szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EP nemrég megválasztott elnöke a 168 Órának adott interjújában kifejtette: Magyarország nem azért került reflektorfénybe, mert az Európai Bizottság egyes tagjainak előítéletei lennének. Martin Schulz hálás Orbán Viktornak, hogy eljött Strasbourgba kifejteni álláspontját, ám óva inti a kettős beszédtől a magyar miniszterelnököt.

"Az Európai Parlament ugyanúgy kezeli Magyarországot, mint bármelyik másik EU-tagországot" - mondta Martin Schulz nemrég kinevezett EP-elnök a 168 Órának adott interjújában. "A parlamentnek feladata, hogy az Európai Bizottsággal együtt folyamatosan vizsgálja: a tagországok betartják-e az unió szabályait olyan alapvető értékektől kezdve, mint amilyen a demokrácia, a kisebbségek védelme, a jogállamiság – egészen az egységes piacról szóló, technikai jellegű előírásokig. (...) szükség esetén a tagországok kisegítik egymást. Magyarország is kapott segítséget az EU-tól, amikor nehézségei támadtak a költségvetési hiánnyal, adósságának fizetésével" - mondta Schulz, aki szerint az, hogy valaki egy családhoz tartozik, nemcsak előnyökkel, de kötelezettségekkel is jár.

"Magyarország nem azért került reflektorfénybe, mert az Európai Bizottság egyes tagjainak előítéletei volnának, vagy mert a parlamentben elfogult emberek ülnének. Az elmúlt két év során nyugtalanító hírek sora érkezett Magyarországról. Csupa olyasmiről, ami nagyon fontos az Európai Uniónak: ilyen a médiatörvény, a Nemzeti Bank függetlensége, az igazságszolgáltatás és az adatvédelem ügye is" - jelentette ki az Európai Parlament elnöke.

MTI / Koszticsák Szilárd

Hálás Orbánnak

Az EP szocialista frakciójának volt elnöke, aki sokszor kritizálta a magyar miniszterelnököt, a lapnak azt mondta: hálás, hogy Orbán az elmúlt hónapban eljött Strasbourg-ba, hogy részt vegyen az egyik Magyarországról szóló vitán, és kifejtse álláspontját. "Ezért tiszteletet érdemel" - tette hozzá.

Mint megírtuk: Orbán Viktor több, egymástól független forrás szerint is az egri frakcióülésen elmondott beszédében azt mondta, szabályos, "három lábon álló puccskísérlet" zajlott ellene, az elmozdítására irányuló folyamatnak volt egy nemzetbiztonsági része, a szervezők felhasználták a "nemzetközi médiát", valamint diplomáciai kapcsolataikat is. Az Európai Parlament pedig meglepetésre február 16-án nem a legnagyobb frakcióval rendelkező Európai Néppárt határozattervezetét szavazta meg Magyarországról, hanem a szocialisták és demokraták, a liberálisok, a zöldek, valamint az egységes baloldal előterjesztését.

"Minden cselszövésekről szóló összeesküvés-elmélet igaztalan" - fejtette ki Schulz, aki szerint abszurd, hogy Magyarország valamiféle szocialista-baloldali összeesküvés álozata lenne. "Az a dokumentum, amelyet a múlt héten a parlament képviselőinek többsége elfogadott, természetesen nem párthatározat vagy egyes pártok határozata, hanem az intézmény, az Európai Parlament egészének véleményét tükröző érvényes állásfoglalás. Más kérdés, hogy akár a világ más demokratikus testületei, az Európai Parlament is politikai disputák, alkalmanként éles viták színtere, ahol az egyes álláspontok képviselői szeretnének többségbe kerülni. Az élet ténye, hogy a politikai családok tagjai inkább védik azokat, akik saját csoportjukhoz tartoznak, míg mások készek alapos vizsgálatnak alávetni őket" - magyarázta az EP-elnök.

AP / Cedric Joubert

Kettős beszéd

"Örülök annak, hogy Orbán miniszterelnök és más magyar tisztségviselők megígérték: megváltoztatják mindazokat a törvényeket, amelyekről bebizonyosodik, hogy összeegyeztethetetlenek az uniós joggal. Magyarországnak el kell kerülnie, hogy a bizottság az Európai Bíróság elé idézze. A törvények betartása kulcskérdés, én pedig abban reménykedem, hogy az önök kormánya az európai értékek szellemében váltja majd tettekre a törvények betűjét" - mondta az interjúban Schulz.

"Amikor mostanában találkoztam Orbán miniszterelnökkel, javasoltam neki: kerülje el, hogy egy dolgot mond Budapesten, és mást Brüsszelben. Mi itt nem vagyunk ostobák, és azonnal látjuk, amikor ez megtörténik. Feltételezem, hogy a magyar kormány szándékai tiszták, és végül orvosolni fogja politikai irányvonalában mindazt, ami összeegyeztethetetlen az uniós normákkal és előírásokkal" - tette hozzá a politikus.

A teljes interjú itt és a 168 Óra csütörtökön megjelenő számában olvasható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!