szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Október 4-re idézték Orbán Viktort a Fővárosi Bíróságra a Balsai-féle jelentés titkosítása miatti perben – értesült a hvg.hu. A jelentés még márciusban elkészült, de csak a múlt héten rendelkezett a kormányfő a nyilvánosságra hozataláról. A felperes így elállt a pertől, de a jelentéssel újabb gondja akadt.

Idén áprilisban jelentették be, hogy Balsai István akkori fideszes országgyűlési képviselő, miniszteri megbízott elkészült az öt évvel ezelőtti őszi rendőri túlkapások hátterének vizsgálatával. A mintegy 150 oldalas anyagot – mint arról beszámoltak – Balsai át is adta Orbán Viktor kormányfőnek. A jelentés szerint a közterületen elfogott civilekkel szemben folytatott eljárások törvényt sértettek, legalábbis Balsai aggályairól írt.

A jelentés tizennégy bűncselekményt sorol fel – így többek közt terrorcselekményt, az elöljárói intézkedés elmulasztását, a lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélést, a kényszervallatást, a hamis tanúzást és még a hulladékgazdálkodás rendjének megsértését is –, amit az egyes hatóságok vezetői és beosztottjai elkövethettek 2006 őszén. A dokumentumban Balsai és csapata felvetette az akkori politikai és rendőri vezetés büntetőjogi felelősségét is. A közöltek ellenére a jelentést egy héttel ezelőttig nem hozták nyilvánosságra. Talán azért, mert egyébként a Fideszben sem túl büszkék a tartalmára.

hvg.hu

Idéző végzés a kormányfőnek

Idén június 17-én és augusztus 12-én is kérte az igazságszolgáltatás visszaéléseivel foglalkozó Minda Zoltán a közélet tisztaságáért küzdő Tiszta Energiával Magyarországért (Tempo) Párt több tagjával együtt, hogy adják ki neki a jelentést. Miután az anyagot nem kapták meg, a párt képviselői augusztus 28-án keresetet nyújtottak be a Fővárosi Bíróságra, hogy így kényszerítsék ki a közérdekű adatok kiadását Orbán Viktor miniszterelnöktől. A bíróság a kérelmet alaposnak találta, s szeptember 9-én kiállította a kormányfő mint alperes számára az idézést. A hvg.hu birtokába jutott végzés szerint Orbán Viktornak október 4-én 14.30-kor kellett volna megjelennie a tárgyaláson.

A felperes, a Tempo még így sem jutott hozzá a jelentéshez, viszont az anyag tíz nappal később, szeptember 26-án teljesen nyilvános lett, felkerült az Országgyűlés honlapjára. Emiatt Minda Zoltánék úgy döntöttek, elállnak a tárgyalástól. A jelentést górcső alá véve azonban újabb leveleket írtak Orbán Viktornak és Balsai Istvánnak.

Balsainak kötelessége lenne a feljelentés?

Problémásnak találták ugyanis a szervezet tagjai azt, hogy bár Balsai vizsgálódott, ennél tovább nem ment, holott kötelessége lett volna. Balsai István a jelentésben maga rögzíti, hogy eljárását országgyűlési képviselőként, a miniszterelnök megbízása alapján végezte. A Büntetőtörvénykönyvben megfogalmazottak szerint mind a képviselő, mind a kormányfő hivatalos személy, akik, ha bűncselekmény jut a tudomásukra, hivatalból kötelesek feljelentést tenni. Balsai tizennégy bűntettet sorolt fel a dokumentumban.

A hatóságokhoz azonban sem a jelenleg már alkotmánybíróként dolgozó egykori képviselő, sem a kormányfő nem fordult a 2006-os rendőri erőszakkal kapcsolatos ügyek kapcsán, aminek indokára Minda Zoltánék szintén választ várnak. Már csak azért is, mert a "perkirályként" elhíresült felperes – mint arra felhívták az alkotmánybíró és a miniszterelnök figyelmét – más bűncselekmények kapcsán adott jelzései is reagálás nélkül maradtak, pedig, miután szintén az érintettek tudomására jutottak, hivatalos személyként kellett volna kezelniük, s a megfelelő helyekre továbbítaniuk őket. Az is lehet persze, hogy a párt jelzéseit különféle vélt visszaélésekről a "hivatalos személyek" nem értékelték kellően megalapozottnak.

Nem rendhagyó az sem, hogy vezető politikusok nyilvánosan beszélnek arról, bizonyos ügyekben erős a gyanúja a bűncselekményeknek, mégsem tesznek feljelentést. Medgyessy Péter lemondása után például arról beszélt, hogy a koalíciós partner "SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel", mégsem fordult az ügyészsághez. Gyurcsány Ferenc pedig mentelmi ügyének szavazása után arról írt blogján, hogy a kiadatása mellett szavazók között alig akad, aki ne fogadott volna el törvénytelen kampánypénzt. A feljelentés itt is elmaradt.

Mai fejlemény, hogy a parlament emberi jogi bizottsága az ügyészséghez is továbbította a Balsai-jelentést. Meglehet, ezzel Minda újabb levelei is okafogyottá válnak.

Cs. B.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Gyurcsány a hibás – itt van Balsai jelentése 2006-ról

Terrocselekménytől a hulladékgazdálkodás rendjének megsértéséig, összesen tizennégy bűncselekmény gyanúja merült fel a rendőrség 2006 őszi működésével kapcsolatban – áll Balsai István jelentésében, amely több koncepciózus megállapítást is tesz, és Gyurcsány Ferencet teszi a fő felelőssé a rendőri erőszakért.

Itthon

Ejtették a perkirály elleni vádat

Bűncselekmény hiányára hivatkozva váratlanul ejtette a vádat az ügyészség a perkirályként elhíresült Minda Zoltán ellen, akit évekig azzal vádolt, hogy közokiratot hamisított. Az ügy alapjául szolgáló feljelentést az a férfi tette, akinek a kérelme nyomán tavaly törvénytelenül (és végül eredménytelenül) gyámsági eljárást indítottak Minda ellen.

Itthon

Rászálltak az ügyészek a perkirályra

Közokirat-hamisítással vádolja az ügyészség a magyar perkirályként elhíresült Minda Zoltánt. Az első, személyeskedésektől sem mentes tárgyalást kedden tartották a csepeli bíróságon. A perkirály szerint koncepciós eljárás folyik ellene. Az ügy alapjául szolgáló feljelentést az a férfi tette, akinek a kérelme nyomán nemrég gyámsági eljárást indítottak Minda ellen, törvénytelenül és eredménytelenül.

MTI Itthon

Kizárólagos állami kezelésbe kerülnek a személyes és közérdekű adatok

A képviselők 313 igen és 52 nem szavazattal fogadták el a nemzeti adatvagyon körébe tartozó állami nyilvántartások fokozottabb védelméről szóló törvényjavaslat minősített többséget igénylő rendelkezéseit, míg a további paragrafusokat 316 igen és 50 nem szavazat mellett léptették hatályba.

MTI Itthon

Közérdekűadat-igénylő irodát nyit az LMP

Az LMP irodát nyitott annak érdekében, hogy akik részt kívánnak venni közösségük ügyeiben, könnyebben juthassanak hozzá a közérdekű adatokhoz - közölte szerdán a párt.