WSJ: "a Fidesz jelentős mértékben egyszemélyes show"

A The Wall Street Journal arról cikkezett, hogy Magyarország intézményes rendszerének Fidesz általi megváltoztatása "a demokrácia rovására történik", a Der Spiegel pedig az erős svájci frank miatt szenvedő lengyel, magyar és horvát devizahitelesek helyzetéről közölt összeállítást.

  • MTI MTI
WSJ:

A The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadásának (WSJE) internetes változata a hét végén ismertette és kommentálta a Eurasia Group nevű, londoni székhelyű globális pénzügyi-politikai elemző központ Magyarországról készített jelentését. A jelentés összeállítójának, Mujtaba Rahmannak a megállapításai közül a WSJE cikkírója - Gergo Racz - kiemelte, hog az ország intézményes rendszerének Fidesz általi megváltoztatása "a demokrácia rovására történik".

A WSJE szerint a Fidesz "jelentős mértékben egyszemélyes show", és sikereinek hátterében is ott szerepelnek Orbán Viktor személyes tulajdonságai. Az amerikai lap cikkírója utalt arra, hogy a közvélemény-kutatások szerint a Fidesznek nincs életképes kihívója. Azt ugyan a szerző valószínűtlennek nevezte, hogy 2014-ben a Fidesz ismét kétharmados többséget szerezzen, de a kialakított struktúrában "50 százalék fölött bármi jó lenne a pártnak" - írta.

Devizahiteles körkép

A Der Spiegel is foglalkozott Magyarországgal A szegénység kötelez című cikkében, amely az erős svájci frank miatt szenvedő lengyel, magyar és horvát devizahitelesek helyzetéről közölt összeállítást legfrissebb számában.

A hamburgi hetilap utalt arra, hogy több mint egymillió lengyel, horvát, román és magyar kényszerült külföldi valutában kockázatos hitelek felvételére. Mióta az euró válságban van, és a frank árfolyama 30 százalékkal erősödött, az érintetteknek sokkal többet kell saját valutáikban visszafizetniük.

Az elsősorban a lengyelországi helyzetet ecsetelő írásban Jan Puhl röviden foglalkozott Magyarországgal, hangoztatva, hogy a devizahitelek miatti elégedetlenség 2010 tavaszán jelentős mértékben hozzájárult a jobboldali populista Orbán Viktor választási győzelméhez.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?