szerző:
Kovács István
Tetszett a cikk?

Több uzsorást elfogtak már Ózdon, mint az ország más kapitányságain összesen. Ez a bűnözési forma régóta ismert az egész országban, de a korábbi jogszabályok alapján éveken át nem volt lehetőség az elkövetők felelősségre vonására.

Furcsa érdekszövetségre épül az uzsorahitelezés, hiszen sem a kölcsönt kihelyezőnek, sem a hitelfelvevőnek nem áll érdekében a beismerés – fejtette ki Varga László rendőr alezredes, ózdi kapitányságvezető. Az uzsorásnak ez a tevékenység jókora bevételt jelent, a bankoknál hitelképtelen családoknak viszont biztos támaszt arra vonatkozóan, hogy ha felélik a bevételüket, többnyire a családi pótlékot és a segélyt, nem halnak éhen, mert van, akitől kölcsönkérhetnek.

Az elmúlt években számtalan olyan ügyben intézkedtek a rendőrök, amikor bizonyítékot találtak – sok esetben pontos kimutatást a pénzmozgásról –, ám mindenki tagadta a tényeket, így tanú nélkül nem lehetett  eljárást indítani. Csakhogy egyre több család veszítette így el a lakását és lehetetlenült el, sokaknak pedig a néhány ezer forint hitelre mindene ráment. A havi 50-100 százalékos kamatteher végtelen spirált indított el, amelynek a vége többmilliós tartozás lett, amiből nem tudtak kikerülni.

A rendőrkapitányság vezetői a tarthatatlan helyzet felszámolására először a postai kézbesítés szabályait tartatták be, mert az uzsorások a postán érkezett szociális támogatásokat helyben elvették áldozataiktól. Az utcán ezek után nem lehetett küldeményt kézbesíteni, ám ezzel csak a városkép javult. Következő lépésben a rendőrök kiszélesítették hírszerzői hálózatukat, majd a beszerzett bizonyítékok birtokában 2010 novemberében sikerrel hajtották végre első akciójukat.

Varga László szerint ehhez szükség volt arra, hogy az ilyen bűncselekmények jogi minősítését a jogalkalmazók együttesen átértelmezzék. Addig a jogosnak vélt vagyoni követelés érvényesítése önbíráskodásnak minősült, most viszont már a jogtalan haszonszerzés miatt zsarolás, jogosulatlan pénzügyi tevékenység, illetve uzsorabűncselekmény miatt indul büntetőeljárás, amiért 2-8 év között börtönbüntetést is ki lehet szabni. Az elmúlt félévben hat intézkedést hajtottak végre az ózdi rendőrök, ezek során 20 uzsorást fogtak el, akiknek előzetes letartóztatását minden esetben elrendelte a bíróság. Az ózdi rendőrök által felderített személyek elfogását – tudtuk meg Ózd rendőrkapitányától – mindig a megyei főkapitányság bevetési egysége hajtotta végre.

Miközben sokan szimpatizálnak az uzsorások elleni rendőri fellépéssel, az idáig kiszipolyozott emberek közül többen kerülnek lehetetlen helyzetbe – hívta fel a figyelmet egy új jelenségre Berki Lajos. Az Ózdi Cigány Önkormányzat elnöke elmondta, hogy az egyre szegényebb sorban élő roma családoknak idáig, ha megszorultak, volt kihez fordulniuk akkor is, ha később a kölcsönkért összeg dupláját kellett visszafizetniük. Az elfogások óta naponta érkeznek segítségkérők az irodájába és arra kérik, hogy legalább néhány ezer forintot kaphassanak, mert éhezik a családjuk. A négyórás közmunka után járó kereset ugyanis semmire sem elég.

Az uzsorásügyben egyébként érintett a kisebbségi önkormányzat is, mivel az egyik testületi tag előzetes letartóztatásba került, és ha a bíróság bűnösnek mondja ki, helyének betöltésére időközi választást kell majd kiírni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!