szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tárgyalás mellőzésével, illetve fiatalkorúak esetében nevelő jellegű intézkedéssel kellene "megoldani" azokat a szabálysértési ügyeket, melyeknél az elkövetők beismerik tettüket - összegezte a Pest megyei bírák véleményét csütörtökön az MTI-nek nyilatkozva a bíróság szóvivője.

Kende Katalin az új szabálysértési gyakorlat tapasztalatairól szólva egyebek mellett elmondta, hogy az év első négy hónapjában a Pest Megyei Bíróság helyi bíróságaira több mint 2600 szabálysértési ügy érkezett, melyek elbírálására az új szabályok szerinti 8 napos határidő nagyon rövid a bírák szerint. A fenti ügyek mintegy felét tették ki az elzárással is sújtható jogsértések, harmadát a tulajdon elleni szabálysértések. Ez utóbbiak körében az áruházakban, élelmiszerüzletekben elkövetett, gyakran elenyésző értékű lopások vezetnek - tette hozzá a szóvivő.

Példaként említette, hogy eljárás alá vontak egy embert, aki az egyik hipermarketben mindössze 2 szem szőlőt és 6 szem pisztáciát fogyasztott el (utóbbiakat nem mérte le és nem fizette ki), és a bíróság elé került egy vevő, aki vásárlás közben egy szelet csokit kapott be. Mivel a jogsértők általában elismerik tettüket, a Pest megyei bírák szerint - tekintettel a károkozás mértékére - ezekben az esetekben tárgyalás mellőzésével is lezárhatóak lennének az ügyek.

A tapasztalatok szerint nagyon hiányzik az úgynevezett nevelő jellegű intézkedés lehetősége, mivel a fiatalkorú szabálysértők számára a figyelmeztetés túl "enyhének", az elzárás viszont túl "szigorúnak" tűnik, pénzbírság pedig önálló kereset híján nem szabható ki (javítóintézeti nevelésre csak a büntető törvénykönyv ad módot, a szabálysértési törvény nem).

A Pest megyei bírák az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján a vonatkozó törvény egyes paragrafusainak módosítását tartják szükségesnek - mondta Kende Katalin.

Tavaly augusztusban lépett életbe a közbiztonsági törvénycsomag, amely a szabálysértési törvény mellett mintegy féltucatnyi jogszabályt 
módosított annak érdekében, hogy hatékonyabban léphessenek fel a hatóságok, elsősorban a tulajdon elleni szabálysértésekkel szemben. A módosítások lehetőséget adnak elzárás kiszabására a fiatalkorú elkövetőkkel szemben is. A törvény alapján 150 ezer forintos pénzbüntetést, vagy elzárást kaphat, aki húszezer forintot meg nem haladó értékű lopást, sikkasztást, orgazdaságot vagy ekkora összeget meg nem haladó csalást, szándékos rongálást, hűtlen kezelést követ el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!