szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

"Orbán úr, ön rossz ember?" címmel közölt interjút Orbán Viktorral csütörtökön a Bild című német napilap. A magyar kormányfő szerint Magyarország demokratikus és az is marad, aki pedig kétségbe vonja a jogállamiság és a demokrácia iránti elkötelezettségüket, az ellen a lehető legkeményebben harcolni fog.

A Bild című, legnagyobb példányszámú német bulvárlap riportere Konrád György a Frankfurter Allgemeine Zeitungban kedden megjelent cikkét idézte, ahol a magyar író "rossz embernek" nevezte Orbánt. Az újságíró emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság szerint nem demokratikus Orbán politikája, és ezért kötelezettségszegési eljárásokat indított három ügyben, majd feltette a kérdést: Ön rossz ember?

Orbán erre azt válaszolta, hogy a családja máshogy vélekedik erről, és neki ez többet számít. "Komolyra fordítva a szót: szerintem Konrád úr jó író, de a liberálisok híve, kormányom régi ellensége. Amit ír, az nem a magyarok hangja, hanem ideológiai színezetű propaganda. Nem is gondolok arra, hogy alávessem magam a nemzetközi baloldal értékrendjének" - fogalmazott a kormányfő.

"Magyarország demokratikus és az is marad"

A lap itt felhívta Orbán figyelmét, hogy Hillary Clinton és José Manuel Barroso is írt levelet neki, ám ezek talán mégsem minősíthetőek a baloldali propaganda részeinek. A kormányfő úgy válaszolt, hogy amíg a kritikák ragaszkodnak a tényekhez, addig meghajolnak az érvek súlya alatt. "Nem állítom, hogy hibátlanok vagyunk. Melyik kormányfő mondhatna ilyet magáról?" - tette hozzá.

bild.de

Arra a felvetésre, hogy az új alaptörvény javarészt emlékeztet az oroszországi "irányított demokráciára", Orbán azt mondta: "Magyarország demokratikus és az is marad. A szabadságharcosok országa vagyunk. Ezt a hagyományt én magam követem. Aki kétségbe vonja a jogállamiság és a demokrácia iránti elkötelezettségünket, az ellen a lehető legkeményebben harcolni fogunk".

"Az új alkotmány a magyar társadalom alapjait hangsúlyozza: kereszténység, család, a polgárok öngondoskodása. Tisztázza, hogy a magyarok soha nem fogják magukat szégyellni nemzeti büszkeségük miatt - ez egy olyan érzelem, amire Európának nagyon nagy szüksége lenne. Ezen alapelvek miatt dühös támadásokat kapunk, főleg a nemzetközi baloldal táborából. Sajnálatos, hogy Európában idáig fajultak a dolgok" - jelentette ki Orbán.

"Meghajolunk az EU kritikája előtt, ha arra szükség van"

Arra a kérdésre, hogy miért akarják pártemberekkel megtölteni a Magyar Nemzeti Bank vezetését, Orbán azt válaszolta: "Erről nincs szó. Van egy jegybankelnök, akit még a korábbi parlament választott meg". Az újságíró itt közbeszúrta, hogy akkor viszont még nem volt kétharmados többsége a Fidesznek. Orbán helyeselt, majd így folytatta: "A jegybankelnök hivatali ideje 2013-ig tart".

"Ezen semmi nem változtat. Emellett két alelnök is van és egy úgynevezett monetáris tanács is, amely ellenőrzi a jegybankot. Ennek a taglétszámát szintén a korábbi parlament határozta meg. Csupán az kérdéses, hogy ezt a monetáris tanácsot kibővítsük-e még további két taggal. Ugyan azt gondoljuk, hogy ez a megoldás jót tenne a jegybanknak, de meghajolunk az EU kritikája előtt, ha arra szükség van" - fogalmazott a kormányfő.

Simorra 2013-ig számítanak
MTI / Kovács Tamás

A Bild felvetette a magyarországi média helyzetét, azon belül pedig a Klubrádió frekvenciájának elvételét is. Ezzel kapcsolatban Orbán kijelentette: "aki a média pórázon tartásával vádolja őt, az nézzen csak bele az éppen aktuális újságokba". "Ott szidalmaznak és fenyegetnek engem. Egy pórázon tartott sajtó máshogy néz ki. Ami a Klubrádiót illeti: ez az adó nem szerzett új licenszet a sugárzásra, mert a frekvenciák újrakiosztásánál kevesebb pénzt kínált, mint a konkurens pályázók. Ezt a helyzetet akarják most politikai nyomással kiegyenlíteni" - jelentette ki.

Arra a felvetésre, hogy a szabad sajtónak szüksége van gazdasági biztonságra is, Orbán azt mondta: "ez biztos", ám nem fogja hagyni, hogy egyesek politikai nyomással gazdasági előnyökre tegyenek szert. "A Klubrádió újra megpályázhatja a frekvenciáját és új ajánlatot tehet. Ilyen egyszerű az ügy" - fogalmazott Orbán.

Egyház, média, Clinton

A Bild újságírója szerint azonban nem ilyen egyszerű az egész, felhívta a kormányfő figyelmét az Alkotmánybíróság döntésére, mely több ponton kritizálta a médiatörvényt. "Az Alkotmánybíróság feladata, hogy a törvényeket ellenőrizze és ha szükséges, elkaszálja azokat. Ha ez nem így lenne, nem lenne szükség ilyen típusú bíróságra. Változtatjuk a törvényt úgy, ahogyan az alkotmánybírók szeretnék. Az Ab döntése azonban nem érintette a médiatörvény fontos részeit" - tette hozzá Orbán.

Bánkuti András

Arra a felvetésre, hogy Hillary Clinton amerikai külügyminiszter levelében többek között azt kifogásolta, hogy egyházát, a metodista egyházat sem ismeri el az új egyházi törvény, Orbán úgy válaszolt: "tiszteletben tartjuk az Egyesült Államokat és az ő demokráciájukat. Magyarországon minden vallás jelen lehet. Ám ha például állami adóelőnyökhöz akar jutni a magyar adófizetők terhére, akkor a parlamenttől kell kérni egy speciális státuszt, egyházként. A korábbi jogszabály alapján 360 bejelentett egyház volt, ezeknek jelentős részét csak azért alapították meg, hogy adót lehessen velük csalni. Az új egyházi törvény szerint elismert egyházak a magyar hívők 98,9 százalékát lefedik. Aki még szeretne bejelentett egyházzá válni, annak a parlamenthez kell fordulnia kérelmével".

"Tiszta rendszerünk van: a homoszexuálisoknak lehetőségük van bejelentett élettársi viszonyban élni egymással" - válaszolta Orbán arra a kérdésre, hogy Magyarország miért nem ismeri el a meleg élettársi közösségeket. "Házasságot nem köthetnek egymással, és nem fogadhatnak örökbe gyereket. Ez az elmúlt 20 évben is így volt, a kilencvenes évek elején az Alkotmánybíróság is elfogadta a törvényt és az új alkotmánnyal mi is ehhez ragaszkodunk. Nem változott semmi" - tette hozzá.

A nőkről

A Bild emlékeztette a kormányfőt, hogy a kormány nőkhöz való viszonya szintén nem változott az évek alatt, ugyanis a kormánynak egy női minisztere van (Németh Lászlóné, nemzeti fejlesztési miniszter - a szerk.). "És hét titkárnője" - vetette közbe Orbán, aki saját bevallása szerint a nőkről nem úgy gondolkodik, hogy "túl sokan", vagy "túl kevesen" lennének. "Nálam a képességek és az alkalmasság számít. A magyar politika egy nehéz világ, de a politika egyébként is nehéz. A politikai arénában csak kevés nő veszi fel a harcot, mindegyiknek örülök, aki ezt teszi" - folytatta, kiemelve a KSH vezetőjét, Vukovich Gabriellát, az Egyenlő Bánásmód Hatóság elnökét, Honecz Ágnest és az Országos Bírói Hivatal nemrég megválasztott elnökét, Handó Tündét. "Ezt csinálják nálunk a nők. De a legtöbben a ringen kívül maradnak, a férfiakra hagyják inkább a harcot" - fogalmazott Orbán.

A nőknek kézcsók jár
AP / DDP / Lennart Preiss

"Magyarország eladósodott, sürgős pénzügyi segítségre van szüksége az EU-tól és az IMF-től, ám az EU-paktumot elutasítja. Hogy jön ez össze?" - tette fel a kérdést a Bild. Orbán kijelentette: támogatja Angela Merkel fiskális unióról szóló tervét, ám határozottan elutasítja egy egész Európára vonatkozó, harmonizált adórendszer ötletét.

Az interjút készítő Jörg Quoos, Dora Varro és Hans-Jörg Vehlewald felteszik a kérdést: "hogyan kérhet Magyarország pénzt az EU-tól és az IMF-től, amikor a magyarok csupán 16 százalékos kulccsal adóznak, míg a németek fizetésének 47 százaléka megy adóra". "Teljesen igazuk van. Ez helytelen lenne, ám mi nem pénzt kérünk, hanem egy biztonsági hálót, aminek segítségével továbbra is a piacokról tudunk hiteleket felvenni. Azt az adósságot, amit az előző szocialista kormányok halmoztak fel, már törlesztettük az EU-nak. A német polgároknak jelenleg egyetlen forinttal és euróval nem tartozunk" - jelentette ki Orbán.

Meddig bírjuk?

Meddig bírja ki Magyarország azt az állapotot, hogy az állampapírokra 9,25 százalékos kamatot fizet? - tette fel a kérdést a Bild. "Hosszú ideig, ám ez rengeteg erőfeszítésbe kerül. Ezért kérünk a Nemzetközi Valutaalaptól egy biztonsági hálót, hogy csökkenthessük a kamatokat. Ezáltal nagyon gyorsan magához tudna térni a magyar gazdaság" - válaszolta a kormányfő.

"Tényleg segít-e ebben az, hogy az Európa-politikában továbbra is úgy viselkedik, mint egy az autópályán forgalommal szemben száguldó sofőr, aki leüvölti a vele szemben haladókat?" - kérdezik az interjú végén Orbántól, aki erre úgy válaszol: "Az EU minden kormányát szövetségesnek tartom. Meg vagyok győződve arról, hogy milliónyi EU-polgárnak elege van a régi baloldali gondolkodásból. (...) Kitartunk az értékeink és nemzetünk mellett akkor is, ha ellenszél fúj. Még akkor is, ha ez a szél már orkánerejű" - fogalmazott Orbán Viktor.

vm

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!