szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A TMRSZ mellett a Liga Szakszervezetek és Kónya Péter, a demonstrációs bizottság volt elnöke is aggályosnak tarja, hogy Szima Juditot, a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetének (TMRSZ) főtitkárát június 3-án őrizetbe vették. Az előzetes letartóztatását a bíróság még nem rendelte el, Szima szerint azért húzták az időt a meggyanúsításával, hogy ne tudjon demonstrálni.

A szakszervezeti vezető a Népszabadságnak adott interjújában elmondta, június 2-án szerettek volna tárgyalni Orbán Viktorral a nyugdíjasokat és a rendvédelmi dolgozókat sújtó alkotmánytervezetről, de Kövér László házelnök nem engedte be őket a parlamentbe nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva. "A Kossuth-térre mentünk, hisz oda hirdettünk meg demonstrációt 9-éig. Közben kaptam a hírt, hogy engem le akarnak tartóztatni és meg akarnak mérgezni" - fogalmazott Szima, arra a kérdésre, hogy kitől kapta a hírt, nem kívánt válaszolni.

Elmondása szerint másnap délelőtt két ügyész, hét-nyolc rendőr és egy leíró jelent meg házánál, hogy házkutatást tartsanak. "Feljelentést érkezett a TMRSZ gazdálkodása miatt, annak alapján ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés gyanújával vizsgálat indult. Fura, de erről a hírt már korábban kiadták az MTI-nek. A házkutatást végzők órákig nem tudták megmondani, milyen iratokat kérnek. Végül tisztáztuk, mit akarnak, megkapták, majd este fél hétkor, anélkül, hogy belenéztek volna a papírokba, közölték: gyanúsított vagyok" - mondta a TMRSZ főtitkára, aki hozzátette: az ügyét már korábban vizsgálták és az ügyészség bűncselekmény hiányában felmentette.

Arra a felvetésre, hogy az ügyészség indítványozta az előzetes letartóztatást Szima azt mondta, tiszteli a bírót, aki a ránehezedő politikai nyomás ellenére jogszerűen döntött, és elutasította az indítványt. "A politikai utasítások végrehajtójává degradálódott ügyészség elfogadhatatlan eljárásának semmi köze a jogszerűséghez. Tisztán arról van szó, hogy az érdekvédelmi munkám miatt próbálnak elhallgattatni, megfélemlíteni, bebörtönözni (...) Már a látszatra is alig adnak ezek a magukat „férfiembernek” minősítő politikus urak" - vélekedett az érdekvédő, aki hozzátette: a szerzett jogok elvételéhez nem akartak segédkezet nyújtani, ezért voltak csak megfigyelőként a tárgyalásokon. "Orbán Viktor végül is hét rendészeti szakszervezettel volt hajlandó tárgyalni, velünk nem. Pedig tízezer tagunkkal mi vagyunk a legerősebb szakszervezet".

Az interjút teljes terjedelmében a nol.hu-n elolvashatja!

Szima Judit
Túry Gergely
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!