szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott tisztségéről Somfai Ágnes fővárosi hajléktalanügyi megbízott, miután Tarlós István főpolgármester bejelentette: nem értenek egyet az ombudsman állásfoglalásával. Ez azt jelenti, hogy a Fővárosi Közgyűlés nem vonja vissza a hajléktalanokat érintő közterület-használati rendeletét, amelyben a főváros szabálysértéssé nyilvánította az emberek életvitelszerű közterületi tartózkodását.

Somfai Ágnes LMP-s képviselő a rendelet visszavonását kérve utalt az ombudsman két héttel ezelőtti indítványára, amelyben Szabó Máté arra hívta fel a közgyűlést, hogy 60 napon belül vonja vissza a jogszabályt.

Tarlós István ezzel kapcsolatban azt közölte: nem értenek egyet az ombudsman véleményével. Jelezte: az ombudsman nem hatóság, így csak ajánlásokat tehet. A főpolgármester azt mondta: sajnálja, de tudomásul veszi Somfai Ágnes döntését.

Somfai Ágnes a bejelentését a "fűtött utca program" közgyűlési vitájában tette. Az ellenzéki képviselő azt vetette fel: ha van 400 millió forintja a fővárosnak a hajléktalanellátásra, akkor az éjjeli menedékhelyek kialakítása a legjobb cél, vagy ezt a forrást jobban is el lehetne költeni.

Horváth Csaba MSZP-s frakcióvezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a fővárosnak vissza kellene állítania a díjhátralékosokat segítő támogatási rendszerét. Elmondta, korábban éves szinten 80 ezer családnak biztosítottak "mentőövet", hogy ne kerüljenek az utcára.

Tarlós István válaszában egyebek mellett arról beszélt, hogy a korábbi szocialista kormányok időszaka alatt adósodtak el devizában a családok. Elmondta azt is: a főváros különböző intézményeiben jelenleg ötszáz hajléktalan dolgozik, közöttük van olyan is, akinek a lakhatását is biztosítani tudták.

A főpolgármester arra is kitért, hogy szerinte a "hajléktalanbűnözésről" szóló szavait "túlreagálták". Szerinte a kifejezés ugyanúgy nem általánosító minden hajléktalanra, ahogy például a fehérgalléros bűnözés esetében sem.

A közgyűlés végül 30 igen és 3 LMP-s tartózkodás mellett elfogadta a fűtött utca programot. Ennek lényege, hogy három fővárosi ingatlant alakítanak át éjjeli menedékhellyé, ahol 280-350 hajléktalant tudnak majd elhelyezni, várhatóan még az idén.

Az előterjesztés szerint "a program nyújtotta lehetőség igénybevétele önkéntességen alapul, ugyanakkor a közterületről elszállított hajléktalan emberek elhelyezése is lehetséges".

A közgyűlés után Somfai Ágnes lemondását megindokló közleményében kijelentette, javaslatai nem kaptak megfelelő súlyt a hajléktalanokkal kapcsolatos munkában, ellenben a főváros vezetése az ellenvetései és a szakmai szervezetek tiltakozása ellenére egy hajléktalanokat kriminalizáló rendeletet alkotott. Ennek hibásságát igazolta később az ombudsman is, aki annak visszavonására szólított fel, a főpolgármester azonban kijelentette, ez csak egy "vélemény", és nem vonja vissza a rendeletet. "A főváros hajléktalanokat kriminalizáló szemléletmódja, az ombudsmani vélemény cinikus elutasítása és Tarlós István legutóbbi, „hajléktalanbűnözésről” szóló nyilatkozata vállalhatatlan számomra, ezért lemondtam biztosi megbízásomról" - írta Somfai.

Az LMP szerdai, a közgyűlés előtt tartott sajtótájékoztatóján Somfai Ágnes azt mondta: kezdeményezni fogja az érintett rendelet visszavonását, és ha nem kerül sor erre, akkor a főpolgármesterrel való együttműködése valószínűleg véget fog érni. Az MTI-nek arra a kérdésére, ez azt jelenti-e, hogy ebben az esetben lemond a tisztségről, azt mondta: nem lesz más megoldás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!