szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fennálló tartozásként az állam fogja kifizetni a Pest Megyei Közgyűlésben tevékenykedő képviselők elmaradt, összesen több tízmillió forintnyi tiszteletdíját, a januártól esedékes járandóság utalásáról azonban ismét a megyei önkormányzat hivatala gondoskodik - közölte a megyeháza sajtófőnöke csütörtökön.

Ambrus András emlékeztetett rá, hogy a Pest Megyei Önkormányzat a tavalyi év második felére csőd közeli helyzetbe került. A szolgáltatóknak ki nem fizetett számlák miatt intézményeik napi működését is csak nagy nehézségek árán tudták biztosítani, és számos más jellegű tartozást is görgettek maguk előtt. A nevelőszülők például csak több részletben és késve jutottak pénzhez, míg a megyei közgyűlés tagjai közül csak a főállásúak bérére futotta, a körülbelül negyven tiszteletdíjas hónapokon át ingyen dolgozott - tette hozzá a sajtófőnök.

Közlése szerint a több tízmillió forintos tételt a megye összes fennálló tartozásának részeként kezelik, így a képviselők központi forrásból, utólag fogják megkapni elmaradt tiszteletdíjukat.

A januári intézményátvétel után főként területfejlesztési feladatokkal foglalkozó megyei önkormányzat hivatala - részben a jelentős létszámleépítésnek, illetve a takarékossági intézkedéseknek köszönhetően - mostantól ki tudja fizetni az esedékes képviselői tiszteletdíjakat - fűzte hozzá Ambrus András.

A megyeháza sajtófőnöke január 18-án közölte az MTI-vel, hogy 105-ről 27-re csökkent az önkormányzat hivatalának létszáma. A köztisztviselők közül negyven embernek szűnt meg a munkaviszonya, míg csaknem ugyanennyi státus a Pest Megyei Kormányhivatalhoz került át. Az önkormányzat alkalmazásában maradt az elnök, az alelnökök, a főjegyző, a főépítész és a hozzájuk tartozó titkárságok dolgozói is, összesen 27 ember.

Az állam száz intézmény fenntartását és 5800 alkalmazott, illetve munkavállaló foglalkoztatását vette át. A közgyűlést érintő változásokról szólva Ambrus András elmondta: a decemberben elfogadott új struktúra szerint a közgyűlés döntéseit előkészítő bizottságok száma a felére - négyről kettőre -, az e testületekben dolgozó képviselők száma negyvenről tizenhétre csökkent, a korábbi huszonegy "külsős" tag közül egyet sem foglalkoztatnak tovább.

A megyei közgyűlés létszáma egyelőre nem változik: továbbra is 43-an dolgoznak a testületben - közölte Ambrus András. A Pest Megyei Önkormányzat tartozásai miatt tavaly a HunGast Kft. leállította az étkeztetést több közintézményben, így iskolákban is, a Tigáz pedig egy időre felfüggesztette a gázszolgáltatást, emiatt napokig nem volt fűtés több középiskolában.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!