"Szégyen és vicc" - kivonult az ellenzék az alkotmányügyi bizottság üléséről

Kivonult az MSZP és az LMP az alkotmányügyi bizottság keddi üléséről, amelyen a nem kormánypártok által jelölt alkotmánybíró-jelölteket nem hallgatták meg.

  • MTI MTI

A két ellenzéki párt képviselője - Ipkovich György az MSZP, illetve Schiffer András az LMP részéről - azzal indokolta a döntést, hogy az ellenzéki pártok által alkotmánybírónak javasoltakat nem hallgatták meg a jelölő eseti bizottságban. Ipkovich György ezt az eljárást szégyenletesnek és a demokrácia sárba tiprásának nevezte, Schiffer András pedig viccnek és cirkusznak minősítette.

Varga István, az Alkotmánybíróság elnökét és tagjait jelölő eseti bizottság fideszes elnöke visszautasította a két képviselő felszólalását, és kifogásolta, hogy úgy távoztak a teremből, hogy meg sem hallgatták a választ. A kormánypárti képviselő szerint az eseti bizottságban ezt a kifogásukat nem fogalmazták meg az ellenzéki tagok.

Az Alkotmánybíróság elnökét és tagjait jelölő eseti bizottság előző napi zárt ülésén csak az az öt alkotmánybíró-jelölt kapta meg a szükséges támogatást - azaz legalább nyolc igen szavazatot - a testülettől, akiket a kormánypártok jelöltek. Az öt jelölt: Balsai István fideszes országgyűlési képviselő, volt igazságügy-miniszter, Pokol Béla egyetemi tanár, volt kisgazda országgyűlési képviselő, Szalay Péter ügyvéd, Szívós Mária, a Fővárosi Bíróság tanácselnöke és Dienes-Oehm Egon korábbi nagykövet, nemzetközi magánjogász.

A Ház már a jövő héten szavazhat az öt új alkotmánybíróról. A parlament arról az alkotmánybíró-jelöltről voksolhat, aki a tizenöt tagú jelölőbizottságban - amelyben nyolc képviselő fideszes, kettő KDNP-s, kettő MSZP-s, kettő jobbikos, egy pedig LMP-s - legalább nyolc igen szavazatot kap.

MTI / Soós Lajos
Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.