Pünkösdi királyság Nyíregyházán

Pünkösdi királyt választanak hétfőn a Nyíregyházához tartozó Sóstógyógyfürdő múzeumfalujában, ahol felelevenítik az ünnep régi hagyományait, közte a termékenységvarázslást is.

  • MTI MTI
Pünkösdi királyság Nyíregyházán

Páll István, az intézmény igazgatója az MTI-nek elmondta: pünkösdhétfőn a látogatók a skanzenben megtekinthetik mindazokat a népszokásokat, amelyek hajdan nagy kedveltségnek örvendtek a falusi lakosság körében, de mára szinte tovatűntek a múlt évszázadaival együtt.

A 10 óra 30 perckor kezdődő programban a nyíregyházi Kis-Margaréta Néptáncegyüttes hozza vissza a pünkösdi királynéjárás szokását, amelynek keretében az ünneplőbe öltözött lányok kézen fogva, énekelve, táncolva viszik házról, házra választott úrnőjüket, s a kendertermés növelése érdekében termékenységvarázslást végeznek.

Ezután kezdődik a pünkösdi királyválasztás, amelyet népi játékok eredménye dönt el, a legügyesebb, a legrátermettebb kapja meg a titulust és a koronát. S a koronázási ceremónia után egy teljes napig uralkodhat a király, persze, manapság - lehet, hogy a sokat emlegetett válság, a pénztelenség az oka - már nem jár annyi kiváltság neki, mint régen.

Valaha ugyanis a királyi pálca mellé a falu pünkösdi királya legénybíróként uralkodott, s a következő pünkösdig végérvényesen döntött a fiatalok közötti vitás ügyekben. Emellett mentes volt a közmunkák alól, éves kocsmaszámláját pedig a falu fizette. S tiszteletére év közben díszfelvonulásokat és lóversenyeket is rendeztek, esti mulatozásokkal, bálokkal kiegészítve.

Az intézményvezető tájékoztatása szerint természetesen az ünnep régi ételei közül is elkészítenek néhány fogást a múzeumfaluban, az anarcsi portán a házi kemencében sülnek majd a finomságok, aki pedig a valahai kocsmai hangulatra vágyik, az a barabási csapszék kerthelyiségében ütheti el éhségét és szomjúságát a nap során.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.