szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem pártokkal, nem a múlttal, hanem a vállalt feladatokkal kíván foglalkozni Budapest vezetése – jelentette ki Tarlós István az elmúlt tíz hónap eredményeit és a jövőbeni célokat összefoglaló úgynevezett Zöld Könyv hétfői bemutatásán.

Már az előző önkormányzati ciklus örökségét bemutató Fehér Könyv megjelenésekor felvetődött az új városvezetés eredményeit és céljait összefoglaló Zöld Könyv összeállítása – mondta hétfői sajtótájékoztatóján Tarlós István. A főpolgármester kijelentette: alapvetően három téma köré csoportosították a Zöld Könyv tartalmát: az általános rendteremtés, az azonnal kezelendő problémák megoldása és a hosszabb távú koncepció kialakítása volt a cél.

A Zöld Könyv alapját Tarlós István főpolgármester-jelölti programja jelentette. Ahogyan a Fehér Könyvben, úgy a Zöld Könyvben sincsenek nevek, a városvezetés a jövőben nem a múltra, egyes pártokra, hanem a korábban vállaltak megvalósítására akar koncentrálni – mondta Tarlós. „Nem hóhér vagyok, hanem főpolgármester” – tette hozzá.

Horváth Szabolcs

Nem államosítás

Példákat sorolva a főpolgármester az azonnal kezelendő problémák legfontosabbikaként az Alstom-ügy rendezését nevezte meg. A hosszú távú célok között a pénzügyi-gazdasági program megalkotását, illetve a kulturális programot említette. Tarlós István elmondta: a tervek szerint főváros és a Magyar Tudományos Akadémia budapesti tudományos programot készít.

A főváros kezelésében lévő kórházak állami átadásáról szólva elmondta: a főváros nem a kórházaktól és azok személyzetétől akar szabadulni, ám a különböző fenntartású kórházak színvonala között nagyok a különbségek, a beszerzés és az ágyszámok meghatározása dezorganizált. Tarlós István szerint nem lehet az ötvenes évekre utalva a kórházak államosításról beszélni, tekintve, hogy a Fővárosi Önkormányzat sem egy gazdasági társaság.

Kérdésre válaszolva Tarlós István kijelentette: ha a főváros átadja a kórházait az államnak, azzal az intézmények adósságait is átveszi az állam.

Horváth Szabolcs

Nem az erdőbe

A főpolgármester a teendők között kiemelte a hajléktalanság kezelését. Mint mondta: a hajléktalankérdés nemcsak szociális, hanem rendészeti probléma is. „A hajléktalanok egy része radikalizálódik, erre példa az, ami Csepelen történt. Ki kell jelenteni: létezik hajléktalanbűnözés” – utalt a főpolgármester a csepeli brutális gyilkosságokra. Tarlós szerint a hajléktalanokat vissza kell vezetni a társadalomba: „nem az erdőbe zavarjuk őket, munkát és szállást ajánlunk nekik”.

Az önkormányzati törvény tervezetével kapcsolatban a főpolgármester újságírói kérdésre úgy fogalmazott: a kerületeknek nem a fővárosi önkormányzattól kellene félniük, a kormányhivatalok ugyanis várhatóan sokkal több hatáskört vehetnek el tőlük. Utóbbiakról azt mondta: a kormányhivataloknál keverednek a hatáskörök, amelyek eleve nehezen egyeztethetők össze.

Saját szerepével kapcsolatban hangsúlyozta: nem akar lemondani pozíciójáról, amikor egy lapinterjúban korábban arról beszélt, hogy "kinevezett főpolgármesterként" nem akarja folytatni, az azt jelentette: 2014-ben gondolkodik majd el azon, hogy a jövőben "lehet-e értelmes munkát végezni, vagy sem".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Újabb gyilkosság nyomaira bukkantak a csepeli erdőben

Három szálon indult el a rendőrségi nyomozás a csepeli hajléktalangyilkosság ügyében. Az ügyben először megszólaló Nemzeti Nyomozó Iroda csütörtökön közölte, a három különálló ügy között személyi összefüggés van. Emellett már nyomon vannak egy vélhetően tavaly meggyilkolt diósdi férfi ügyében is, akinek holttestét még nem találták meg. A rendőrök egyelőre hallgatnak arról, mi is történt pontosan Csepelen.

Dreissiger Ágnes Itthon

A kórházaktól szabadulna, az ingatlanokat megtartaná a főváros

Listát készített a főváros azokról a kórházi ingatlanokról, amelyeket nem adna át a budapesti kórházak államosításakor. A listán szereplő ingatlanok között akad üdülő, sőt egy anyatejgyűjtő intézmény is. Kérdés, a főváros képes lesz-e hasznosítani vagy értékesíteni a tulajdonában maradó épületeket.

Király Dávid - M. László Ferenc Itthon

Belháború Budapestért? Fideszes kerületek hátráltatják a főváros átszabását

Éveket csúszhat az önkormányzati reform egyik legjelentősebb fejezete a főpolgármester és a Fidesz befolyásos kerületi polgármestereinek egyre durvább konfliktusa miatt. Míg Tarlós István a sajtóban üzenget ellenfeleinek, a 2014-re készülő Rogán Antal, Pokorni Zoltán és a társult polgármesterek egy júniusban létrehozott önkormányzati szövetséggel, a BÖSZ-szel zsarolják a főpolgármestert. A kormány egyelőre távol tartja magát a vitától, így a legújabb reformkoncepcióból kimaradt a főváros és a kerületek viszonyának átalakítása.