szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több civil szervezet összefogásával 17 tagú, "Alsóháznak" nevezett árnyék-képviselőtestület alakult hétfőn délután Esztergomban. A testületben Tétényi Éva független polgármester is részt vesz.

"A szervezet annak jelzésére jött létre, hogy az esztergomi civilek ki tudnak állítani maguk közül egy képviselő-testületet, mely döntésképes lehetne és együttműködne a független polgármesterrel" - mondta el az MTI kérdésére Harvay Péter koordinátor, aki hozzátette, a jelenlegi testület kétharmadát adó Fidesz-frakció hat hónap alatt bizonyította, hogy nem képes a közös munkára Tétényi Évával.

Az Alsóház alakuló ülését a polgármester nyitotta meg és vezette le. Mintegy 100-120 fős közönség előtt szólította ki a tagokat egy közös asztalhoz és kijelentette; "ez nem egy választási szövetség, de hozzájárul ahhoz, hogy minél többet tudjunk megbeszélni közös ügyeinkből, kipróbáljuk egy kétkamarás rendszer létrehozását".

A szervezet 17 tagból áll. Tíz hely az őszi választásokon az egyéni körzetekben második helyet szerzett jelölteké, három helyet a jelenlegi testület nem fideszes képviselője kapna, két hely üresen marad a Fidesz-KDNP jelöltjeinek, és a testületben Tétényi Éva polgármester is részt vesz - mondta el Harvay Péter.

Tájékoztatása szerint az Alsóház létrehozásán a legtöbbet a Haladó Esztergomért Egyesület és a SEJT nevű civil szerveződés dolgozott. Mint mondta, a szervezet havonta ülésezne és arról készítene beadványokat a megválasztott képviselőknek, hogy mivel kellene foglalkozniuk.

"Ez az akció nem több, mint látványpolitizálás és figyelemelterelés" - mondta el a kezdeményezésről az MTI-nek a helyi Fidesz-frakció vezetője, Steindl Balázs, aki szerint képviselői munka legfőbb akadálya, hogy Tétényi Éva több hónapja nem hajlandó összehívni a megválasztott testületet.

Esztergomban patthelyzet alakult ki a kétharmados többséggel megválasztott független polgármester és a testület kétharmadát adó Fidesz-frakció között. Tétényi Éva novemberben jelentette be, hogy a korábbi, fideszes vezetéstől 1,2 milliárd forint kifizetetlen és lejárt számlaállományt, továbbá csaknem 20 milliárdos adósságot örökölt, ezért adósságrendezést kér. A Fidesz-frakció szerint a polgármester törvénytelenül indította el az adósságrendezést, ezért nem működnek együtt vele.

Mivel a polgármester nem hívta össze a testületet, a Fidesz-frakció április 12-én a korelnök vezetésével összeült, elfogadták az adósságrendezési tervet, valamint megszavazták, hogy ezentúl a frakció vezetője is levezetheti az üléseket. A megyei kormányhivatal a Jobbik Magyarországért Mozgalom beadványára reagálva kijelentette, hogy a Fidesz-frakció megsértette az alkotmányt, valamint az önkormányzati törvényt és május 20-ig előírta a törvényes állapot helyreállítását.

Mivel a polgármester továbbra sem hívott össze ülést, a kormányhivatal május 19-re, este hat órára, hatvan napirendi pont megtárgyalására hívta össze a képviselő-testület ülését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fürjes Judit Vélemény

Tétényi Éva: A helyi Fidesz Esztergom működésképtelenségére játszik

Esztergom Fidesz-többségű önkormányzata arra játszik, hogy nyárra a város működésképtelenné válik, és akkor a kormányhivatalok hozhatnak döntéseket helyettem – jósolja Tétényi Éva, Esztergom polgármestere, akinek hivatali teendőit – saját bevallása szerint – napi szinten akadályozzák az ellenséges politikai erők. Kész kiírni a helyi választásokat, még akkor is, ha kockáztatja posztja elvesztését, fejtette ki a hvg.hu-nak.

MTI Itthon

Tétényi: vége a jogállamnak Esztergomban

Tétényi Éva független polgármester szerint vége a jogállamnak Esztergomban, mert a képviselő-testület Fidesz-frakciója a polgármester által összehívott hétfő esti ülésen levette a napirendről a város 25 milliárd forintos adósságának rendezéséről szóló tervet, és helyette egy korábbi, törvénytelen összejövetelen elfogadott javaslatot tart hatályban.

hvg.hu Itthon

Lázár János válasza az esztergomiaknak

Lázár János módosító indítványa alapján lehetségessé vált, hogy ha működésképtelenné válik egy önkormányzat, akkor a képviselő-testület helyett a megyei vagy fővárosi kormányhivatal hozzon döntéseket - hívja fel a figyelmet az LMP.

MTI Itthon

Esztergomban most a polgármester vitatkozik a jegyzővel

Az esztergomi Városházán a jegyző előzetes egyeztetés nélkül lezáratta a 10 éve használt bejáratokat; az épületbe csak olyan be- és kilépési nyilatkozattal lehet bejutni, amelyen a belépő neve mellett a személyi igazolvány számát is fel kell tüntetni, ami jogosulatlan adatkezelést jelent - közölte a város független polgármestere hétfőn az MTI-vel.

MTI Itthon

Megsértette az alkotmányt az esztergomi képviselő-testület

A Komárom-Esztergom megyei kormányhivatal megállapította, hogy az esztergomi képviselő-testület megsértette az alkotmányt és az önkormányzati törvényt, amikor április 12-én a korelnök vezetésével tanácskozott és határozatokat hozott - tájékoztatta közleményében az önkormányzat csütörtökön az MTI-t.