szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Veszélyezteti az Egis kutatás-fejlesztési (k+f) tevékenységét, és összességében kockáztatja a magyarországi innováció jövőjét a pénteken kihirdetett gyógyszertörvény - állítja a gyógyszeripari cég.

A vállalati vélemény szerint az intézkedés csökkenti az üzleti kiszámíthatóságot, egyebek között azért, mert  visszamenőleg módosít egy múlt évre vonatkozó szabályt. Eszerint az eddig törvényben rögzített 100 százalékkal szemben az Egis csak 50 százalékot igényelhet vissza k+f ráfordításai alapján az iparági különadóból.

Emellett ez év közepén úgy szünteti meg a 2011 elejétől felmerült kutatás-fejlesztési ráfordítások utáni visszaigénylés lehetőségét, hogy új szabályozást nem léptet a helyébe - mutatnak rá. Érzékenyen érinti a céget az is, hogy a törvény az iparági különadóból visszaigényelhető k+f kedvezmény megvonásával egy időben az iparági különadó terheket 12-ről 20 százalékra növeli.

Túry Gergely

Az Egis csak Magyarországon kutat, és csak Magyarországon vannak termelő üzemei: az ország 27. legnagyobb foglalkoztatója, 2.600 munkavállalójának 43 százaléka pedig felsőfokú végzettségű - ismerteti a közlemény. Miközben az Egis árbevételének háromnegyede exportpiacokról származik, teljes nyereségének 94 százalékát magyarországi termelésbe és fejlesztésbe forgatja vissza.

A közlemény ismerteti, hogy at Egis konszolidált árbevételének közel 10 százalékát, 11 milliárd forintot fordított k+f-re a 2009/2010-es üzleti évben, az árbevétel-arányos k+f ráfordítások alapján a magyarországi nagyvállalatok között az első. Az intézkedés évi több mint 5 milliárd forint többletterhet okoz az Egisnek. Egy ilyen mértékű forráselvonás veszélyezteti az Egis hosszú távra tervezett k+f projektjeit, ezáltal megrendítheti nemzetközi versenyképességét.  Az intézkedés kockáztatja a magyarországi kutatás-fejlesztés, innováció jövőjét is - érvel az Egis a most kihirdetett gyógyszertörvénnyel szemben.

A vállalat közleménye emlékeztet: a kormányzati célkitűzések a munkaalapú gazdaság erősítéséről, munkahelyteremtésről, a magyar ipar fejlesztéséről, piacorientált K+F tevékenységek támogatásáról szólnak. Az új törvény azonban ezekkel éppen ellentétes hatású, alapjaiban kockáztatja a magyarországi értékteremtést - vélekedik a cég menedzsmentje.

Az Egis hangsúlyozza:  bízik abban, hogy a kormányprogramban, az Új Széchenyi Tervben és a Semmelweis Tervben megfogalmazottaknak megfelelően a magyar gyógyszeripar kutatás-fejlesztési erőfeszítéseit a jövőben a kormány elismeri és ösztönzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!