szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eltérnek a vélemények az uzsorázással kapcsolatban a parlamentben: az MSZP szerint az uzsorázás megítélése nem lehet az emberölésével azonos, a Jobbik szigorítaná a büntetési tételt, Répássy Róbert fideszes államtitkár szerint pedig a büntetőjogi megoldás csak az egyik irány az uzsorázás kapcsán.

Az uzsorával összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitájában Bárándy Gergely (MSZP) üdvözölte, hogy a kormány elfogadta a tényállás koncepcionális átalakítását és alaki bűncselekménnyé válik az uzsorázás. Nem tartotta helyesnek ugyanakkor azt a jobbikos javaslatot, amely a bűncselekmény súlyosabb formáját 5-től 15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetné; indoklása szerint ezzel az uzsorázás megítélése azonos lenne az emberölésével, ezzel párhuzamosan pedig megbontaná a Büntető törvénykönyv (Btk.) belső arányosságát.

"Az uzsorázás csak tünet"

A szocialista politikus a hivatalos személyek által elkövetett esetek kapcsán kitért arra: ezt mindenképpen súlyosnak kell minősíteni, miután a  hivatalos személyeknek nagyobb befolyásoló képességük és tekintélyük van, könnyebben meggyőzik a sértetteket.

Képviselőtársa, az ugyancsak MSZP-s Varga László is a hivatalos személyek fokozott felelősségéről beszélt. Emellett fontos elemnek nevezte, hogy az uzsorás bűncselekményt elkövetők büntetését csak akkor lehessen korlátlanul enyhíteni, ha az elkövető megtérítette a vagyoni hátrányt. A szocialista politikus jelezte azt is, hogy álláspontja szerint az uzsorázás csak tünet, a valódi probléma az, hogy sokaknak a hó végéig nincs meg a létfenntartáshoz szükséges jövedelmük.

Jobbik: súlyosbítani kell az uzsorázás büntetési tételét

Gyüre Csaba (Jobbik) a társadalom veszélyeztetettségére hivatkozva az uzsorázás büntetési tételének súlyosbítása mellett érvelt, indoklása szerint az ezzel foglalkozók "nincsenek kellőképpen fenyegetve". Egy konkrét esetet idézve elmondta: 48 óra őrizet nem elegendő az elkövetőknek, mert azután azonnal kiengedik őket, az érintett településen élők pedig a folytatástól rettegnek. Jelezte azt is, hogy az elkövetőkkel szemben minden esetben vagyonosodási vizsgálat elrendelését javasolják.

A szintén jobbikos Staudt Gábor elmondta: támogatja a törvényjavaslat célját, de nehézkesnek érzi a bizonyítást. A képviselő szintén indokoltnak tartja, hogy kiemelt figyelmet kapjanak azok az esetek, ahol hivatalos személy az elkövető, emellett pedig bűncselekménynek minősítené a feljelentés elmulasztását. Képviselőtársa, Kiss Sándor (Jobbik) annak korrigálását kérte, hogy az elkövetőknek ne az elsőfokú tárgyalás berekesztéséig, hanem annak megkezdéséig kelljen megtéríteni az okozott károkat.

Répássy: a büntetőjogi megoldás csak az egyik irány az uzsorázás kapcsán

Az uzsora-bűncselekménnyel kapcsolatos vita zárásaként Répássy Róbert (Fidesz) igazságügyi államtitkár arról beszélt: a kormány tisztában van azzal, hogy a büntetőjogi megoldás csak az egyik irány, rendészeti, illetve adóhatósági eszközökkel is komoly lépéseket kell tenni a felszámolás irányába.

Szavai szerint az eredeti javaslat jelentős szigorításokat tartalmaz a kérdésben. Az államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy a bíróság az uzsorázással összefüggésben alkalmazhatja a vagyon jellegű szankciókat is, vagyis a végrehajtható szabadságvesztés magával hozza a vagyonelkobzást, pénzbüntetést is. Répássy Róbert arra is kitért: később újra felülvizsgálhatja az Országgyűlés az uzsorázással kapcsolatos jogszabályokat a tapasztalatok alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!