szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar média sokszínűsége miatt aggódnak az Európai Újságírók Szövetsége rádiós és televíziós szakértői csoportjának tagjai. Olaszországi képviselőjük, Roberto Natalie keddi sajtótájékoztatójukon azt mondta: Európa szinte egyetlen országában sem érvényesülnek maradéktalanul a demokratikus értékek a médiában, de – a többi országból érkező kollégájával együtt – úgy vélte: Magyarország rossz példát mutat, amelyet más országoknak nem szabad követnie.

A csoport kétnapos magyarországi tanácskozásán a magyarországi médiában zajló folyamatokról tájékozódtak.

A résztvevők a magyar szabályozás kapcsán bírálták, hogy a kizárólag a kormánypárt által delegált tagokból álló médiafelügyeleti szerv, a médiatanács jogosultsága igen széles, kezében van egyebek mellett a frekvenciák kiosztásának lehetősége.

Ugyancsak bírálták a közszolgálati média vezetőinek kinevezési gyakorlatát. Megállapították, hogy bár a gyakorlat nem egyedülálló Magyarországon, a vezetők kinevezésénél a szakmai vagy a társadalom véleményét is figyelembe kellene venni.

Jean-Francois Tealdi, a szervezet franciaországi tagja arról számolt be, hogy a politikai hatalom befolyása saját országában is problémát jelent a közszolgálati médiában, John Barsby pedig arról számolt be, hogy a brit kormányzat jelentősen csökkenti a BBC költségvetését, amely elbocsátásokat fog előidézni, ezzel pedig az újságírói munka szenved csorbát. Szintén a politikai befolyás meglétéről számolt be a spanyol Paco Audije is – derül ki az MTI tudósításából.

Marc Gruber, a szervezet társelnöke elmondta: a szakmai képviselőitől, a többi közt a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) tagjaitól, valamint a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségétől tájékozódtak a magyarországi viszonyok felől. Megemlítette, hogy emellett találkoztak a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezetőivel is, akitől arra vártak választ: hogyan zajlik az egyes közszolgálati médiumok egységes szervezetbe tömörítése.

Az Európai Újságírók Szövetségének tagjai bírálták a közszolgálati médiában zajló jelentős elbocsátásokat is.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) szóvivője, Cserháti Ágnes közleményben számolt be az Európai Újságírók Szövetségének delegációjával folytatott megbeszéléseikről.

A szövetség Magyarországon tartózkodó delegációjának az MTVA vezetése bemutatta a magyar közmédia megújításának céljait, eddigi eredményeit és jövőbeni lépéseit – olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Megerősítették, hogy "a kereskedelmi médiumoknak a nézőket/hallgatókat puszta kereskedelmi célcsoportnak tekintő szemlélettel történő versenybe szállás elodázhatatlan". Európában és a világban ezekben a hónapokban a média szerepe átértékelődik, a közmédiumok erősödése és integrálódása sok országban tetten érhető. Ebbe a folyamatba illeszkedik a magyar közmédia átalakítása is – írta Cserháti Ágnes.

A közlés szerint az MTVA örömmel veszi, ha az európai és a hazai újságíró-szervezetek figyelemmel kísérik a magyar közmédia megújítását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!