehajtónak.

A zalai megyeszékhelyen mintegy 711 önkormányzati lakásban élnek. A bérlők több mint a fele - mintegy négyszázan - 20 ezer forintnál nagyobb összeggel, kétszázan pedig ennél kevesebbel tartoznak a LÉSZ Kft.-nek. Az önkormányzati bérlők összes tartozása meghaladja a 160 millió forintot. Ebből 81 millió forint a lakbér, 13 millió forint az elmaradt vízdíj, 8 millió forint a hulladékszállítás és a központi fűtés díja. A társasházaknak további 55 millió forint közüzemi díjat fizetett ki a bérlők helyett a kft., mintegy 8 millió forint pedig a nem lakás célú bérlemények hátralékaiból és a társasházak közös költségéből tevődik össze.

Az adósságkezelésre és a díjhátralékok rendezésére több intézkedést is tett a LÉSZ Kft. Adósságkezelő csoportot hoztak létre, amelynek tagjai személyesen keresik fel a bérlőket, és megpróbálnak megállapodni a részletfizetésben vagy a fizetési ütemezésben. A kisebb összegű tartozásokat a családsegítő szolgálattal együttműködve próbálják megoldani, a nagyobb összegű, de még nem peresített eljárások kezelésére behajtó céget bíztak meg.

Meghosszabbította a kormány a lakásárverési moratóriumot

Meghosszabbította a kabinet a lakásárverési moratóriumot a kilakoltatási tilalom lejártának idejéig, azaz július 1-jéig - közölte a kormányszóvivő hétfőn az MTI-vel. Nagy Anna elmondta, mindez azt jelenti, hogy a nehéz helyzetbe került devizahitelesek otthonát eddig az időpontig nem lehet elárverezni. Hozzátette, ez továbbra sem vonatkozik azokra, akik például a rezsijüket nem fizetik.

Az árverési moratórium meghosszabbításának célja, hogy ne változhasson az érintett lakáshitelesek jogi helyzete, azaz amíg nem születik meg a kormányzat adósmentő intézkedéscsomagja, addig ne lehessen ezeket az ingatlanokat elárverezni - közölte. Az Országgyűlés március 16-án döntött arról, hogy július 1-jéig meghosszabbítja a kilakoltatási moratóriumot a lakáshitel-tartozások adósai számára. A kilakoltatási és a lakár-árverezési moratórium is április 15-én járt volna le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Gazdaság

Csak keveseken segít a kilakoltatási moratórium

A Magyar Szociális Fórum szerint súlyos tehertételt jelent az adósoknak az a megszorítás, ami szerint csak akkor jár a moratórium védelme, ha az adós ellen indult más követelések behajtásában a tőketartozás összege nem haladja meg a 150 ezer forintot.

MTI Itthon

Figyelmeztették a rendőrségnek ellenszegülő aktivistákat

Tavaly májusban egy család kilakoltatása ellen a Város Mindenkié csoport 15 aktivistája élőlánccal tiltakozott. A rendőri felszólítás ellenére nem mentek el a helyszínről, ezért szabálysértés miatt előállították őket, és egyenként harmincezer forint pénzbírságot szabtak ki az aktivistákra.

hvg.hu Hazai gazdaság

Kilakoltatás: tízezer becsődölt családot tehetnek utcára

Azzal, hogy a kormány ismét meghosszabbította – legutóbb július 1-ig – a kilakoltatási moratóriumot, senki nem került közelebb a fizetésképtelen devizahitelesek problémáinak megoldásához. A bankok egyre türelmetlenebbek, a törlesztésekkel kapcsolatos minden halasztás csak ront a hitelek minősítésén. Miközben az ügyfelek számára egyre magasabbak lesznek a törlesztőrészletek, csupán a késedelmi kamatokra általában évi 20-30 százalékot számolnak fel a hitelintézetek.

MTI Itthon

Szanyi: milliók éheznek a kormány miatt

Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja szerint a Fidesz-kormány ez elmúlt kilenc hónapban szó szerint az éhezés szélére tolta Magyarország lakosságának nagy részét.