szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jogellenes volt a Pécsi Vízművek Zrt. központi épületének elfoglalása 2009. október 5-én éjjel, és azzal a Tettye Forrásház Zrt birtokháborítást követett el – ez derül ki a Mohácsi Városi Bíróság keddi elsőfokú határozatából a Pécsi Vízművek Zrt. szerint. A Tettye Forrásháztól ezzel szemben azt közölték a határozattal kapcsolatban, hogy ők jogszerűen használják a Nyugati Ipari úti épületet.

A Mohácsi Városi Bíróság kedden nem jogerősen jogsértőnek találta a Pécsi Vízmű Zrt. székházának két évvel ezelőtti birtokbavételét, az eredeti állapotot azonban nem állíttatta helyre.

A városi bíróság elsőfokú döntésében kimondta: az épület 2009. október 5-i elfoglalásakor birtoksértés történt. Elutasította ugyanakkor a felperesnek az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kérelmét, mert úgy vélte: az elmúlt két évben annyi változás állt be az ügyben, hogy az nem indokolt - közölte Hajdu István, a Baranya Megyei Bíróság szóvivője.

A Pécsi Vízművek Zrt. üdvözli a döntést és azt várja, hogy az ingatlannak 2010 nyarán a Tettye Vízház Kft. általi áron aluli és jogszerűtlen megvétele elleni per is kedvezően alakul a PV Zrt. számára – olvasható a társaság közleményében.

A Tettye Forrásház szerint az első fokon eljáró Mohácsi Városi Bíróság keddi határozatával azt erősítette meg, hogy jogszerűen és törvényesen tartózkodik a Tettye Forrásház a volt Pécsi Vízmű székházában. „Ezzel bebizonyosodott, hogy helyesen járt el a város akkor, amikor biztonságba helyezte Pécs víziközmű vagyonát, illetve a szolgáltatást 2009. október 5-én” – írják a cég közleményében.

2009. október 5-én biztonsági emberekkel kizáratta a Pécsi Vízmű Zrt. vezetőségét az önkormányzat az épületből. Néhány nappal korábban a pécsi közgyűlés ötmillió forintos tőkével létrehozta a Tettye Forrásház Zrt.-t a vízmű átvételére és üzemeltetésére.

A pécsi önkormányzat 2009 októberében feljelentést tett a rendőrségen ismeretlen tettes ellen a napokban, mert álláspontja szerint a korábbi vízszolgáltató, a francia érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt. tevékenységével összefüggésben fennáll a sikkasztás és a hűtlen kezelés gyanúja.

A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű Zrt. túl drágán szolgáltat, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezi előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy százszázalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.

Az ügy érintettjei körülbelül negyven jogi eljárást indítottak egymás ellen. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság tavaly február közepén jogszerűnek találta, hogy a város felbontotta a Pécsi Vízművel kötött üzemeltetési szerződést, a Tolna Megyei Bíróság azonban eljárási hiba miatt új eljárásra kötelezte a választott bíróságot. A döntést a napokban a Legfelsőbb Bíróság is megerősítette.

Időközben nemcsak Pécs, hanem a baranyai megyeszékhely környéki kisebb városok, községek is kikerültek a Pécsi Vízmű szerződött partnereinek köréből. Egyedül Szalánta nem hajlandó szerződést bontani a társasággal, és a Tettyét megbízni a vízszolgáltatással.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!