szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eváról, a megyei önkormányzati vagyon és a megyei fenntartású intézmények államosításáról, az alkotmánybírósági törvény elfogadásáról és az utcán élők megbüntetéséről dönt ma az Országgyűlés.

Most érkezett

Balatonőszödözött az államtitkár

Garai István Levente (MSZP) azért bírálta a kormányt, mert a tervek szerint a gyógyszerár-támogatást a beteg életmódjától és gyógyszer-alkalmazási módjától tenné függővé. Úgy véli, a kormány ezzel a betegjogokat korlátozná, miközben a valódi célja a kabinetnek az, hogy 83 milliárd forintot kivegyen a gyógyszerkasszából.

Halász János államtitkár válaszában azt mondta, Garai István Levente nem azt írta le az interpellációjában, mint amit elmondott, ezért megszegte a házszabályt. Szerinte csak a pazarlást és a visszaélést szüntetné meg a kormány azzal, hogy bizonyos magatartáshoz (együttműködéshez) kötné a gyógyszerár-támogatást. A beteg köteles az egészségügyi dolgozókkal együttműködni, a tőlük kapott rendelkezéseket betartani - mondta az államtitkár, hozzátéve: ezt az együttműködést már a korábbi kormánynál is jogszabály írta elő. Halász szerint ha Garai nem fogadja el ezt a választ, akkor "sem ő, sem a szocialista párttársai nem változtak semmit Balatonőszöd óta".

Garai szerint bármit is mond Halász, a betegeket nem lehet megbüntetni, így Halász válaszát nem fogadta el. Az Országgyűlés viszont elfogadta.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Ertsey az anyákért aggódik

"Mikor nevezik ki a kisgyermekes szülõk munkaerõpiaci helyzetének javításáért felelõs miniszteri biztost? Vagy valójában nem is cél a dolgozó anyák segítése, és a további gyermekvállalás segítése?" - kérdezi az LMP-s Ertsey Katalin, hozzátéve: a kinevezésre a költségvetés törvény kötelezi a kormányt. Ertsey szerint a kormány eközben egyre halogatja a napközis ellátás biztosítását. Az LMP-s politikus szerint az anyák dolgoznának, mert szükségük van a pénzre, s ezért előbb-utóbb akár feketén is, de dolgozni fognak.

Cséfalvay Zoltán államtitkár válaszában elmondta: rendkívül alacsony a nők foglalkoztatási szintje, ezért a kormány az adórendszeren változtatott, ami segíti a többgyermekes családokat. Mint mondta, az új Munka Törvénykönyve továbbra is védeni fogja az anyákat. Szerinte egyszerűsödtek a családi napközi létrehozásának szabályai, s ez szintén az anyáknak kedvez. Cséfalvay szerint a kisgyermekes szülõk munkaerõpiaci helyzetének javításáért felelõs miniszteri biztos pozíciójának létrehozásával nem oldódna meg a probléma.

Ertsey viszontválaszában elmondta: azzal, hogy a kormány nem nevezi ki a biztost, megszegi a költségvetési törvényt.

A Jobbik a gyógyszerfüggőkön segítene

Farkas Gergely (Jobbik) szerint a kormány semmit nem tesz a gyógyszerfüggőség ellen, ami a szenvedélybetegség egyik fajtája. Farkas szerint a kormányzatnak lépnie kellene az ügyben, például prevenciós felhívást tehetne közzé a gyógyszerfüggőség veszélyeiről.

Halász János államtitkár válaszában elmondta: nem mentek el a probléma mellett, tudnak róla. A középiskolások körében magas azok aránya, akik rendszeresen fogyasztottak gyógyszert (altatót, nyugtatót). A háziorvosok által felírt gyógyszerek monitorozásával próbálja a kormány kezelni a problémát – mondta az államtitkár. Közölte: egy EU-s program keretében több mint 3 milliárd forintra lehet pályázni célzott egészségmegőrzési programokkal.

Farkas János nem fogadta el a választ, az Országgyűlés igen.

Orbán helyett Fónagy

Kis közjátékkal indult az interpelláció órája. Szanyi Tibor ugyanis a kormányfőt interpellálná, aki viszont nincs az ülésteremben. Mindezt megjegyezte a szocialista politikus, amire Kövér Lászkó úgy reagált, mondja el a mondanivalóját, és majd meglátja, ki válaszol.

Szanyi Tibor egyébként a Rába megvásárlásáról beszélt; mint mondta, ennyi erővel gumicsontgyárat is vehetett volna az állam. Mi az a termék, amit a Rábával akar gyártatni a kormány? - tette fel a kérdést.

Az interpellációra Fónagy János államtitkár válaszolt. Mint mondta, az MSZP-vel ellentétben a jelenlegi kormány nem a vagyonfelélés politikáját képviseli. Szerinte a járműipar hozzájárul a külkereskedelmi mérleghez, a kutatás fejlesztéshez. Stratégiai iparág fontos szereplője a Rába Holding - tette hozzá. Nem az árfolyamveszteséget vagy a nyereséget nézte a kormány, amikor a megvételről döntött - mondta.

Kövér László megint beszólt

"No, ezen is túl vagyunk" - így kommentálta Kövér László hézelnök azt, hogy a jobbikos Novák Előd több percen keresztül azt boncolgatta, pártjának 13 másodperce van, hogy módosító indítványként hozzászóljon a jövő évi költségvetés vitájához.

Gyurcsányék is bóvliznak

Akárcsak az MSZP, a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalíció (DK) szerint is ma Magyarországnak "bóvli kormánya és bóvli miniszterelnöke van", akik gazdasági tevékenységének hatására hamarosan az egész országot is leminősíthetik a "bóvli" kategóriába - jelentette ki Molnár Csaba sajtótájékoztatóján.

Harrach Péter: a kormány betartja ígéretét

A KDNP-s Harrach Péter egy kis vitorlás hajóról beszél, ami még évekkel ezelőtt sodródott a görög partok felé. Ezért kellett kapitányt cserélni. Szerinte a Fidesz azt ígérte, hogy a nyugdíjak megőrzik a reálértéküket, és ez így is lett. A hajót a Fidesz irányba állította - jelentette ki Harrach, hozzátéve: a kormány a devizahiteleseket is megsegítette több lépcsőben, és közben szembekerült olyan nagyhatalmakkal, mint a bankok.

Mesterházy nemzeti csúcsot hívna össze

Az MSZP-s Mesterházy Attila szerint a kormány dilettáns gazdaságpolitikája gazdaságromboló. Mesterházy elmondta, Matolcsy Györgyöt kérdezné, ha a miniszter „végre bejönne a munkahelyére”.  Mint mondta, a „gazdasági szabadságharc” miatt Magyarország lett a gazdasági válság legnagyobb vesztese, a forint árfolyama folyamatosan gyengül, finanszírozhatóság szempontjából a világ nyolcadik legkockázatosabb állama lett, nem tudott államkötvényt eladni, a beruházások három hónap alatt nyolc százalékkal zuhantak, az uniós pénzeket nem tudjuk felhasználni, a hitelminősítők a bóvli kategóriába minősíthetnek le minket. „Bóvli kormány elvakult, bóvli gazdaságpolitikája” – vetette oda. Szerinte már nemcsak ellenzéki és baloldal, de jobboldali közgazdászok is bírálják a kormány gazdaságpolitikáját. Az MSZP rákényszerítené a kormányt, hogy változtasson a gazdaságpolitikáján. Mesterházy nemzeti csúcs összehívását sürgeti azért, hogy elkerülje az ország a görög és az olasz utat.

Cséfalvay Zoltán államtitkár szerint nem belső, hanem külső tényezők, illetve a végtörlesztés és a válságadók járulnak hozzá az ország leminősítéséhez. Szerinte a hitelminősítők is azt sürgetik, hogy a kormány folytassa a reformokat. Cséfalvay emlékeztetett arra, hogy korábban a Fitch hitelminősítő éppen az ellenzék által bírált Széll Kálmán-terv miatt minősítette fel az országot. Mint mondta, 2005 óta a hitelminősítők folyamatosan minősítették le az országot, amely 2002-ben (a Fidesz-kormány alatt) jó adósnak számított.

Fidesz: jó az új Munka törvénykönyve

A fideszes Kara Ákos az új Munka törvénykönyvét dicséri, mondván, számos családbaráti elem van benne, s a munkavállalókat kellően védi. Szerinte fontos, hogy a munkaerőpiac rugalmas legyen, s ezt az új törvénykönyv elősegíti. A törvény elfogadása előtt még egyeztetni fog a kormány - ígérte a képviselő. "Az a célunk, hogy olyan Munka törvénykönyvet fogadjon el az Országgyűlés, amely mind a munkavállalóknak, mind a munkaadóknak egyaránt garanciát jelent" - közölte.

Czomba Sándor államtitkár szerint a foglalkoztatás problémáját önmagában a Munka törvénykönyve nem tudja megoldani. Czomba ezután lényegében megerősítette Kara mondatait arról, hogy jó az új törvénykönyv és sokat egyeztettek róla. Szerinte az új szabályozás számos hungarikumot megszüntet, de megfelel az európai sztenderdeknek.

Volner: tárgyalják újra a magyar államadósságot!

"Mit kíván tenni a kormány a magyar gazdaság beindítása és a kormány iránti megroggyant bizalom helyreállítása érdekében?" – tette fel a kérdést a jobbikos Volner János. A képviselő kalandos matolcsyzmusról, növekvő államadósságról, elszegényedő emberekről beszélt. Szorgalmazta, hogy a kormány tárgyalja újra az államadósságot. Nem azt akarják, hogy ne fizessen a magyar állam egy vasat sem, csak azt, hogy tárgyalják újra az adósságot. „Nem szabad megvárnunk azt, hogy menesszék az Európai Unió nyomására a kormányt!” – figyelmeztetett Volner. „Most még van lehetőség adósságcsökkentést kérni” – jegyezte meg, hozzátéve: később erre már nem lesz lehetősége a kormánynak.

Volner János

Cséfalvay Zoltán államtitkár Volner szavaira reagálva azt mondta, Németország, Észtország, Svédország és Magyarországnak sikerült csökkentenie az államadósságot az elmúlt időszakban. A görög államadósság a GDP 180 százaléka és most, hogy elengedik az adósság egy részét, 120 százaléka lesz, ezért nem lehet összehasonlítani Magyarországgal. Szerinte Magyarország a stabilitásra és a versenyképesség javítására épít.


1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!