szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Parlament közelében rendőrök, tűzoltók, börtönőrök tüntettek a korkedvezményes nyugdíj rendszerének átalakítása ellen; a tömeg késő délutánra megtöltötte az Alkotmány utca Kossuth tér és Bihari János utca közötti részét. Később a tüntetők a Sándor-palota felé indultak, hogy átadják a köztársasági elnöknek a Fidesz-KDNP-től visszavont szavazatokat.

A "bohócforradalmat" a rendvédelmi szakszervezetek demonstrációs bizottságának két volt vezetője, Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének (FRDÉSZ) elnöke és Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) elnöke magánemberként hirdette meg. Árok Kornél a demonstráción 17 óra után azt mondta: "legalább 20 ezren vagyunk".

Kónya Péter a demonstráció kezdetén hangsúlyozta, hogy békés, pártpolitikától mentes, törvényes keretek között zajló megmozdulásukkal görbe tükröt szeretnének mutatni a kormánynak, s azt kérte: a résztvevők őrizzék meg a tüntetés békés jellegét. A két szakszervezeti vezető több tucatnyi résztvevőhöz hasonlóan bohócnak öltözött és maszkíroztatta magát.

A fideszes Lázár János, Balsai István és Talabér Márta által jegyezett alkotmánymódosítási javaslatról - amely csökkenthetővé, illetve szociális ellátássá alakíthatóvá, valamint megszüntethetővé teszi az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt folyósított nyugellátást - múlt hétfőn, név szerinti szavazással döntött az Országgyűlés. A képviselők 263 igen szavazattal, 108 ellenében fogadták el az előterjesztést, amelyet a kormánypárti politikusokon kívül csak a független Pősze Lajos támogatott.

Az Alkotmány utcai demonstráción felolvasták minden országgyűlési képviselő nevét, hozzátéve, hogy az adott képviselő a parlamenti szavazáskor hogyan voksolt. Az igennel szavazók nevének elhangzását pfujolás és sípszó kísérte, míg a nemmel voksoló képviselők nevének felolvasásakor a résztvevők tapsoltak. Az Alkotmány utca és a Kossuth tér torkolatában hatalmas színpad állt. Az utca másik végén, a Bajcsy-Zsilinszky úthoz közel fekete függönnyel eltakart "szavazófülkéket” - szám szerint nyolcat - állítottak fel. Azok, akik személyes adataikat megadták, egy "szavazólapot" vehettek át, amelyre azt nyomtatták: "A Fidesz-KDNP pártszövetségnek a kétharmados többségre adott bizalmat visszamenőleges hatállyal megvonom!" A szavazólapon két rubrikát jelölhettek meg: „igen”, illetve „de”.

Nagyítás-fotógalériánk a bohócforradalomról. Kattintson a képre!
Stiller Ákos

A hvg.hu tudósítója 19 óra után arról számolt be, hogy lezárták az urnákat, eddig lehetett "szavazni". 19 560 szavazatot számoltak össze, ám ez nem a végleges adat, mivel sokan e-mailben is elküldték a voksukat. A szervezők azt közölték, hogy az Alkotmány utcában 35 ezren demonstráltak. A tömeg fáklyákkal indult a köztársasági elnök hivatalához, hogy átadják a kormánypártoktól visszavont szavazatokat. 21 óra után érkeztek meg a Sándor-palota elé.

A Hírszerző tudósítója szerint a színpadon kisebb performanszot adtak elő. Egy nemzeti színű bohóc - aki Schmitt Pált ábrázolta - átvette a szavazócédulákat, és azt mondta, aláírja egyesével az összeset. Április elsejére pedig kiírja a választásokat. A demonstráció végén valaki eldobott egy füstbombát.

Este 22 órakor véget ért a tüntetés.

Olvassa el teljes tudósításunkat a bohócforradalomról!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!