szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai szocialisták látják, hogy Magyarország nehéz helyzetben van, és függetlenül a magyar kormány pártállásától támogatni kívánják azt, hogy az ország kapja meg a szükséges pénzügyi segítséget - mondta hétfőn Brüsszelben újságíróknak Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) szocialista frakciójának vezetője, miután megbeszélést folytatott Mesterházy Attilával, az MSZP elnökével.

Schulz, aki a lengyel néppárti Jerzy Buzek utódjelöltjeként az EP elnöki tisztségének várományosa, hangsúlyozta: az EU-nak az az érdeke, hogy minden egyes tagországában - legyen az akár az eurózóna tagja, akár azon kívüli ország - stabilitás uralkodjék. Emlékeztetett arra, hogy az európai szocialisták eddig is támogatták a bajba került tagországok megsegítését, és - tette hozzá - erre számíthat Magyarország is. Reményének adott hangot, hogy a magyar kormány építő módon együtt fog működni az Európai Unióval, illetve a Nemzetközi Valautaalappal (IMF).

A német szociáldemokrata politikus teljes támogatásáról biztosította Mesterházy Attila azon törekvését, amely - megfogalmazása szerint - az MSZP megújítására és korszerűsítésére irányul. "Erős ellenzékre van szükség Magyarországon" - mondta, és úgy vélekedett: a Magyar Szocialista Párt úton van afelé, hogy visszanyerje önbizalmát és az erős ellenzék szerepét, majd pedig az ország következő vezető pártjává váljon. Schulz szerint a Fidesz nem rejtheti el, hogy veszít a támogatásból és a bizalomból. 

Martin Schulz
AP

Mesterházy Attila elmondta: azért lobbizott Brüsszelben az EP szocialista frakcióvezetőjénél, hogy minél jobb legyen Magyarország megítélése, hiszen - mint fogalmazott - Magyarország számára "létkérdés", hogy sikeres legyen az IMF-fel és az EU-val való tárgyalás. 

"Itt nem pártokról van szó, hanem a magyar emberekről, saját jövőbeli élethelyzetünkről" - mondta az MSZP elnöke. Megjegyezte, hogy amikor fiskális unióról beszélnek a francia-német kezdeményezés kapcsán, akkor az elsősorban nem az országok szuverenitását, hanem "a költekező politikusok szuverenitását" érinti.

Elismerte: a volt szocialista kormánynak is van felelőssége abban, hogy Magyarországon a rendszerváltás óta "húzd meg, ereszd meg" politika folyt a költségvetéssel. Szerinte stabil, kiszámítható helyzetet kellene teremteni, és ezért helyes lenne, ha Magyarország támogatná az erre irányuló német-francia kezdeményezést.

Mesterházy ugyanakkor hangot adott azon álláspontjának, hogy a magyar kormány "nem állt meg a jogállam és a demokratikus normák lebontásának útján". Utalt arra, hogy egy elfogadásra váró szabály "az ellenzék mozgásterét szűkíti parlamentben", valamint hogy a jegybanktörvény tervezetét az Európai Bizottság is bírálta. A bírósági rendszer átalakítása kapcsán az EU-ban "példátlannak és ízléstelennek" nevezte, hogy egy fideszes EP-képviselő feleségét nevezték ki vezetőnek. 

A szocialista pártelnök szerint mindez abba az irányba mutat, hogy az Orbán-kormány a demokratikus normák vonatkozásában "semmilyen utolsó bástyát nem hagy meg, mindent lerombol".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!