szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament kedden tárgyal a Velencei Bizottságnak a magyar alaptörvénnyel és a sarkalatos törvényekkel kapcsolatos kritikájáról. A Magyar Helsinki Bizottság szerint "ahhoz, hogy hazánk ne iratkozzon ki a demokratikus európai államok sorából", a sarkalatos törvényeket a Velencei Bizottság ajánlásainak figyelembevételével kell megalkotni.

Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményükben azt írták, az Európai Parlament kedden tárgyal a Velencei Bizottságnak a magyar alaptörvénnyel és a sarkalatos törvényekkel kapcsolatos kritikájáról. Hangsúlyozták: ahogy a Társaság a Szabadságjogokért, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet és a Magyar Helsinki Bizottság korábban megfogalmazta, "az alaptörvény megalkotása csak a kezdete és nem a vége az alkotmányozási folyamatnak, mivel számos alkotmányos jelentőségű kérdést nem az alaptörvény, hanem sarkalatos törvények fognak rendezni". 

Mint írták, a sarkalatos törvények megalkotásakor legalább a következő feltételeknek kell érvényesülniük: a sarkalatos törvények megalkotását valódi társadalmi és szakmai vitának kell megelőznie, tiszteletben kell tartani a nemzetközi emberi jogi normákat, különösen az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatát. Ezek mellett a szakmai szervezetek kritikáit sem lehet figyelmen kívül hagyni, a Velencei Bizottság javaslatait a sarkalatos törvények száma és tartalma tekintetében követni kell. 

Arra is kitértek: egyes tárgyköröket, mint az adópolitika, szociálpolitika, családpolitika, ki kell venni a kétharmados szabályok közül. Minden sarkalatos törvény alkotmányossági kontrollját lehetővé kell tenni, "az Alkotmánybíróság hatáskörének nemzetközileg is példátlan korlátozását ezért haladéktalanul meg kell szüntetni" - tették hozzá.

Ezen minimumkövetelmények semmibevétele a Helsinki Bizottság szerint "szembefordulást jelent az Európai Uniót alkotó államok demokratikus értékrendjének alapvető követelményeivel". Mint írták, "már megtettük az első lépéseket ebbe az irányba", és hozzátették: "van még visszaút - döntés kérdése, hogy a kétharmados többséggel rendelkező Fidesz-KDNP szövetség jogalkotása merre veszi az irányt".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!