szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor kormányfő az alkotmányozás lezárultával tekinti át Balsai István miniszterelnöki megbízott szakértői csoportjának a 2006 őszi események vizsgálatával kapcsolatos jelentését.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője kedden az MTI érdeklődésére azt mondta: "Balsai István egy alapos munkára kapott megbízást. A politikus jelentése már a miniszterelnöknél van, aki az alkotmányozási folyamat végén azonnal hozzákezd annak áttanulmányozásához".

A Magyar Nemzet keddi számában írt arról, hogy befejezte a 2006 őszi eseményekkel foglalkozó vizsgálatát Balsai István szakértői munkacsoportja, és 150 oldalas jelentésüket a napokban átadták a kormányfőnek. A napilap úgy tudja: a jelentés szerint a közterületen elfogott civilek elleni eljárások törvényes alapjai aggályosak voltak. A bíróságok 147 embert úgy helyeztek előzetes letartóztatásba, hogy közülük másodfokon 144 esetben meg kellett szüntetni a kényszerintézkedést. A jelentés felveti az akkori politikai és rendőri vezetés büntetőjogi felelősségét is

Mint emlékezetes, Balsai októberben bejelentette: Gyurcsánnyal szemben is nyomozást kell elrendelni, és kifejtette, hogy az általa eddig áttekintett tények, valamint a további, várható bizonyítékok „törvényes alapot szolgáltatnak majd” a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök elleni bűnügyi nyomozás elrendeléséhez.

Ugyancsak Balsai előterjesztésére - semmisnek nyilvánította az Országgyűlés a 2006 őszi tömegoszlatásokkal összefüggésben hivatalos személy elleni erőszak, rongálás, valamint garázdaság miatt meghozott, kizárólag rendőri jelentésre, illetve rendőri tanúvallomásra alapozott ítéleteket. Semmisnek tekintendők a bíróság hatáskörébe tartozó rendzavarás, garázdaság és veszélyes fenyegetés szabálysértése miatti megállapítások is, ha azok alapját csak rendőri jelentés vagy tanúvallomás képezte.

Egy ilyen törvény nem visszaadja, hanem aláássa az igazságszolgáltatás szakszerűségébe és tisztaságába vetett társadalmi bizalmat és sérti a jogbiztonságot - állapította meg közleményében a TASZ és a Magyar Helsinki Bizottság. A jogállamot súlyosan veszélyezteti, ha az országgyűlési képviselők politikai okokból felülírják a független igazságszolgáltatás által hozott ítéleteket - írták. Felhívták a figyelmet arra, hogy a perújításon keresztül továbbra is van jogi lehetőség a nem megfelelő bizonyítékok alapján elítéltek sérelmének orvoslására jogállami keretek között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Itthon

Semmisségi törvény: több szervezet is az alkotmánybírósághoz fordul

Több más szervezet mellett a Társaság a szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és több rendészeti szakszervezet is kifogásolta a tervet, az országgyűlés hétfőn mégis elfogadta a semmisségi törvényt. A szabályozás értelmében semmisnek nyilvánítják azon bírósági ítéleteket, amelyeket a 2006 őszi tömegoszlatásokkal kapcsolatban hoztak korábban kizárólag rendőri jelentések és tanúvallomások alapján. Ez a 2006. szeptember 18. és október 24. közötti időszakra vonatkozik.